Šiuose cechuose laimikis mirkomas specialiame spalvą suteikiančiame skystyje ir palyginti labai trumpai rūkomas elektrinėse rūkyklose, dūmą išgaunant iš pjuvenų. Tokia žuvis nėra nei nuodinga, nei neskani, bet ji neprilygsta senoviniu būdu kantriai ir meistriškai rūkytam delikatesui.
Kone labiausiai pajūryje kalbama apie rūkytas žuvis iš Šilutės, Klaipėdos, Kretingos rajonuose įsikūrusių pramoninių cechų.
"Ten žuvys išmirkomos specialiuose chemikaluose, kad įgautų spalvą. O tada ant pjuvenų rūkoma naudojant elektrines krosnis. Tokio žuvys išrūkomos per pusę valandos, o tradicinis rūkymas trunka 3-4 valandas. Bet kai rūkoma kasdien po kelis šimtus kilogramų ar pusę tonos, niekas nesivargina nei tų malkų naudoti, nei ilgiau rūkyti. Taip rūkytos žuvys yra tokios pat kaip ir prekybos centruose pardavinėjama rūkyta mėsa - su cheminiais priedais", - dienraščiui teigė vienas Neringos žvejys.
Jau antrai rūkytomis žuvimis poilsiautojus maitinančių žvejų kartai priklausantis juodkrantiškis Ričardas Kauneckis teigė, kad Neringos žvejai labai gerbia savo amatą ir stengiasi puoselėti kulinarinį paveldą.
"Mums būtų pigiau pirkti rūkytas žuvis iš cechų, pritaikyti antkainį ir prekiauti. Bet Neringoje niekas taip nedaro. Mes visi vietines žuvis patys gaudome, patys jas rūkome. Ir visi turime savų rūkymo tradicijų, prieskonių vartojimo paslapčių. Žinoma, nelietuviškas žuvis perkame užšaldytas, jas atšildome, išdarinėjame ir rūkome", - aiškino jis.
Klaipėdoje prie Pilies tilto kilogramas rūkytų upėtakių kainuoja 22 litus, karšių - 15 litų (prekybos centruose - apie 20 litų), žiobrių - 18, ešerių - 20 litų; vienas rūkytas otas kainuoja nuo 3,5 lito, skumbrė - 7 litus.
Klaipėdos "Delfino" turguje kilogramas rūkytų karšių - 12-14 litų, karpių - 23 litai, jūros ešerių - 27 litai, skumbrių išpleiktinių - 19 litų, silkių - 9 litai, lydekų - 18 litų.
Rašyti komentarą