Ūkininkas atkasė didžiulį riedulį

Ūkininkas atkasė didžiulį riedulį

Ver­šių kai­me (Jo­niš­kio ra­jo­nas) ūki­nin­kas Al­vy­das Ma­li­naus­kas iš vals­ty­bės nuo­mo­ja­mo­je že­mė­je at­ka­sė gi­gan­tiš­ką rie­du­lį, ku­rio di­džio­ji da­lis sly­pė­jo po že­me. Čia au­gęs vy­ras sa­ko se­niai sva­jo­jęs ak­me­nį pa­ro­dy­ti vi­suo­me­nei. Lie­tu­vos geo­lo­gų tar­ny­bos di­rek­to­rius Jo­nas Sat­kū­nas spė­ja, kad šis ak­muo ga­li pa­tek­ti tarp di­džiau­sių Lie­tu­vo­je rie­du­lių.

Dau­giau kaip pen­kių met­rų aukš­čio

Že­mės ūkio tech­ni­ka ir kas­tu­vu at­kas­tas rie­du­lys su­pa­mas nuo­lat be­si­kau­pian­čio van­dens. Jis yra dau­giau kaip pen­kių met­rų aukš­čio. Tiks­liau iš­ma­tuo­ti ne­pa­vy­ko, nes da­lis gi­gan­to te­bė­ra po že­me. Ūki­nin­kas Al­vy­das Ma­li­naus­kas spė­ja, kad sle­pia­si dar ma­žiau­siai pus­met­ris.

Rie­du­lio apim­tis – 15,3 met­ro, jo svo­ris tu­rė­tų siek­ti bent po­rą šim­tų to­nų.

Prie šio gi­gan­to vy­ras su tal­ki­nin­kais plu­šė­jo ne vie­ną sa­vai­tę. Pra­dė­jo kas­ti že­mę nuo va­sa­ros. Pas­kui rei­kė­jo im­ti der­lių, tad ku­riam lai­kui dar­bus nu­trau­kė.

Rie­du­lį at­kas­ti sva­jo­jo se­niai

Ža­ga­rė­je gy­ve­nan­tis ūki­nin­kas „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo, kad at­kas­ti gi­gan­tą, ku­rio virš že­mės bu­vo ma­to­mas tik ne­di­de­lis ky­šu­lys, sva­jo­jo nuo jau­nys­tės.

Sva­jo­nę rea­li­zuo­ti jam pa­vy­ko po to, kai praė­ju­siais me­tais 25-eriems me­tams iš­si­nuo­mo­jo 1,4 hek­ta­ro vals­ty­bi­nės že­mės, ku­rio­je ir stūk­so gi­gan­tas. Vals­ty­bi­nės že­mės plo­tas šlie­jo­si prie kai­my­no 20 hek­ta­rų skly­po, ku­rį A. Ma­li­naus­kas taip pat nuo­mo­ja­si.

„Ten toks dur­py­nas, nė­ra di­de­lio der­lin­gu­mo. Ga­li­ma sa­ky­ti, kad tik dėl ak­mens ir nuo­mo­jau­si skly­pą“, – sa­kė ūki­nin­kas, no­rin­tis, kad nyks­tan­tis jo gim­ta­sis Ver­šių kai­mas tu­rė­tų kuo pa­si­gir­ti, sve­čiams ką pa­ro­dy­ti. Iki šiol kai­mą gar­si­no di­džiu­lis By­čių ąžuo­las, ku­rio am­žius ga­li bū­ti 300 me­tų.

Ban­dė iš­kas­ti me­lio­ra­to­riai

A. Ma­li­naus­kas, bū­da­mas vai­kas, su drau­gais prie di­džio­jo ak­mens bė­gio­da­vo, ant jo lai­pio­da­vo ir sau­lė­je šil­dy­da­vo­si.

Vy­ras me­na, kad tuo me­tu, kai me­lio­ra­to­riai sau­si­no lau­kus, šis ak­muo bu­vo at­kas­tas. Tri­mis vikš­ri­niais trak­to­riais ban­dy­ta jį iš­trauk­ti, ta­čiau ne­pa­vy­ko.

Gi­gan­tas li­ko stūk­so­ti dar ke­lis de­šimt­me­čius po dir­va, tik pa­čia vir­šū­ne iš­ki­lęs virš jos. Į tą vir­šū­nę, anot vie­ti­nių gy­ven­to­jų, ne kar­tą tren­kė per­kū­nas. Gal­būt ak­muo tu­ri me­ta­lo prie­mai­šų. Jis raus­vos spal­vos, grei­čiau­siai gra­ni­ti­nis.

A. Ma­li­naus­kas gal­vo­ja vietą aplink rie­du­lį su­tvar­ky­ti, nu­ties­ti til­te­lį, kad jį ga­lė­tų no­rin­tys ap­žiū­rė­ti. Tie­sa, ak­muo gu­li že­miau ne­to­lie­se te­kan­čio ka­na­lo, tad van­duo ap­link jį, ma­tyt, vi­są lai­ką kaup­sis, ir vi­so jo dy­džio re­gė­ti ne­bus įma­no­ma, ypač pa­va­sa­rį po­lai­džio me­tu.

Ūki­nin­kas A. Ma­li­naus­kas svars­to kreip­tis į Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­ją, kad pa­dė­tų pa­si­rū­pin­ti rie­du­liu ir gal­būt jis bū­tų pa­skelb­tas bent jau Jo­niš­kio ra­jo­no gam­tos pa­mink­lu.

Ga­li pa­tek­ti į di­džiau­sių de­šim­tu­ką

Pa­ko­men­tuo­ti, ar ras­tas rie­du­lys – iš­skir­ti­nis Lie­tu­vo­je ir ku­riuo lai­ko­tar­piu jis ga­lė­jo su­si­for­muo­ti bei at­si­ras­ti Jo­niš­kio ra­jo­no apy­lin­kė­se, „Šiau­lių kraš­tas“ pa­pra­šė Lie­tu­vos geo­lo­gi­jos tar­ny­bos di­rek­to­riaus Jo­no Sat­kū­no:

– Pa­gal jū­sų pa­teik­tus duo­me­nis, ga­li bū­ti, kad mi­nė­tas rie­du­lys pa­ten­ka į di­džiau­sių Lie­tu­vos rie­du­lių de­šim­tu­ką ar­ba bent jau dvi­de­šim­tu­ką. Ne­ži­nant tiks­lių iš­ma­ta­vi­mų, kol kas su­dė­tin­ga dau­giau ko­men­tuo­ti, spręs­ti, iš ko jis su­da­ry­tas.

To­kio dy­džio ak­me­nų nė­ra la­bai daug ir pa­pras­tai jie pa­skel­bia­mi gam­tos pa­vel­do ob­jek­tais. Tai at­lie­ka Sau­go­mų te­ri­to­ri­jų tar­ny­ba, va­do­vau­da­ma­si Geo­lo­gi­jos tar­ny­bos ver­ti­ni­mu ir iš­va­do­mis. Net jei­gu ak­muo ne­pa­teks tarp sau­go­mų ob­jek­tų, jis bus įre­gist­ruo­tas Lie­tu­vos rep­re­zen­ta­ty­viau­sių geo­to­pų są­ra­še.

Mi­ni­mas ak­muo Jo­niš­kio ra­jo­no apy­lin­kes, ma­tyt, pa­sie­kė pa­sku­ti­nio­jo le­dyn­me­čio lai­ko­tar­piu, grei­čiau­siai maž­daug prieš 25 tūks­tan­čius me­tų. Jis ga­lė­jo at­ke­liau­ti iš Va­ka­rų Suo­mi­jos. Ak­me­nį ap­žiū­rė­jus bus ga­li­ma ge­riau lo­ka­li­zuo­ti jo kil­mės vie­tą ir nu­sta­ty­ti san­da­rą.

Di­džiau­sias - Bars­ty­čių ak­muo

Šiuo me­tu Lie­tu­vo­je di­džiau­siu lai­ko­mas Bars­ty­čių ak­muo Skuo­do ra­jo­ne. Jis yra 13,4 met­ro il­gio, 7,5 met­ro plo­čio ir 3,6 met­ro aukš­čio virš že­mės. Šis mil­ži­niš­kas ak­muo sve­ria 680 to­nų.

Jį 1957 me­tais kas­da­mi grio­vius ap­ti­ko me­lio­ra­to­riai. Di­džio­ji rie­du­lio da­lis bu­vo le­dy­ni­nė­je są­na­šo­je, tik ak­mens ke­te­ra ky­šo­jo pa­vir­šiu­je, to­dėl nu­spręs­ta jį iš­kas­ti vi­są. Ta­da ir nu­sta­ty­ta, kad šis ak­muo di­des­nis už anks­čiau di­džiau­siu Lie­tu­vo­je lai­ky­tą Pun­tu­ką.

Ki­ti, pa­ten­kan­tys į Lie­tu­vos di­džiau­sių ak­me­nų de­šim­tu­ką, rie­du­liai yra šie: Kriau­čiaus ak­muo (Kel­mės ra­jo­ne), ak­muo „Mo­kas“ (Uk­mer­gės ra­jo­ne), Ši­la­lės ak­muo (Ši­la­lės ra­jo­ne), Viš­ty­čio ak­muo (Vil­ka­viš­kio ra­jo­ne), ak­muo „Dau­bos kū­lis“ (Kre­tin­gos ra­jo­ne), Vos­gė­lių ak­muo (Ute­nos ra­jo­ne), Di­dy­sis Dzū­ki­jos ak­muo (Aly­taus ra­jo­ne), Vel­nio ak­muo (Drus­ki­nin­kų sa­vi­val­dy­bės te­ri­to­ri­jo­je).

Jono TAMULIO nuo­tr.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder