Tam, kad nevyriausybinių organizacijų inicijuojama apklausa įvyktų, jos iniciatoriai turėjo surinkti 10 proc. Klaipėdos miesto (t. y. 14,5 tūkst.) ir Klaipėdos rajono gyventojų parašų (4,2 tūkst.).
Tik gavusios reikalingą skaičių parašų abiejų savivaldybių Tarybos privalėtų paskelbti visuotinę gyventojų nuomonės apklausą. Tačiau paaiškėjo, kad didelė dalis gargždiškių surinktų parašų neatitinka reikalavimų, o klaipėdiečiams vargu ar pavyko surinkti reikiamą jų kiekį.
Išbrokuota beveik trečdalis parašų
Surengusi parašų rinkimo akciją, iniciatyvinė grupė kvietė gyventojus atsakyti į šešis klausimus: pritaria ar nepritaria šiukšlių deginimo gamyklų statybai Klaipėdos mieste ir rajone; mediena kūrenamų jėgainių statybai, žmonių sveikatai ir aplinkai nekenksmingos pramonės vystymui; oro taršą matuojančių prietaisų, kurių duomenys būtų skelbiami viešai, įrangai; užterštumo, ligų paplitimo viešai analizei, vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų tvarkymą skaičiavimui pagal būsto plotą.
Klaipėdos rajono iniciatyvinė grupė iš viso surinko 5331 parašą. Gavus parašų rinkimo lapus, rajono savivaldybėje buvo sudaryta darbo grupė, turėjusi iki vasario 21 dienos patikrinti, ar parašai atitinka reikalavimus.
Šios darbo grupės vadovė, rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė informavo, jog tinkamais pripažinti 3588 parašai iš 5331 surinkto.
"Pagrindinės priežastys, dėl kurių neįskaitėme parašų, tokios: netvarkingai užpildytos parašų rinkimų grafos, nurodomas dokumento numeris, bet nenurodoma, kokio dokumento: asmens paso ar tapatybės kortelės, kai kur trūko pačių parašų rinkėjų duomenų, buvo pasirašiusių ir ne mūsų rajono gyventojų ar parašai neatitiko kitų reikalavimų",- sakė L. Liutikienė.
Ji akcentavo, kad komisija jokių išankstinių nuostatų prieš parašų rinkimo akciją neturėjo, komisija dirbusi labai atidžiai, į jos darbą buvę pakviesti patyrę rinkiminių komisijų nariai.
Komisijos išvada dėl parašų bus pateikta administracijos direktoriui Česlovui Banevičiui. Toliau, matyt, bus rengiamas sprendimo projektas rajono Tarybai, kuri posėdžiaus šį ketvirtadienį. Baigianti savo kadenciją rajono Taryba ir spręs, ką daryti su gyventojų apklausa, nes vis dėlto nesurinkta 10 proc. rajono gyventojų parašų, kaip to reikalauja įstatymai.
Akcijos iniciatoriai pritrenkti
"Negali būti, tikrai nesitikėjome tokio rezultato", - nustebo iniciatyvinės grupės vadovas, Macuičių-Kalniškės bendruomenės narys Romualdas Petkevičius, sužinojęs, kad išbrokuota daug surinktų parašų.
"Surinkome tūkstančiu daugiau nei reikia parašų ir tiek daug jų pripažinta netinkamais? Čia kažkas negerai - juk prieš nunešdami parašų lapus, patys juos dar patikrinome. Pasitikėjome komisija, jos darbe nedalyvavo bendruomenių atstovai. Manėme, kad dalis parašų netiks, bet kad netinkamais bus pripažinta tiek daug parašų, tikrai nesitikėjome. Gavę oficialią komisijos išvadą, savo išvadas padarysime ir patys", - sakė R. Petkevičius.
Tačiau, anot R. Petkevičiaus, iniciatyvinė grupė dirbo tikrai ne be reikalo. "Tai buvo tarsi generalinė repeticija, pasitikrinimas, kad susitelkusios bendruomenės gali daug ką nuveikti. Mes siekėme, kad valdžia pagaliau išgirstų gyventojų nuomonę, kuri dažnai nėra valdžiai paranki", - teigė iniciatyvinės grupės vadovas.
Klaipėdos miesto parašų rinkimo iniciatyvinės grupės atstovė, miesto Daugiavaikių šeimų bendrijos pirmininkė Virginija Jurgilevičienė informavo, kad gyventojų parašus į miesto savivaldybę planuojama nunešti šiandien.
"Labai paspartinome parašų rinkimą, manau, kai susumuosime rezultatus, bus keliolika tūkstančių parašų. Sunku pasakyti, ar surinksime reikalingus 14 500 parašų, nes iki šiol tebevyksta jų rinkimas bei skaičiavimas. Kad ir kaip būtų, Klaipėdos gyventojai nėra pasyvūs - savaitgalį viename prekybos centre per dieną surinkome net 1000 parašų. Norime įrodyti valdžiai, kad miestiečiai yra pilietiški ir jiems ne tas pats, kas vyksta mieste", - sakė V. Jurgilevičienė.
Visuotinė dviejų savivaldybių gyventojų apklausa aplinkos klausimais Lietuvoje buvo organizuota pirmą kartą. Tam pasiryžo patys miesto ir rajono gyventojai, susibūrę į iniciatyvinę grupę, kuri sudaryta iš nevyriausybinių organizacijų atstovų. Iki šiol Lietuvoje dar nė karto dviejų savivaldybių gyventojai vienu metu nepasinaudojo tokia jiems įstatymu suteikta teise.
Iniciatyvinė grupė, pasiryžusi surinkti reikiamą skaičių parašų, siūlė referendumą organizuoti vasario 27-ąją, rinkimų į savivaldybių tarybas dieną. Tokia data buvo siūloma todėl, kad pagal Vietos savivaldos įstatymą apklausa laikoma įvykusi, jeigu savo nuomonę pareiškia ne mažiau nei 25 proc. apklausos teritorijos gyventojų ir tokį kiekį gyventojų galima surinkti tik rinkimų dieną.
Rašyti komentarą