Varguolių būstuose - kontrabandos platintojai

Varguolių būstuose - kontrabandos platintojai

Milijono litų vertės baudų už nusižengimus turintys romų tautybės asmenys gyvena vargingoms šeimoms skirtuose būstuose. Policija stebisi tokiu liberalumu ir vadina tai nesusipratimu. Klaipėdos savivaldybės atstovai tvirtina neturintys teisės iškeldinti tokių asmenų.

Prišnerkštos laiptinės, aplaužytos ir apdegintos durys, koridoriuose tvyrantis rūkalų tvaikas, kieme slankiojantys keistokos išvaizdos asmenys ir ant šaligatvių tupintys mokyklinio amžiaus vaikai. Tokie vaizdai neatsiejami nuo Minijos gatvės bendrabučių, kurių gyventojai jau keliolika metų kelia siaubą aplinkinių namų gyventojams bei policijos pareigūnams. [CITATA]

Minijos g. 129 name, be privačių būstų, yra ir daug uostamiesčio savivaldybei priklausančių patalpų, kuriose apgyvendinami socialiai remtini asmenys. Romų tautybės asmenų šeimos taip pat yra apgyvendintos šiame bendrabutyje. Būtent jos ir kelia didžiausią galvos skausmą policijai.

Sizifo darbas

Policijos pareigūnai turi susidarę savo nuomonę apie šios tautybės asmenis.

"Ši tauta laikosi keistų tradicijų. Vyrai nedirba ir gyvena lyg tranai. O pinigus uždirba moterys. Tai viena iš jų pareigų, be buities ir vaikų auklėjimo", - "Vakarų ekspresui" kalbėjo Marius Vaičikauskas, Klaipėdos miesto antrojo policijos komisariato vyresnysis tyrėjas. 

Pagrindinis šių šeimų pajamų šaltinis - neteisėta prekyba nelegaliai į Lietuvą įvežtais rūkalais. Policija žino, kurioje vietoje prekiaujama, žino, kas tai daro, tačiau jų veiksmus riboja netobula teisinė bazė.

Savo darbą pareigūnai lygina su Sizifo, kuris buvo pasmerktas amžinai ridenti akmenį į kalną, nuo kurio viršūnės šis vis nuriedėdavo, kančiomis.

"Jei įstatymai mums suteiktų teisę bausti ne tik pardavėjus, bet ir pirkėjus, problemą greitai išspręstume", - aiškina pareigūnai.

Policininkai kritikuoja ūkio ministro įsakymą, pagal kurį iki 10 km nuo valstybės sienos esantys asmenys su savimi gali turėti tik du iš užsienio atvežtus cigarečių pakelius. Nuo 50 iki 100 km atstumu galima turėti 4 pakelius, o nuo 100 km - jau 10 pakelių.

"Nesuprantu tokio įsakymo logikos - jei negalima, tai visur negalima. Kodėl pakelių skaičius siejamas su atstumu nuo pasienio? Taip sudaroma ideali terpė piktnaudžiavimams," - stebisi M. Vaičikauskas.

Prekyba klesti

Viena žinomiausių vietų, kur kasdien pardavinėjamos nelegaliai į Lietuvą atgabentos cigaretės, yra Naikupės gatvėje įsikūrusio "Juodkrantės" prekybos centro prieigos. Čia kiekvieną dieną nuo ankstaus ryto būriuojasi tamsaus gymio moterys, nevengiančios ir pačios užkalbinti potencialius pirkėjus. Anot policininkų, kai kurios jų gyvena garsiajame Minijos g. 129 name.


"Gal cigarečių?" - užkalbina viena moteriškė.

Neatsispiri, kai taip maloniai kalbina. Kaipmat griebi piniginę, surastą kupiūrą kiši pardavėjai, o iš jos rankų griebi cigaretes. Du pakeliai - 10 litų. Perpus pigiau nei parduotuvėje. Tai Baltarusijoje pagamintos "Fest" cigaretės.

PREKYVIETĖ. Naikupės gatvėje įsikūrusio "Juodkrantės" prekybos centro prieigose kiekvieną dieną nuo ankstaus ryto būriuojasi tamsaus gymio moterys, nevengiančios ir pačios užkalbinti potencialius cigarečių pirkėjus. Du pakeliai - 10 litų. Perpus pigiau nei parduotuvėje. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.  

Atrodytų, labai paprasta sugauti tokią pardavėją. Tačiau policininkai tik skėsčioja rankomis. Jų teigimu, čigonės puikiai išmano teisines vingrybes.

"Jos žino, kad gali su savimi turėti ne daugiau 10 pakelių. Tad ir neturi daugiau. O mažiau turėti nedraudžiama", - aiškina pareigūnai.

2012 m. atliktas "tuščių pakelių" tyrimas atskleidė, kad net 30 proc. Lietuvoje surūkomų cigarečių - kontrabandinės.

Nusižengėlė - milijonierė

Kartais įrodžius pardavimo faktą pavyksta sučiupti vieną ar kitą pardavėją. Tada galima skirti administracines nuobaudas. Tik kaip tuos pinigus išieškoti?

"Daugelyje sričių aplenkėme Kauną ir vejamės Vilnių. Taip pat ir baudų už administracinius teisės pažeidimus skyrimu. Sostinės Kalvarijų turguje viena prekiautoja yra gavusi ir nesumokėjusi net 1,2 milijono litų baudų. Viena klaipėdietė nedaug nuo jos nusileidžia - jai esame skyrę 1,06 milijono litų baudų. Tačiau nė lito nėra sumokėjusi", - atsidūsta M. Vaičikauskas.

Iš nedirbančios, jokios nuosavybės neturinčios moters išieškoti skolą neįmanoma.

"Vienintelė paguoda, jei įkliuvusi pardavėja turi su savimi nors šiek tiek pinigų. Tuomet jie konfiskuojami ir pervedami į valstybės biudžetą", - aiškina pareigūnas.

Rekordininkė "milijonierė" R. B. (pavardė redakcijai žinoma) šiuo metu už vagystę iš parduotuvės atlieka 90 parų arešto bausmę. Ji gyvena minėtajame Minijos g. 129 name.

Policinja stebisi miesto administracijos atlaidumu.

"Ji pažeidinėja įstatymus, nesumoka skirtų baudų, niekur nedirba, tačiau naudojasi miesto turtu ir gyvena socialiniame būste. Jei nuomos sutartyse būtų įrašyta nuostata, kad administracinių nuobaudų turintys asmenys iškeldinami iš savivaldybės patalpų, nusikaltimų sumažėtų", - išeitį siūlo policininkai.

Ne visi romai blogi

Tačiau savivaldybės atstovai siūlo nekarti visų šunų ant čigonų. Be to, esą teisės aktai nenumato tokios griežtos sankcijos.

Danguolės Netikšienės, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Socialinio būsto skyriaus vedėjos, teigimu, iš būsto iškeldinti galima tik nuteistą ir bausmę atlikti pradėjusį asmenį.

"Tai numato Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas. Be to, neteisinga daryti apibendrinimus, kad visi romų tautybės asmenys elgiasi piktavališkai. Pavyzdžiui, Karlskronos gatvės socialiniame būste gyvenanti moteris visuomet susimoka skirtas baudas, sumoka mokesčius. Ji yra registruota Darbo biržoje ir susitvarkė dokumentus socialinei pašalpai gauti, kurią panaudos susidariusiai skolai už būsto nuomą grąžinti", - sakė D. Netikšienė.

Beje, ji paaiškino, kad šiuo metu rengiami dokumentai teismui, kurio bus prašoma iškeldinti minėtąją R. B. iš socialinio būsto.

Nori nuotraukos? Mokėk

Patys čigonai tvirtina esantys padorūs piliečiai, laiku mokantys mokesčius, vaikus leidžiantys į darželius ir mokyklas. O rūkalus pardavinėjantys tik iš blogo gyvenimo.

"Iš kažko juk reikia gyventi" - sakė kieme sutiktas Nikolajus, "rekordininkės" brolis.

Jis stebisi, kodėl norima nuskriausti jo seserį.

"Ji mokesčius sumoka, turi keturis vaikus. Gal čia ne ją nori išmesti, gal kitą? Iš kur mano sesuo gauna cigarečių? Nežinau", - nekaltą veido išraišką nutaisė pokalbininkas.

Pats Nikolajus taip pat gyvena Minijos g. 129 name, tačiau ne socialiniame, o iš privataus asmens nuomojamame būste.

"Mes jau 7 metus laukiame eilėje socialiniam būstui. Turiu du vaikus, jie lanko darželį, pats esu registruotas Darbo biržoje, laiku registruojuosi. Turiu jau paskyrimą dirbti. Aišku, jam galiu ir nepatikti, nes esu čigonas", - lyg per išpažintį atsakinėjo tamsaus gymio vyriškis, godžiai traukiantis cigaretę. Kontrabandinę?

Tačiau veltui fotografuotis atsisakė: "Tik už 100 litų".

Šio namo gyventojai apie romus negalėjo pasakyti nieko blogo.

"Tiesa, jie keistoki, bet rimties netrikdo. Tai gana ramūs kaimynai. Tik labai daug jų tuose kambarėliuose gyvena", - kalbėjo socialinį būstą iš savivaldybės besinuomojanti moteris.

Eilėje - 20 metų

Šiuo metu eilėje būstui iš savivaldybės gauti laukia 2 465 asmenys. Iš viso miestas turi 1 704 būstus, iš kurių tik dalis skiriami socialiai remtiniems asmenims. Beje, vidutinė laukimo eilėje trukmė - 13 metų.

"Absoliuti pirmenybė suteikiama našlaičiams ir tėvų globos netekusiems vaikams. Bet ir jiems eilėje laukti tenka 5-8 metus. O bendroje eilėje yra tokių, kurie būsto laukia jau 20 metų", - sakė D. Netikšienė.

Ji prisipažino, kad ir jai pačiai apmaudu, kad būstą tenka skirti nelegalios veiklos nevengiantiems romų tautybės asmenims.

"Tačiau jei atėjo jų eilė, dokumentai sutvarkyti, neskirti neturime teisės", - atsiduso pokalbininkė.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder