Šilutės „vaizdelis“: sklinda baisus kvapas

Šilutės „vaizdelis“: sklinda baisus kvapas

Šilutėje benamiai gamtinius reikalus atlieka ligoninėje, namų laiptinėse ir ...net policijoje.

Benamių  buvo ir bus. Jie - lyg valstybės veidrodis. O pagal situaciją, kokia yra Šilutėje, atrodo, kad jame „vaizdelis“ ne koks.  Skaitytojai informavo, kad pastaruoju metu ne tik daugiabučių namų laiptinėse, bet ir Šilutės ligoninėje jų netrūksta besislapstančių po laiptais, tualetuose. Kodėl  taip yra, kas turėtų pasirūpinti  gatvėje gyvenančių žmonių likimu?

Ligoninėje krauna net kompiuterius

„Iki šiol nestebindavo vaizdas, kai koks nors benamis gulėdavo daugiabučių namų laiptinėse. Bet tai, ką išvydau neseniai, neduoda ramybės. Gulėjau ligoninėje. Pati mačiau po laiptais gulintį  „bomžą“. Nuo jo sklido baisus kvapas. Gal jis nepiktybinis, tačiau man buvo baisu vakare pro jį praeiti. Kitą kartą mačiau benamį, žaidžiantį planšetiniu kompiuteriu.  Jis man pasakė, kad nežiūrėčiau į jį, nes, neva, jis ne benamis, mat turi kompiuterį. Ir juokas ėmė, ir graudulys... Kur ritasi pasaulis? Kas šia pažeidžiama visuomenės dalimi turėtų pasirūpinti?“, - klausė skaitytoja.

Kita pašnekovė Danutė tvirtino, kad Šilutės ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje savo akimis matė, kaip benamis ėjo į vonią. Anot moters, išsiprausęs išėjo ir negrįžo.

Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus patvirtino, jog benamiai – nemaža problema jų įstaigai. Medikas negalėjo pasakyti, kodėl jų padaugėjo. „Apie tai kalbėjome jau ir su policijos viršininku. Jie lenda visur. Patiriame problemų su benamiais visuose ligoninės skyriuose. Aišku, čia jie gal ir nesimaudo, tačiau... vaikštinėja, šildosi. Tenka personalui išprašyti, kviesti policiją, apsaugą, bet išprašyti per kitas duris vėl ateina. Baisu, kad pacientai  nenukentėtų. Šiuo metu intensyviai stebime, kas lankose skyriuose. Rakiname anksčiau duris, trumpiname lankymo laiką. Ligoninė – atvira teritorija. Čia gali visi eiti lankyti savo pažįstamų.

Benamiai – dažni Traumatologijos skyriaus klientai. Visko čia pasitaiko – ateina jie net planšečių, kompiuterių pasikrauti.  Nakties metu jaučiame ir pareigą jų neišvaryti, ypač jei lauke spigina 20 laipsnių šaltis. Padeda šalia esantis Socialinių paslaugų centras. Dėl  to mums šiek tiek lengviau. Bet, ko gero, visų jų ten nesutalpinsi. Galų gale, ne visi to nori. Mieliau glaudžiasi po laiptais, o dieną vaikšto po miestą. Kokio vaisto reikia, kad išspręsti problemą, nežinau“, - tęsė ligoninės vadovas. Jis tikino, kad benamiai į ligoninę pradeda rinktis po aštuonioliktos valandos. Pasak mediko, neprašyti svečiai nėra agresyvūs, žmonių nepuola, tačiau jaučiasi, kad jie yra visuomenės atstumti. Ligoninėje dirba daug moterų ir jos jaučiasi nesaugios.

Naudojasi policijos patalpomis

Dažnai tenka Greitosios medicinos pagalbos personalui suteikti pagalbą gatvėje gulintiems žmonėms. Atvykus paaiškėja, kad ten guli benamis. „Dažnai atveža juos. Tenka juos ir apžiūrėti. Tai sukelia daug rūpesčių darbuotojams. Benamių problema buvo iki šiol, tačiau, ji paskutiniu metu tik didėja“, - sakė D. Steponkus.

Šilutės policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas neslėpė, kad ir į policijos patalpas užsuka benamiai. Čia dažnai naudojasi tualetais. „Benamio problemas turėtų padėti spręsti socialiniai darbuotojai. Atsakinga už jų problemas tikrai ne policija. Matyt, jų padaugėjo todėl, kad, įsigaliojus naujajam Administracinių teisės pažeidimų kodeksui, nuo š. m. sausio pirmosios nebeliko administracinio arešto.  Areštinėse, dažniausiai buvo benamiai, valkataujantys asmenys ir  vagiantys parduotuvėse ir už tai atlikinėdavo bausmes. Nuo sausio pirmos iš areštinių jie paleisti. Administracinio arešto nebeliko kaip bausmės. Dabar žmogus gali gauti baudą, viešuosius darbus ir viskas. Anksčiau, jei žmogus būdavo benamis, neturėdavo už ką susimokėti baudų, darydavo pasikartojančius nusikaltimus, jam buvo skiriamas areštas. Tokiu atveju, juos eliminuodavo iš visuomenės. Kol arešto neatlieka, per tą laiką padaro daugiau pažeidimų. Bausmę  tenkdavo atlikti ilgiau nei mėnesį“, - pasakojo viršininkas.

Ką daryti, kad benamių problemos būtų pastebėtos. Apie minėtas situacijas kalbėjome, pirmiausia, su Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėju Alvidu Šimelioniu. Dar  neseniai rašėme, kad tie patys benamiai ateina ir į savivaldybę, kur jo vadovaujamo skyriaus tualetuose  skutasi barzdas, prausiasi. Pasak vedėjo, jis nežino, kas turi sutvarkyti susidariusią situaciją, kodėl jų tiek atsirado ir iš kur jie plūsta. „Tokia situacija buvo prieš penkerius metus, kai nebuvo teikiama nakvynės paslauga. Dabar ją  visi gali gauti Šilutės socialinių paslaugų centre. Nemanau, kad jie to nežino, o gal dalis būna girtų ir dėl to neleidžiama gauti tos paslaugos. Nežinau. Reikėtų žiūrėti konkrečiai kiekvieną atvejį“, - kalbėjo A. Šimelionis. Jis tvirtino, kad  asmenys tikrai turi kur  pernakvoti ir jais  yra pasirūpinta – net tie, kurie yra padarę pažeidimą, vartojo alkoholį ir dėl to buvo pašalinti iš centro - jau kitą naktį gali gauti nakvynės paslaugą.

Paslaugą gali gauti visi

Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis tvirtino, kad benamiai turi jiems skirtas patalpas Šilutės socialinių paslaugų centre, kur gali gauti jiems reikalingas paslaugas ir neturėtų eiti į kitų įstaigų patalpas. „Nežinau, kodėl jie eina į kitur, gal apie centrą nežino, o gal tiesiog nenori kontrolės. Jiems, grįžus į patalpas, yra vykdoma  priežiūra. Šiaip kada nori, gali išeiti“, - sakė V. Laurinaitis.

Šilutės socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Jakienė sakė, kad kiekvieną naktį ateina pernakvoti po 5-7 žmones. Anot jos, įstaiga yra pasirengusi priimti daugiau nakvynės neturinčių žmonių. „Tos penkios lovos kurį laiką yra užimtos. Jau teko guldyti ir ant čiužinių. Jei yra šalčiai, mes nevejame net vartojusių alkoholio lauk. Tik labiau juos prižiūrime, kad nenutiktų kokia nelaimė. Jei žmogus yra išgėręs, dėl to pas mus ir neina, nes žino, kad tokie nepriimami. Nenoriu įvardinti pavardžių, bet vienas iš benamių, kuris veržiasi į ligoninę, ten, neva, turi giminaitę. Dėl to puikiai  aplinką  žino“, - tęsė pašnekovė.

Vadovė jau yra pastebėjusi patalpose, kur ateina pernakvoti asmenys, ligoninės indus. Ji kreipėsi į ligoninės administraciją, tačiau, kai, norėjo juos paimti, indų neberado.

„Atsakomybės už benamių lankymasis kitose įstaigose negalime prisiimti. Jei žmogus nori ateiti pernakvoti, tą paslaugą jis tikrai gauna. Toks jų gyvenimo būdas. Esame atviri ir bendradarbiaujame. Jie yra nakvynės namų klientai tai nakčiai, bet dieną jie daro, ką nori – eina į savo „darbą“. Žiūri, kur pavalgyti. Bendradarbiaujame su „Maisto banku“. Ir jiems maisto yra duodama. Gali jie čia ir išsiskalbti, išsimaudyti“, - dėstė R. Jakienė.

Ji mano, kad ne visiems žmonėms reikia to, ko reikia mums. Benamių gyvenimo būdas visiškai kitoks – jie gali gyventi ir po tiltu, ir rūsyje.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder