Rūkyti draudžiama, bet pažeidėjų niekas nebaudžia

Rūkyti draudžiama, bet pažeidėjų niekas nebaudžia

Uostamiestyje draudžiama rūkyti stotelių paviljonuose, Skulptūrų parke, Smiltynės miške ir jūros link vedančiuose takuose bei visuose paplūdimiuose, išskyrus specialiai tam įrengtas vietas ir zonas. Tokius apribojimus nustato dar pernai priimtos Sanitarinės kontrolės taisyklės. Visose šiose vietose jau įrengti draudžiamieji ženklai, tačiau nedaug kas į juos kreipia dėmesį. Maža to, "Vakarų ekspreso" atliktas nedidelis eksperimentas patvirtino, kad Klaipėdos valdžia tik tiražuoja vis naujas taisykles, bet jų laikymosi kontrolės neužtikrina. Tuo metu valdininkai sako ir neturį tikslo lakstyti paskui pažeidėjus ir juos bausti. Esą svarbiausia, kad keistųsi žmonių požiūris į rūkymą.

Klaipėdos miesto savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjos Irenos Šakalienės teigimu, iš viso Klaipėdos mieste buvo pastatyta 16 rūkyti draudžiančių ženklų. Penki iš jų - Melnragės ir Girulių paplūdimiuose, keturi - Smiltynėje, net septyni - Skulptūrų parke. Ženklai, draudžiantys rūkyti, žymi ir visus autobusų stotelių paviljonus.

Rūkymo zonų paplūdimiuose iš viso įrengta dvylika. Septynios - Smiltynėje, penkios - Melnragės ir Girulių paplūdimiuose. Rūkyti galima tik prie šiukšlinės, pastatytos šalia rūkymo zoną žyminčio ženklo. Toliau leisti dūmus ir barstyti pelenus negalima.

Vis dėlto I. Šakalienė pripažino, kad kol kas nepastebėta jokių pokyčių paplūdimių teršimo nuorūkomis atžvilgiu.

"Vakarų ekspreso" žurnalistai, apsilankę viename iš Klaipėdos paplūdimių, nepastebėjo, kad rūkantys žmonės būriuotųsi specialiu ženklu pažymėtoje rūkymo zonoje. Čia užsukdavo tik vienas kitas. Tuo tarpu visame paplūdimyje, nors ir nedaug, tačiau pastebėjome taisyklių nepaisančių ir rūkančių bet kur.

Paplūdimio gelbėjimo stoties darbuotoja tvirtino visgi matanti, jog nemažai žmonių į rūkymo zoną užsuka ir dūmą peša čia, tačiau tai, anot moters, nepatvirtina fakto, kad pliaže jau įsikūrę žmonės kulniuoja kelis šimtus metrų ar kilometrą, kad galėtų parūkyti leidžiamoje zonoje.

Derasi su policija

Už rūkančiųjų neleistinose vietose priežiūrą ir baudimą turėtų būti atsakingi Klaipėdos miesto savivaldybės Sanitarinės kontrolės poskyrio specialistai, tačiau šiame poskyryje dirba vos dvi moterys. Fiziškai neįmanoma, jog jos spėtų rengti reidus ir įspėti ar bausti taisyklių pažeidėjus.

Kol kas rūkančiuosius draudžiamose zonose drausmina policininkai, atlikdami savo įprastą viešosios tvarkos priežiūros darbą. Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio departamento direktoriaus Liudviko Dūdos teigimu, šiuo metu papildomos paslaugos šiai sričiai prižiūrėti nėra perkamos, tačiau artimiausiu metu planuojama samdyti papildomas policijos pajėgas - vadinamąją ekologinę policiją, kuri būtų atsakinga už sustiprintą viešosios tvarkos palaikymą paplūdimiuose. Kokios bus sutarties sąlygos ir ar jos tiks Klaipėdos miesto savivaldybei, paaiškės liepos 12 dieną.

Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos biuro Prevencijos skyriaus viršininko Kazimiero Sinkevičiaus teigimu, šiuo metu dar neaišku, kas suformuos ekologinės policijos padalinį. Visa tai paaiškės sužinojus sutarties su savivaldybe sąlygas.

Nenubaudė nė vienas

Šiuo metu rūkančiuosius draudžiamose zonose sudrausmina ar gali nubausti pareigūnai, patruliuojantys jiems skirtose zonose. Specialių reidų iki šiol, K. Sinkevičiaus duomenimis, surengtas tik vienas - vos pastačius draudžiančius rūkyti ženklus Skulptūrų parko prieigose. Tuomet pareigūnai tiesiog įspėjo žmones, kad šie ateityje žinotų, jog šioje vietoje rūkyti draudžiama. Daugiau panašių akcijų, Prevencijos skyriaus viršininko žiniomis, rengta nebuvo. Apie nubaustus prasižengėlius K. Sinkevičius taip pat sakė nežinąs.

Klaipėdos pirmojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus viršininko Petro Stepanafo teigimu, per visą tą laiką, kuomet buvo įvestos naujos Sanitarinės kontrolės taisyklės, draudžiančios rūkyti autobusų stotelių paviljonuose, Skulptūrų parke, Smiltynės miške ir jūros link vedančiuose takuose bei visuose paplūdimiuose, išskyrus specialiai įrengtas vietas ir zonas, nebuvo nubaustas nė vienas šioms taisyklėms nusižengęs žmogus.

Klaipėdos antrojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Gintaras Lasickas taip pat teigė apie nubaustuosius dėl tokio prasižengimo nieko nežinąs, mat Skulptūrų parko ir pajūrio šio komisariato pareigūnai neprižiūri, o stotelėse draudžiančių rūkyti ženklų G. Lasickas sako nė nepastebįs, todėl nemanąs, jog ir paprasti žmonės žino, jog stotelių paviljonuose rūkyti negalima.

Tad nėra ko stebėtis, kad šiomis dienomis paprašę demonstratyviai parūkyti draudžiamoje vietoje mini eksperimento dalyvio nesulaukėme jokios reakcijos - nei kontroliuojančių pareigūnų, nei praeivių.


Svarbiausia - požiūris

Klaipėdos miesto savivaldybės Sanitarinės kontrolės poskyrio vedėjos Ninos Gendvilienės teigimu, tai tik pirmieji metai, kai įsigaliojo tokios taisyklės, taigi nuolatos lakstyti po paplūdimius ar parkus ir bausti prasižengėlius nesiruošiama.

Valdininkės manymu, užteks to, jog žmonės bus informuojami per spaudą ar retkarčiais reidus surengsiančių pareigūnų. Pasak N. Gendvilienės, čia svarbiausia visuomenės požiūris. Žmonės, patys žinodami taisykles, gali pastebėti ir įspėti jas pažeidžiančiuosius.

"Naujosios taisyklės priimtos ne tam, kad būtų lakstoma ir išrašomos baudos, o tam, kad keistųsi visuomenės požiūris į rūkymą", - sakė N. Gendvilienė.

Rūkančiųjų sumažėjo

Klaipėdos skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos vyr. specialistas Aleksandras Siakki pasakojo pastebėjęs rūkančiųjų paplūdimyje sumažėjimą. Tačiau, anot specialisto, tai priklauso nuo paplūdimio ir, žinoma, nuo žmonių kultūros.

Pasak A. Siakki, daugiausia vis dar rūkančiųjų draudžiamoje paplūdimio dalyje galima rasti I Melnragės paplūdimyje. Visgi specialistas pastebėjo, jog rūkymo zonų paplūdimiuose nepakanka. Rūkantys žmonės dažnai būriuojasi tiesiog prie suoliukų su šiukšlinėmis - nebūtinai ženklu pažymėtose zonose. Tačiau vien tai, A. Siakki manymu, yra teigiamas dalykas, nes tokiu atveju nuorūkos vis tiek metamos į šiukšlinę ir taip neteršiamas paplūdimys.

Nori uždrausti rūkyti ir nuosavuose automobiliuose

Greitai rūkaliams nebeliks vietų, kur jie galėtų nevaržomi užtraukti dūmą. Be kitų jau galiojančių draudimų, planuojama uždrausti rūkyti ir automobilio salone tuo metu, kai jame vežami vaikai arba nėščios moterys.

"Šitaip nesiekiame apkrauti žmones baudomis, tiesiog norime atkreipti dėmesį į tokią problemą ir ugdyti visuomenę", - sakė tuo tikslu Tabako kontrolės įstatymo 19 straipsnio pataisas įregistravęs politikas Gediminas Navaitis.

Jis teigė suprantąs, kad 100 procentų nepavyktų kontroliuoti, ar vairuotojai tikrai laikosi šios pataisos. Visgi esą policijos pareigūnai, pamatę rūkantį vairuotoją, kurio automobilyje yra vaikai, galėtų jį sudrausminti.

"Kontrolė lygiai tokia pati, kaip ir mobiliųjų telefonų naudojimas vairavimo metu. Kai kurie šio draudimo paiso, o kitiems tai nė motais. Visgi žinojimas, kad šito daryti negalima daugelį vairuotojų drausmina", - kalbėjo politikas.

Dabar Tabako kontrolės įstatymas numato tabako gaminių vartojimo apribojimus švietimo ir sveikatos priežiūros įstaigose, darbo vietose, viešajame transporte, viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, interneto kavinėse, lošimo namuose ir patalpose, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai.

Pasiteiravus, ar neketinama inicijuoti pataisos ir uždrausti rūkyti namuose, jei juose yra vaikų, G. Navaitis tikino, kad namai yra kur kas labiau privati erdvė nei nuosavas automobilis.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder