Po Palangą - grafų Tiškevičių pėdsakais

Po Palangą - grafų Tiškevičių pėdsakais

Šimtametes tradicijas skaičiuojančio Palangos kurorto istorija neatsiejama nuo grafų Tiškevičių giminės. Jos atstovai Palangos dvarą valdė 116 metų ir paliko ryškų pėdsaką kurorto istorijoje ir kultūroje. Tad norint giliau ir geriau pažinti Palangą verta pasivaikščioti Grafų Tiškevičių pėdsakais ir pasidžiaugti turtingu jų palikimu.

Grafai Tiškevičiai  Palangos pajūriu susidomėjo XVIII a. pabaigoje.  1824-aisiais caro kariuomenės pulkininkas Mykolas Tiškevičius įsigijo Palangos valdą su Darbėnų, Palangos ir Grūšlaukės dvarais, tačiau Palangos kurorto atsiradimas ir suklestėjimas siejamas su Juozapo Tiškevičiaus ir jo sūnaus Felikso Tiškevičiaus asmenybėmis. 

J. Tiškevičius 1880-aisiais Palangoje pastatė pirmąjį viešbutį (kurhauzą), svečių poilsiui skirtas vilas, įrengė maudyklų infrastruktūrą, įsteigė Palangos progimnaziją. Būtent jo pastangomis buvo įrengta jūrų prieplauka ir nutiestas jūros tiltas. F. Tiškevičius tęsė tėvo pradėtus darbus ir modernizavo kurortą: įrengė parką, perstatė rūmus, vilas, įrengė vasaros teatrą, artezinį šulinį, specializuotas gydyklas, rėmė Palangos bažnyčios statybas. 

 

Šiandien grafų palikimas puikiai išnaudojamas kultūros ir turizmo reikmėms. Dvare veikia Gintaro muziejus, vyksta įvairūs renginiai ir edukacijos, o jo parke poilsiautojai mėgaujasi gamtos grožiu, renginiais, koncertais. Viloje "Anapilis" įkurtas Kurorto muziejus. Kurhauze jau veikia reprezentacinė kurorto salė, kultūrinėms reikmėms bus pritaikyta ir jau baigiama rekonstruoti medinė kurhauzo dalis. Bažnyčios bokšte įrengta apžvalgos aikštelė, o be jūros tilto apskritai Palanga neįsivaizduojama.

Kaip padėką kurorto įkūrėjams palangiškiai kurorto centre įrengė Grafų Tiškevičių alėją su bronzinėmis grafų skulptūromis bei atkurtais mediniai kurorto vartais.

Pasivaikščioti Grafų Tiškevičių pėdsakais ir praturtinti savo žinias įdomiąja kurorto istorija Palangos kultūros ir turizmo informacijos centras siūlo keletą galimybių. Galima užsisakyti tradicinę ekskursiją su gidu arba žingsniuoti savarankiškai, atsispausdinus Palangos TIC parengtą leidinį "Kelionė po grafų Tiškevičių Palangą". Leidinyje pateikta iliustruota informacija apie 26 objektus, susijusius su Tiškevičiais, ir žemėlapis. Leidinį atrasti galima Palngos TIC interneto svetainėje, skiltyje informacija/leidiniai.

 

Šio sezono naujovė  - interaktyvus orientacinis žaidimas - ekskursija su virtualiu gidu "Palanga. Grafų pėdomis". Jam reikalingas tik išmanusis telefonas ir internetas. Žaidimo sumanytoja ir organizatorė, MB "Treniruotas protas" projekto vadovė Indrė Pozingė sakė, kad virtuali ekskursija po kurortą buvo sumanyta karantino metu, kai dėl Covid-19 buvo uždrausta vesti ekskursijas ir žmonės galėjo tik patys vieni arba su šeimos nariais vaikščioti lauke.

"Gidas prisjungia prie ekursijos dalyvių virtuliai per "Messenger" tinklą ir pateikia užuominą kur eiti ir ko ieškoti. Suradę ieškomą objektą žaidimo dalyviai turi patvirtinti tai patvirtinti, siųsdami žinutę ar nuotrauką. Tada gauna kitą užduotį. Iš viso žaidimo dalyviai gauna apie 15-20 užduočių, susijusių su grafais Tiškevičiais. Jas įgyvendindami jie per maždaug pusantros valandos praeina daugiau kaip 3 kilometrų maršrutą. Tarp užduočių ir užuominų gidas glaustai pateikia įdomiausius faktus ir istorijas susijusias su lankomomis vietomis", - pasakojo I. Pozingė.

Kita virtualios ekskursijos versija, anot pašnekovės, - įgyvendinama parsisiuntus specialią programėlę į telefoną, kurioje visos užduotys yra suprogramuotos ir atliekamos automatiniu būdu. Interaktyvios ekskursijos "Palanga. Grafų pėdomis" sumanytoja pažymėjo, kad žaidžiant šį žaidimą nereikia niekur skubėti, lenktyniauti, galima sustoti kavos pertraukėlei ar trumpam poilsiui.

 

"Užuominos nėra "neįkandamos", gal tik kiek "suktos". Nuklysti nuo maršruto įmanoma, tačiau pasiklysti - tikrai ne. Žaidimą drąsiai galima žaisti su vaikais",- sakė I. Pozingė.

Anot pašnekovės, interaktyviam žaidimui atrinkti lankytini objektai yra ne tik ryškiausi grafų Tiškevičių palikimo pavyzdžiai, bet ir atskleidžia labai įdomias, pikantiškas istorijas, pateikia staigmenų.

"Daug ką nustebina, kad Palangoje jau XIX a. veikė šilto vandens maudyklės arba tai, kad viena iš grafų Tiškevičių dukrų grafaitė Marija Tiškevičiūtė buvo feministė ir knygnešė", - intrigavo I. Pozingė. 

Šią vasarą pristatytame interaktyviame orientaciniame žaidime-ekskursijoje "Palanga. Grafų pėdomis" sudalyvavo jau keletas šimtų žmonių. Pasak I. Pozningės, žaidimas skirtas 1-5 dalyviams, tačiau jį galima pritaikyti ir didesnėms grupėms. "Dažniausia šį kurorto pažinimo būdą renkasi šeimos su vaikais, vyresni žmonės, stovyklų dalyviai, bendradarbių grupės. Taip pat jis populiarus kaip mergvakarių, bernvakarių pramoga. 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder