Klaipėdos rajono savivaldybei tokie "nesusipratimai“ negresia, mat rajono politikams nemokami atlyginimai iš Savivaldybės biudžeto. Kita vertus, sėdėdami įvairiuose Tarybos posėdžiuose jie taip pat dažniausiai gauna darbo užmokestį iš pagrindinių darboviečių. Kai kurie darbdaviai teiraujasi, ar tai teisėta, ir klausia, ar išties yra pagrindas mokėti darbuotojui atlyginimą, kai šis tuo metu užsiima veikla Taryboje ir atstovauja rinkėjų interesams, o ne atlieka tiesiogines savo pareigas.
Kišenes papildo tik išmokos
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjas Romualdas Bagačiovas, komentuodamas Klaipėdos miesto atvejį, patikino, kad žmogus negali gauti dviejų atlyginimų vienu metu. Todėl natūralu, kad uostamiesčio savivaldybės kontrolieriaus tarnyba pastebėjo tokius neatitikimus. Tačiau, anot jo, rajono atvejis visiškai kitoks, mat čia politikai negauna atlyginimo, nors pastarojo galimybė yra numatyta pagal Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą. Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 26 straipsnio 1 punkte taip pat rašoma: "Tarybos nariams, išskyrus merą ir mero pavaduotoją, už darbą atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas yra atlyginama (apmokama). Šis atlyginimas (užmokestis) apskaičiuojamas pagal skelbiamą VMDU dydį atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė patvirtinama reglamente nustatyta tvarka. Šio atlyginimo dydį nustato savivaldybės taryba“.
Tačiau rajono politikų kišenes papildo tik išmokos, gautos už Tarybos narių išlaidas kanceliarijai, pašto, telefono, interneto ryšiui, transporto paslaugoms. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja Teresė Mikašauskienė pasakojo, kad kiekvieną mėnesį pateikia Centrinei buhalterijai mero patvirtintas pažymas su duomenimis apie Tarybos narių gyvenamąją vietą ir atstumą nuo jų gyvenamosios vietos iki Gargždų miesto, dalyvavimą Tarybos ir komitetų posėdžiuose. Jei politikai praleidžia posėdžius, reglamente nustatyta tvarka yra mažinamos minėtos išmokos. Galbūt dėl šios priežasties, anot T. Mikašauskienės, posėdžių lankomumas mūsų rajone yra labai geras.
Darbdavys neprivalo mokėti
Juridinio skyriaus vedėjas R. Bagačiovas priminė, kad pagal Vietos savivaldos įstatymą savivaldybės tarybos, komitetų posėdžių laiku, taip pat kitais reglamento nustatytais atvejais tarybos narys atleidžiamas nuo tiesioginio darbo ar pareigų bet kurioje institucijoje, įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje.
"Todėl kiekvienas darbdavys privalo išleisti žmogų vykdyti tarybos nario pareigų“, – akcentavo jis.
Daugelis darbdavių džiaugiasi darbuotojais, kurie yra išrinkti į rajono Tarybą, mat tikisi iš jų gauti įvairios informacijos apie rajone priimtus sprendimus, tad juos mielai išleidžia į posėdžius. Žinoma, bėdos prasideda, kai veikla Taryboje atima daugiau laiko nei tikėtasi. Tada iškyla ir apmokėjimo klausimas. Mat politikai daug valandų praleidžia posėdžiaudami savivaldybėje, o atlyginimą tuo metu dažnai gauna už einamas tiesiogines pareigas kitose įstaigose, institucijose, bendrovėse. Anot R. Bagačiovo, savivaldybei pavaldžiose biudžetinėse įstaigose tai neretai toleruojama, nors pastarosios tikrai neprivalo mokėti darbuotojui už tą laiką, kurį jis praleidžia vykdydamas Tarybos nario pareigas.
"Privačiose bendrovėse dažniausiai nėra net kalbos apie tokio pobūdžio apmokėjimą“, – svarstė Juridinio skyriaus vedėjas.
Turi būti tvarka ir teisingumas
Nemažai Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių eina privačių bendrovių direktorių pareigas, tad jiems nereikia prašytis išleidžiamiems į Tarybos posėdžius, spręsti darbo apmokėjimo klausimų. Tačiau dalis politikų užima atitinkamus etatus valstybinėse, biudžetinėse institucijose. Pastarųjų situacija kiek sudėtingesnė. Pavyzdžiui, Tarybos narė Eugenija Selskienė dirba Endriejavo vidurinės mokyklos mokytoja, taip pat Vėžaičių kultūros centre.
Pastarojo direktorė Alma Slušnytė "Bangai“ pasakojo, kad įstaiga yra nuolat raginama taupyti, biudžetas labai mažas, tad Vėžaičių kultūros centras negali sau leisti tokios prabangos ir mokėti darbuotojui atlyginimo už valandas, kurias jis praleidžia savivaldybėje.
"Už darbą Taryboje tegul moka savivaldybė, kaip tai numatyta Vietos savivaldos įstatyme. Turi būti tvarka ir teisingumas, o mes privalome taupyti“, – sakė A. Slušnytė.
Ji pastebėjo, kad Darbo kodekse 143 str. 2 d. 3 p. nustatyta, jog valstybinių, visuomeninių ar piliečio pareigų atlikimas, karinė tarnyba arba mokomosios karinės pratybos neįeina į darbo laiką. Tad Vėžaičių kultūros centro direktorė jau kreipėsi į Klaipėdos rajono savivaldybės merą Vaclovą Dačkauską su prašymu informuoti apie E. Selskienės darbo laiką, kurį ji sugaišta atlikdama Tarybos narės pareigas. Tikimasi, kad tai padės atitinkamai apskaičiuoti politikės darbo užmokestį Kultūros centre ir sutaupyti dalį lėšų. Savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja T. Mikašauskienė patikino, kad nuo gegužės mėnesio jau fiksuoja politikės buvimo laiką posėdžiuose.
"Kita vertus, tarp posėdžių ji susitinka su rinkėjais, o to negalime užfiksuoti“, – užsiminė pašnekovė.
Situaciją vadina absurdiška
Rajono savivaldybės tarybos narė Eugenija Selskienė sakė, kad iki šiol nė viena įstaiga nekėlė tokio klausimo: "Tai absurdiška. Juk ne savo noru važiuoju į tuos posėdžius, tiesiog privalau atlikti Tarybos narės pareigas, jaučiu atsakomybę, kai svarstomi svarbūs rajonui klausimai. Ne kartą važiavau iki vieno ar kito objekto savo lėšomis ir dėl to nesiskundžiu. Jei Vėžaičių kultūros centras taip tikisi sutaupyti ir nori išskaičiuoti valandas, kurias praleidžiu vykdydama Tarybos narės funkcijas, tegul. Nekeliu problemų, galiu grąžinti tuos pinigus. Tačiau ar sutaupyti 20 Lt per mėnesį duos apčiuopiamos naudos?“
Paklausta, ar dėl jos politinės veiklos nenukenčia pagrindinis darbas, politikė užsiminė, kad, jei stovėtų prie staklių, gal ir nukentėtų. Tačiau, anot jos, tiek Kultūros centro, tiek mokytojos protinis darbas vyksta visą parą.
Komentarai
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Zigmantas Dangirdas LINGYS
Kiek žinau, išrinkti Tarybos nariai, pavyzdžiui, posėdžių metu yra atleidžiami nuo tiesioginio darbo ar pareigų bet kurioje institucijoje. Be to, teko girdėti, kad tuo metu paliekamas vidutinis atlygis. Aš einu Klaipėdos medicinos slaugos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojo pareigas, dėl apmokėjimo už laiką, kurį praleidžiu vykdydamas Tarybos nario pareigas, iki šiol problemų nekilo.
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Andrius ADOMAITIS
Tarybos narių darbo apmokėjimo klausimas turėtų būti išspręstas valstybiniu mastu. Net nustebau, kai išgirdau, kad kai kuriose savivaldybėse politikai gauna atlyginimus. Jei taupom, tai taupykim visi. Klausimas dėl apmokėjimo už laiką, kurį Tarybos nariai praleidžia vykdydami savo pareigas, o atlygį gauna iš pagrindinės darbovietės, yra kiek populistinis. Einu Klaipėdos (miesto, rajono) darbo biržos direktoriaus pareigas, tad atvykęs į Savivaldybę vykdyti politiko pareigų dažnai sutvarkau tuo pačiu daug darbo reikalų, bendradarbiaujame su seniūnais, rajono Savivaldybės administracijos specialistais. Be to, Tarybos posėdžiai niekada nesitęsia visą darbo dieną nuo 8 val. ryto iki 17 val. Grįžęs į Darbo biržą atlieku visus darbus, neskaičiuoju laiko minučių tikslumu. Jei būtų pradėtos išskaičiuoti darbo valandos, praleistos savivaldybėje, manau, kiltų daug buhalterinių problemų.
Rašyti komentarą