Tuberkuliozės užkratas - viešajame transporte?

Tuberkuliozės užkratas - viešajame transporte?

Šilutės rajono moksleiviai ir visuomeniniu transportu keliaujantys šilutiškiai galimai yra vežami tuberkulioze užkrėstais autobusais – tokią informaciją "Šilokarčemai“ pateikė UAB "Šilutės autobusų parkas“ maršrutinio autobuso vairuotojas (pavardė redakcijai žinoma, - aut. pastaba). Į redakciją jis užsuko vos tik grįžęs iš Klaipėdos, kur nuvežė tuberkulioze sergantį vyriškį, o po penkių valandų tuo pačiu autobusu, maršrutiniu grafiku, jau vežė keleivius.

Vairuotojai teigė, kad sunkia ir greitai plintančia liga sergančių asmenų pervežimas vidiniuose bendrovės dokumentuose žymimas tokiu pat simboliu, kaip vaikų ekskursijos – raide "E“.

Bendrovės direktorius atsisakė komentuoti situaciją jį aplankiusiems žurnalistams, neparodė esą turimų dezinfekcijos priemonių, o į "Šilokarčemos“ klausimus atsakinėti panoro tik raštu.

Specialistai iš uostamiesčio šilutiškius guodžia tik tuo, kad ne visi ligoniai serga atvira plaučių tuberkuliozės forma, kuri yra užkrečiama.

Vairuotojai: į pavojingos ligos židinį siunčiami ir mes, ir keleiviai

Autobuso vairuotojas tą dieną į redakciją atsinešė ir Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorės Virginijos Vaivadaitės pasirašytą autobusų parkui adresuotą prašymą skirti transporto priemonę keleiviams pervežti iš Šilutės miesto (nurodytas tikslus adresas) į VšĮ Klaipėdos respublikinės ligoninės Tuberkuliozės filialą. Vairuotojas parodė ir "Šilutės autobusų parko“ direktoriaus Artūro Stonkaus bei V. Vaivadaitės š. m. gegužės 7 dieną pasirašytą Keleivių vežimo sutartį, kurioje teigiama, kad Visuomenės sveikatos biuras įsipareigoja aprūpinti dezinfekuojančiomis priemonėmis, vežėjas – po kelionės išplauti autobusą dezinfekuojančiomis priemonėmis.

Atrodo, niekas negalėtų nuginčyti, kad autobusų po tokių keleivių pervežimo reikia dezinfekuoti, jeigu taip sutartyje parašyta. Bet vairuotojo žiniomis, tai šioje bendrovėje nėra daroma.

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė "Šilokarčemai“ sakė, kad tuberkuliozės užkratas patalpoje išsilaiko labai ilgai. Medikės teigimu, jeigu vežė infekciniu susirgimu sergantį žmogų, tai reikėtų autobusą išvėdinti, o paskui ir dezinfekuoti, kadangi ligos sukėlėjas yra atsparus, išlieka aplinkoje.

"Jeigu yra specialiai vežami infekciniai ligoniai, bent jau pagal taisykles, kurios yra gydymo įstaigose, greitosios pagalbos automobiliai yra dezinfekuojami. Ir keista, kodėl autobusą skyrė – negi 50 žmonių tuberkulioze sirgo ir juos vežė?“, – kalbėjo R. Jovaišaitė (ši ir kitos citatos – iš diktofoninių įrašų, - aut. pastaba).

Autobuso vairuotojas teigė, kad tądien jis vežė tik vieną tuberkulioze sergantį žmogų ir jį lydintį asmenį. Autobusas – 35 vietų. Vairuotojo teigimu, sergantysis ant veido neturėjo jokios kaukės, o veidą dengė tik striukės gauptuvu...

"Maždaug po penkių valandų tą pačią dieną tuo autobusu išvažiavau į maršrutinį reisą į Klaipėdą. Tai kelia pasisišlykštėjimą – su jais (sergančiais tuberlulioze, - aut. pastaba) važiuojame, o paskui iš ryto siunčia į mokinių maršrutą. Būna ir tokių variantų. Nežinau ir negirdėjau, kad kas nors autobusų parke dezinfekuotų tuos autobusus. Kaip suprantu, negalėtų būti tokių dalykų. Turėtų būti apmokytas žmogus, juk valytoja ar bet kas juk nedarys dezinfekcijų“, - stebėjosi vairuotojas, prašęs neskelbti laikraštyje pavardės, ir sakęs, kad vėliau tai jam gali atsirūgti.

Kitas "Šilokarčemos“ pakalbintas autobusų parko vairuotojas kalbėjo panašiai: "Nėra autobusų parke jokių dezinfekuotojų, mes patys plauname, patys valome“.

Ar autobusų parko vadovas bandė kažką nuslėpti?

"Šilutės autobusų parko“ direktorius A. Stonkus, kuriam "Šilokarčema“ pirmiausia paskambino telefonu, teigė, kad autobusai tokiais atvejais yra dezinfekuojami ir kad tai daro įmonės darbuotojas. Bet A. Stonkus atsisakė įvardinti tą asmenį.

"Šilokarčema“ nuvyko į autobusų parką su viltimi, kad A. Stonkus parodys tas dezinfekcines priemones, atliekamų dezinfekcijų registracijos žurnalą ir panašiai. Bet įmonės vadovas kategoriškai atsisakė pateikti atsakymus ar komentarus ir pareikalavo klausimus užduoti tik raštu.

Taip ir padarėme. Į "Šilokarčemos“ pateiktus klausimus A. Stonkus atsakė.

Jis paaiškino, kad autobusų dezinfekavimo tvarka yra patvirtinta jo įsakymu 2010 m. gegužės 7 dieną. "Darbuotojas, atsakingas už autobusų dezinfekavimą, paskirtas direktoriaus patvirtintu įsakymu Nr. VI-14a, 2010 m. gegužės 7 d.. Įsakymo kopijos nepateikiame, kadangi atsakingas darbuotojas nėra viešas asmuo ir jis nesutinka būti viešinamas“, - teigiama A. Stonkaus atsakyme redakcijai.

Jis taip nurodė, kad dezinfekuojančiomis medžiagomis autobusų parką aprūpina užsakovas, t. y. Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras. Pasak A. Stonkaus raštiško atsakymo, "dezinfekuojančios medžiagos perduotos UAB "Šilutės autobusų parkas“ priėmimo-perdavimo aktais 2010-05-11, 2010-06-28 ir 2010-09-02“.

Ar išvardinti dokumentai tikrai egzistuoja, ar jie nebuvo sukurti atgaline data, ar medicininės medžiagos tikrai buvo perduotos bendrovei – į šiuos klausimus atsakyti negalime, nes kaip jau minėta, A. Stonkus atsisakė parodyti žurnalistams bet ką, kas susiję su šia nepaprasta situacija.

Dezinfekciją gali atlikti tik specialistai, o ne parko darbuotojai

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Ina Kuznecova, kuruojanti tuberkuliozės susirgimus, "Šilokarčemai“ sakė, kad transporto priemonės turi būti dezinfekuojamos.

"Yra sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. 379 (2002-07-22), dėl sanitarinio transporto, kuriuo pervežami į asmens sveikatos priežiūros įstaigas ligoniai. Išsiaiškinau, kad Šilutės visuomenės sveikatos biuras tikrai turėjo sudaryti sutartį ir tikriausiai sudarė, tikrai turėjo skirti pinigų dezinfekcinėms medžiagoms. Transporto priemonės vis tiek turi būti dezinfekuojamos nepriklausomai nuo to, ar yra vežami sergantieji atvira tuberkuliozės forma, ar ne. Jeigu tie darbai nevykdomi – blogai. Mes negalime nieko išspręsti, čia jau turi kontroliuoti, kaip tai daroma, Šilutės rajono savivaldybė, nes ji atsako už tą programą. Nuraminti žmones galima nebent tik tiek, kad ne visi autobusų specialiaisiais reisais vežami ligoniai serga atvira plaučių tuberkuliozės forma, kuri yra užkrečiama“, - teigė I. Kuznecova.

Minėtame sveikatos apsaugos ministro įsakyme taip pat teigiama, kad personalas, pervežantis ligonius arba asmenis, įtariamus, kad serga plaučių tuberkulioze, privalo dėvėti respiratorių, filtruojantį biologines daleles.


O apie asmenis, kurie privalo atlikti autobusų dezinfekavimą, I. Kuznecova taip kalbėjo: "Tai turi būti darbuotojas, kuris turi dezinfekuotojo pažymėjimą. Sakykim, mes asmeniškai negalime atlikti dezinfekcijos, nes mes neturime licencijos. Tai būna specialios licencijuotos įmonės. Todėl dažniausiai dezinfekuotojo pažymėjimą turi kažkas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, nes ten dezinfekuojamas sanitarinis transportas – greitosios pagalbos automobiliai. Klaipėdoje tokios dezinfekavimo paslaugos dažniausiai sudaromos su greitąja medicinos pagalba, nes ten turi ir žmonių, ir priemonių – yra galimybė dezinfekuoti. O Šilutėje – toks išskirtinis atvejis, bet vis tiek turi būti sudaryta su kažkokia įmone, kuri turi teisę dezinfekuoti, arba su ta pačia Šilutės ligonine. Bet kuris autobusų parko darbuotojas tikrai negali dezinfekuoti, tai jis gali daryti nebent tik savo namuose. Turi būti licencijuotas asmuo arba įmonė, kurioje dirba apmokytas darbuotojas“.

Primename, kad pagal "Šilutės autobusų parko“ direktoriaus pateiktus dokumentus, Visuomenės sveikatos biuras tik perduoda įmonei dezinfekcines medžiagas. Pats A. Stonkus teigė, kad dezinfekciją atlieka ne medikai, bet jo įsakymu paskirtas bendrovės darbuotojas!

Į ligoninę – kaip į ekskursiją!

O ar "Šilutės autobusų parko“ vairuotojams, vežantiems sergančius asmenis, yra duodami respiratoriai? Jie sako, kad ne... Vairuotojai, "Šilokarčemos“ žiniomis, kalba, kad autobusų parke jau atsirado „pompelė“ (tikriausiai – purkštuvas, - aut. pastaba). Bet, sako, jos dar niekas nematė...

Vairuotojas, minėtą dieną grįžęs iš Klaipėdos, kur nuvežė ir paliko tuberkulioze sergantį žmogų, o 17 valandą vyko į maršrutinį reisą į tą pačią Klaipėdą, "Šilokarčemai“ sakė, kad vežant asmenis, įtariamus sergančius tuberkulioze, kelionės lape yra žymima raidė "E“, tokia pati, kaip vežant vaikus į ekskursiją!

Jeigu šie duomenys yra teisingi, tai, matyt, tokį bendrovės vadovybės elgesį mažų mažiausiai galima pavadinti cinišku...

Pėdsakų mėtymo menas?

Savivaldybės administracijos direktoriui Š. Laužikui “Šilokarčema” praėjusį ketvirtadienį pateikė prašymą pakomentuoti šiame straipsnyje paminėtus įtarimus. Tik vakar ryte Š. Laužikas perdavė mūsų prašymą Savivaldybės vyr. specialistei-sanitarijos inspektorei Violetai Baltutienei ir Savivaldybės gydytojai Almai Vendzelienei, kurios vakar “Šilutės autobusų parke” atliko patikrinimą.

Apie patikrinimo rezultatus informuosime vėliau, bet pabaigai – keletas subjektyvių šio straipsnio autoriaus pamąstymų.

Kodėl "Šilokarčemai“ ne nuo pradžių buvo leista įsitikinti, kad ten tikrai viskas daroma. Autobusų parko direktorius "Šilokarčemai“ neparodė nei tų dezinfekcinių priemonių, nei dezinfekavimų registracijos žurnalo. Dabar atrodo, kad autobusų parke jau viskas sutvarkyta...

Norime akcentuoti, kad neturime pagrindo netikėti vairuotojais. O dėl tokio informacijos pateikimo vilkinimo galime ir suabejoti - ar visuomenei pavaldūs valstybės tarnautojai nebandė nuslėpti tikrosios padėties "tempdami“ laiką, kad ištaisytų situaciją ir visuomenei pateiktų suklastotą "tiesą“. Tikimės, kad bent jau po laikraščio įsikišimo ateityje taip ir bus – kad autobusų parkas iki galo atliks prisiimtas pareigas, o šilutiškiai ir jų vaikai bus saugūs.

"Šilokarčema"

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder