Paplūdimiuose vanduo švarus, maudytis saugu

Paplūdimiuose vanduo švarus, maudytis saugu

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, įvertinęs gautus rugpjūčio mėnesio pirmos pusės maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatus, informuoja, kad visose tirtose maudyklose (gauti rezultatai apie 75 maudyklų vandens kokybę iš 112 į stebėsenos sąrašą įtrauktų maudyklų) vandens kokybė atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus, todėl maudytis yra saugu. Tik liepos 30 d. Kalvarijų r. Orijos ežere esančioje maudykloje nustatyta 1,8 karto daugiau, nei leidžiama, žarninių lazdelių kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens ir kol kas pakartotinių tyrimų rezultatų nėra gauta.

Pajūryje vandens kokybė tirta liepos 28 d. Klaipėdos paplūdimiuose, liepos 29 d. – Palangos ir liepos 22 d. – Neringos paplūdimiuose. Vandens kokybė visose šiose maudyklose atitiko reikalavimus.

Visose tirtose ežerų, tvenkinių, upių maudyklose vandens kokybė atitiko mikrobiologinių parametrų reikalavimus, tačiau Kupiškio Lėvens upės ir Rokiškio ežero maudyklose nustatytas padidėjęs vandens drumstumas.

Pagal Lietuvos higienos normos HN 92:2007 reikalavimus, išplitus melsvadumbliams ir nustačius arba darant prielaidą apie sveikatai keliamą grėsmę, institucija, atsakinga už paplūdimio administravimą, turi apie sveikatai kilusią grėsmę nedelsdama informuoti visuomenę paplūdimio vietoje ir visomis komunikacijos priemonėmis bei laikinai uždrausti maudytis, kol grėsmė išnyks.

Tiriant vandens kokybę rekreacijai skirtose zonose, rastas didesnis, nei leidžiama higienos normoje, žarninių lazdelių ir/ar žarninių enterokokų kolonijas sudarančių vienetų skaičius vandenyje Raseinių rajone Prabaudos tvenkinyje (rugpjūčio 5 d.), Ventos upėje ties Kuršėnų miesteliu (rugpjūčio 11 d.).

Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000/100 ml vandens. Vadovaujantis Lietuvos higienos normoje HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybės“ įtvirtintomis maudyklų vandens kokybės stebėsenos nuostatomis, nustačius trumpalaikę taršą, per 72 valandas turi būti paimtas papildomas mėginys vandens kokybės tyrimams atlikti, kuris patvirtintų taršos įvykio pabaigą, ir dar vienas mėginys praėjus 7 dienoms po trumpalaikės taršos pabaigos. Institucija, atsakinga už paplūdimio administravimą, turi užtikrinti, kad maudymosi sezono metu informacija visuomenei paplūdimyje būtų skelbiama aktyviai ir operatyviai.

Visuomenė informuojama ir supažindinama su informacija apie vandens kokybę per žiniasklaidą, savivaldybių interneto svetainėse, taip pat stenduose prie paplūdimių turi būti skelbiami naujausi vandens kokybės tyrimų rezultatai bei rekomendacija nesimaudyti ar draudimas maudytis, jei nustatyta tarša.

Informacijos apie maudyklų vandens kokybę rugpjūčio mėnesio pirmoje pusėje nėra gauta iš Palangos, Nidos, Klaipėdos, Druskininkų miestų, Marijampolės ir Panevėžio apskričių, Pakruojo, Zarasų, Širvintų rajonų, kadangi mėginius tyrimams buvo numatyta paimti rugpjūčio 12–14 d.

Informaciją apie maudyklų vandens kokybę kiekvienoje apskrityje rasite Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos cento interneto svetainės skiltyje „Aplinkos sveikata – Maudyklos“. Ji atnaujinama iš karto gavus duomenis iš savivaldybių ir laboratorijų.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder