Palangos istorija traukiama iš palėpių

Palangos istorija traukiama iš palėpių

Dar nė nepradėjęs veikti Palangos kurorto muziejus per dvejus metus jau sukaupė apie 3,5 tūkst. eksponatų. Tarp jų yra ir itin vertingų bei unikalių daiktų.

Ne­se­niai mu­zie­jų pa­sie­kė vie­tos žmo­nių de­šimt­me­čius sau­go­ta pra­šmat­naus XIX-XX am­žiaus pra­džios bal­do si­dab­ri­nė de­ko­ro de­ta­lė su di­di­kų gi­mi­nių her­bais: Pa­lan­gos gra­fo Fe­lik­so Tiš­ke­vi­čiaus ir jo žmo­nos An­ta­ni­nos So­fi­jos Lonc­kos.

Ku­ror­to mu­zie­jus ki­tą­met at­vers du­ris le­gen­di­nė­je vi­lo­je „A­na­pi­lis“. Jos fa­sa­do re­kons­truk­ci­jos dar­bai jau baig­ti, sta­ty­bi­nin­kai ėmė triūs­ti vi­du­je.

Ne­ša pa­tys palangiškiai

Tur­tin­ga is­to­ri­ja ga­lin­ti pa­si­gir­ti Pa­lan­ga il­gai ne­tu­rė­jo sa­vo kraš­to mu­zie­jaus. 2013-ųjų ru­de­nį mies­to ta­ry­ba for­ma­liai to­kį įstei­gė.

Jau dve­jus me­tus mu­zie­jui va­do­vau­jan­tis is­to­ri­kas Jū­ra­tis Lia­cho­vi­čius LŽ pa­brė­žė, jog ku­ror­to gy­ven­to­jai itin no­riai pri­si­de­da prie eks­po­na­tų kau­pi­mo. „Džiu­gu, kad pa­lan­giš­kiai yra ti­kri sa­vo mies­to, kraš­to pa­trio­tai – skam­bi­na, ne­ša įvai­riau­sius daik­tus, nuo­trau­kas, do­ku­men­tus. 2014 me­tais ga­vo­me apie 1000 mu­zie­ji­nių ver­ty­bių, per­nai – be­veik 2,5 tūks­tan­čio. Vie­nas žmo­gus sa­vo pa­lė­pė­je ap­ti­ko ir at­ne­šė tar­pu­ka­rio lai­kų už­ra­šų kny­ge­lę ir ke­lis skau­tų žur­na­lus. Kny­gu­tė­je ang­liš­kai už­ra­šy­ti as­me­ni­niai ne­ži­no­mo au­to­riaus 1933 me­tų įspū­džiai. Ta­da Pa­lan­go­je vy­ko skau­tų ren­gi­niai ir juo­se lan­kė­si tuo­me­tis Lie­tu­vos pre­zi­den­tas An­ta­nas Sme­to­na“, – pa­sa­ko­jo J. Lia­cho­vi­čius.

Sidabrinė baldo dekoro detalė su Tiškevičių ir Lonckų herbais.Jūračio Liachovičiaus nuotrauka

Vie­nas įdo­miau­sių ir mįs­lin­giau­sių eks­po­na­tų – įsi­gy­ta si­dab­ri­nė bal­do de­ko­ro de­ta­lė su Tiš­ke­vi­čių ir Lonc­kų šei­mų her­bais. „Tau­rio­jo me­ta­lo de­ko­ro ele­men­tas, ma­tyt, kaž­kaip pa­te­ko pas pa­lan­giš­kius iš pa­čių Tiš­ke­vi­čių rū­mų. Iš­siaiš­ki­no­me, kad de­ta­lę ga­mi­no vie­na to me­to gar­si vo­kie­čių ju­ve­ly­rų fir­ma, vei­ku­si dar nuo Prū­si­jos ka­ra­lie­nės Lui­zės lai­kų. Kol kas ne­ga­li­me nu­sta­ty­ti, nuo ko­kio bal­do šis puo­šy­bos ele­men­tas. Gal­būt jis su­si­jęs su kop­ly­čios bal­dais“, – svars­tė mu­zie­ji­nin­kas.

Se­nų­jų pa­lan­giš­kių pa­stan­go­mis ve­ria­si ir dau­giau ku­ror­to is­to­ri­jos pa­slap­čių skry­nių. „Prieš ke­lis de­šimt­me­čius vie­nam Pa­lan­gos gy­ven­to­jui bu­vo pa­siū­ly­ta įsi­gy­ti se­no­vi­nį spau­dą. Ta­čiau žmo­gus ne­tu­rė­jo tiek pi­ni­gų, tad pa­pra­šė par­da­vė­jo leis­ti ant karš­to vaš­ko pa­da­ry­ti įspau­dą. Pa­de­gi­no žva­kę, pa­var­vi­no ant po­pie­riaus vaš­ko ir už­dė­jo ants­pau­dą. Pats ar­te­fak­tas iš­ke­lia­vo ne­ži­nia kur, bet mums bu­vo at­neš­tas tas įspau­das. Per­fo­tog­ra­fa­vo­me, di­zai­ne­rė at­kū­rė kon­tū­rus ir pa­aiš­kė­jo, kad tai – Pa­lan­gos gra­fys­tės teis­mo ants­pau­das. Ir dar su di­di­kų, ku­ni­gaikš­čių Ma­sals­kių her­bu“, – da­li­jo­si įspū­džiais J. Lia­cho­vi­čius.

Pa­gal vaš­ki­nį įspau­dą mu­zie­jui bu­vo pa­ga­min­ta spau­do rep­li­ka.

Grįš paveikslai

Rekonstruojamoje viloje „Anapilis“ įsikurs Palangos kurorto muziejus.

Iš pra­džių pla­nuo­ta, kad Pa­lan­gos ku­ror­to mu­zie­jus at­vers du­ris at­ei­nan­čią va­sa­rą, kai bus baig­ta vi­los „A­na­pi­lis“ re­kons­truk­ci­ja, ta­čiau aiš­kė­ja, kad dar teks pa­lū­kė­ti.

„Pir­miau­sia tu­ri bū­ti gau­tas fi­nan­sa­vi­mas ir par­eng­tas tech­ni­nis pro­jek­tas. Jei vis­kas vyks sklan­džiai, tu­rė­si­me rei­kia­mų lė­šų, ga­lė­si­me ati­da­ry­ti mu­zie­jų ki­tų me­tų pa­va­sa­rį. O kol kas kau­pia­me eks­po­na­tus, juos ana­li­zuo­ja­me, ku­ria­me eks­po­zi­ci­jų kon­cep­ci­ją, svars­to­me įvai­rius tech­ni­nius niuan­sus“, – pa­sa­ko­jo J. Lia­cho­vi­čius.

Jis at­sklei­dė, kad mu­zie­jaus lan­ky­to­jai ga­lės ne tik su­si­pa­žin­ti su įvai­riais is­to­ri­niais ar­te­fak­tais, bet gal­būt ir pa­žiū­rė­ti se­nų ki­no juo­stų, su­si­ju­sių su Pa­lan­ga. „Iš vie­no pri­va­taus as­mens įsi­gi­jo­me apie 60 do­ku­men­ti­nių įvai­rios truk­mės ki­no fil­mų. Juo­se yra la­bai daug įdo­mių Pa­lan­gos vaiz­dų, is­to­ri­nių, kul­tū­ri­nių as­pek­tų. Nuo fil­mu­ko apie Pa­lan­gos blai­vyk­lą iki Są­jū­džio ju­dė­ji­mo“, – kal­bė­jo mu­zie­ji­nin­kas.


Teismo antspaudas.

Įdo­mu ir tai, kad į ku­ror­tą grįš gar­sių dai­li­nin­kų dar­bai, kur­ti prieš ke­lias­de­šimt me­tų per ple­ne­rus poil­sio na­muo­se „Bal­ti­ja“. „So­vie­ti­niais lai­kais ta­da dar nie­kam ne­ži­no­mi dai­li­nin­kai ta­pė pa­veiks­lus ir po vie­ną jų tu­rė­jo pa­lik­ti poil­sio na­muo­se. Iš vi­so iš­li­ko apie 140 kū­ri­nių, o mes at­gau­si­me 58. Tie pa­veiks­lai da­bar pri­klau­so Tur­to ban­kui. Dau­gu­ma jų – ti­kros ver­ty­bės, nes ta­py­ti šian­dien jau ge­rai pa­žįs­ta­mų me­ni­nin­kų. Tai – dai­li­nin­kų Sta­sio Ju­sio­nio, An­ta­no Bei­na­ra­vi­čiaus, Ar­vy­do Bal­trū­no, Sva­jū­no Ar­mo­no ir ki­tų dar­bai. Jie puoš vi­los sie­nas, mu­zie­jaus sa­lę an­tra­me aukš­te“, – tei­gė J. Lia­cho­vi­čius.

At­si­vė­rė fasadas

Apie 1898 me­tus Švei­ca­ri­jos už­mies­čių vi­lų sti­liu­mi sta­ty­tą me­di­nį va­sar­na­mį re­kons­truo­jan­čios UAB „Pa­ma­rio res­tau­ra­to­rius“ di­rek­to­rius Al­das Kliu­kas LŽ sa­kė, kad šiuo me­tu jau at­lik­ta apie 40 proc. dar­bų.

„Be­veik bai­gė­me fa­sa­do dar­bus. Te­ko at­sta­ty­ti bu­vu­sį bokš­te­lį, de­mon­tuo­ti kai ku­riuos ele­men­tus, at­si­ra­du­sius so­viet­me­čiu, iš nau­jo pa­ga­min­ti me­di­nius sto­gų puo­šy­bos ele­men­tus, mat se­nie­ji bu­vo su­pu­vę. Da­bar sta­ty­bi­nin­kai per­si­kė­lė į vi­dų. Čia jau mon­tuo­ja­ma elek­tros ins­ta­lia­ci­ja, kei­čia­mos kai ku­rios me­di­nės per­dan­gos, da­ro­mas ap­šil­ti­ni­mas ir ki­ta“, – var­di­jo jis.

2015-ųjų pra­džio­je pra­dė­tos „A­na­pi­lio“ re­kons­truk­ci­jos ver­tė – per 750 tūkst. eu­rų. Dar­bus pla­nuo­ja­ma baig­ti iki šių me­tų bir­že­lio.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder