Palangos muziejuje apsigyvens šmėklos

Palangos muziejuje apsigyvens šmėklos

Jau nuo kitos vasaros legendinėje viloje „Anapilis“ įsikūręs Palangos kurorto muziejus lankytojus pasitiks atsinaujinęs, kupinas mistikos ir istorinių įdomybių.

„Du trečdaliai ekspozicijos bus skirti kurorto raidai atspindėti. Lankytojų lauks ir ne viena staigmena, nes nutarta atgaivinti vaiduokliškas vilos istorijas. Bokštelyje įrengsime veidrodžių kambarį. Tokiame kambaryje prieš šimtmetį grafienė Sofija Tiškevičienė esą rengė spiritizmo seansus. Žmonės galės išgirsti ir mįslingų vėjo vargonų garsus. Tai tik nedidelė dalis įdomybių, kurias ruošiame lankytojams“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo laikinoji muziejaus direktorė Virginija Paluckienė.

Žada nustebinti

Anot Palangos turizmo specialistų, 2013 metais įsteigtas Palangos kurorto muziejus yra vienas lankomiausių miesto objektų. Apie 1898-uosius statyta vila „Anapilis“ prieš keletą metų buvo restauruota. Neseniai sutvarkytas parkelis aplink pastatą.

Šį mėnesį muziejaus vadovybė ir UAB „Mart Pro“ pasirašė 290,5 tūkst. eurų vertės sutartį dėl muziejaus ekspozicijos įrangos ir jos montavimo. Finansavimo šaltiniai – Europos regioninės plėtros fondas (tarptautinio projekto „Palanga. Pavilosta: Jūros įkvėpta istorija“ dalis) ir Palangos miesto savivaldybė. Ekspoziciją planuojama įrengti iki kitų metų vasaros sezono.

V. Paluckienė „Lietuvos žinioms“ pasakojo, jog didžiausia duoklė bus atiduota Palangos kurorto istorijai. Muziejus jau turi sukaupęs per 9 tūkst. eksponatų, daugumą jų dovanojo žmonės.

„Nebus užmiršta ir priešistorė, kad lankytojams būtų aišku, kokia Palanga buvo iki grafams Tiškevičiams įkuriant garsųjį kurortą. Nemažai edukacinių priemonių bus interaktyvios. Pavyzdžiui, Palangos ir Šventosios žemėlapis su pažymėtais objektais“, – teigė muziejininkė.

Nemažai dėmesio planuojama skirti žymiajam Birutės kalnui, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio ir vaidilutės Birutės meilės legendai.

„Demonstruosime ir archeologinius radinius, bus replikų. Žmonės galės išvysti archeologų iškastus artefaktus iš užpustytos XVI-XVII amžių dvarvietės prie Koncertų salės. Galbūt pavyks pasiskolinti radinius iš kapų Naglio kalne. Bus pagamintas akmens amžiaus luotas su žvejybos įrankiais. Tad stengsimės atspindėti Palangos vystymąsi, kultūrą nuo seniausių laikų“, – dėstė V. Paluckienė.

Muziejininkai yra įsigiję dabartinio Birutės parko architekto Edouardo Andre mokinio Pierre'o Gauberti 1899 metais pieštą Palangos parko planą.

„Jis bus salės puošmena. Dar viena įdomi detalė: muziejuje ketinama pastatyti rekonstruotą tarpukario maudymosi vežimą. Patekęs į tokį muliažą muziejaus lankytojas galės gauti įdomų suvenyrą: bus nuskenuojamas veidas ir išspausdinama nuotrauka, kaip tas žmogus atrodytų vilkėdamas XX amžiaus pradžios maudymosi kostiumą“, – detales atskleidė V. Paluckienė.

Prisipildys garsų

Ne paslaptis, kad muziejaus patalpos žmones labiausiai traukia dėl vaiduokliškos vilos „Anapilis“ auros. Nakvojusieji pastate iki šiol pasakoja apie nepaaiškinamus garsus, bildesį. Pamėkliška aura pastatą gaubė jau prieš šimtmetį, kai jis priklausė Kretingos grafo Juozapo žmonai Sofijai Horvataitei-Tiškevičienei (1839–1919) ir vadinosi „Villa Sophie“. Ji ten mėgo leisti laiką šiltomis dienomis.

Grafienės gyvenimo saulėlydyje „Villa Sophie“ tapo apkalbų ir keisčiausių mitų objektu. Senieji palangiškiai mena perpasakotą istoriją apie keistą Sofijos pomėgį viloje rengti spiritizmo seansus. Esą virš palėpės ji buvo įsirengusi veidrodžių kambarį, kuriame bendraudavo su vėlėmis. Šios, neva patekusios į patalpą, dėl veidrodžių nebegalėdavusios ištrūkti.

Vietos žmonės aplenkdavo vilą, nes nuo veidrodžių gausos iš palėpės sklisdavo itin ryški šviesa. Tikėta, kad asmeniui, kurį pasieks veidrodžio atspindys, atsitiks nelaimė.

Pasiligojusi grafienė vilos bokštelyje liepė įrengti vėjo vargonus jos nuotaikai praskaidrinti. Itin keistos konstrukcijos vėjo vargonai vilos bokštelio antrame aukšte buvo rasti pastatą restauruojant. Tačiau pagamintos jų replikos neskleidė jokio garso.

„Pirmame bokštelio aukšte ketinama įrengti veidrodines sienas su gamtos vaizdų fototapetais. Bus begalybės pojūčio efektas, nes gamtos vaizdai atsispindės veidrodžiuose, ir lankytojas jausis, lyg patekęs į magišką erdvę“, – pasakojo muziejininkė.

Kadangi rastų vėjo vargonų veikimo principas iki šiol nežinomas, o replikos neskleidžia jokio garso, ketinama pasitelkti šiuolaikines priemones.

„Vėjo vargonų garsai bus įrašyti ir nuolat sklis viloje. Lankytojai galės patys reguliuoti jų garsą, vėjo stiprumą, įjungti lietaus efektą, jūros ošimą“, – aiškino V. Paluckienė.

Muziejus jau turi sukaupęs per 9 tūkst. eksponatų, daugumą jų dovanojo žmonės.

Tikisi ažiotažo

Palangos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė „Lietuvos žinioms“ sakė, jog „Anapilio“ vila su muziejumi yra vienas mėgstamiausių lankytinų objektų mieste.

„Vila įtraukta į visus turistinius žemėlapius, žmonės ją noriai lanko. Muziejui atsinaujinus, įrengus dar atraktyvesnes ekspozicijas, ši vieta tikrai sulauks daug dėmesio“, – prognozavo ji.

Palangos meras Šarūnas Vaitkus akcentavo, kad nuo pat pradžių, kai miesto taryba nusprendė įkurti Kurorto muziejų, buvo stengiamasi jį padaryti šiuolaikišką.

„Pagaliau gavus finansavimą ši vieta taps dar patrauklesnė. Ekspozicijų rengėjams buvo formuluojama užduotis viską padaryti kuo atraktyviau“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder