Nuomos kaina veja iš socialinių būstų

Nuomos kaina veja iš socialinių būstų

Į "Vakarų ekspresą" jau nebe pirmą kartą kreipėsi klaipėdiečiai, pastebintys, jog kai kurie savivaldybei priklausantys butai ar pastatai stovi tušti. Tuo metu eilėje socialiniam būstui gauti stovi beveik pustrečio tūkstančio žmonių.

Socialinio būsto skyriaus specialistai tikina, jog kad ir kaip norėtų, pagreitinti gyventojų įkėlimo negali - reikia laikytis įstatymų, pagal kuriuos būstas turi atitikti visas normas. Be to, socialiniai būstai tuštėja gana sparčiai dėl padidėjusios nuomos kainos.

Bado akis

Viena klaipėdietė, gyvenanti Žardininkų g. 18, tikino, jog 85 numeriu pažymėtas butas, priklausantis savivaldybei, čia jau dvejus metus stovi tuščias.

"Juk šitiek žmonių laukia eilėje, o čia tuščias trijų kambarių butas ir niekas jame negyvena. Gal jis saugomas kam nors privilegijuotam?" - klausė susirūpinusi tuščio buto kaimynė, pabijojusi prisistatyti.

Panašų klausimą kėlė ir dar vienas klaipėdietis, gyvenantis Varnėnų gatvėje. Pasak vyriškio, Varnėnų g. 3 stovi namas, priklausantis savivaldybei, tačiau patalpos nėra išnaudojamos.

"Pastatas apleistas. Čia nuolat renkasi benamiai ir kitokie asocialūs asmenys, triukšmauja, kelia pavojų aplinkiniams. O jei namas būtų sutvarkytas, čia gi galėtų glaustis kokia nors daugiavaikė šeima ir tvarkingai gyventi", - sakė uostamiesčio gyventojas.

Laukia remonto

Klaipėdos savivaldybės administracijos Socialinio būsto skyriaus vedėja Danguolė Netikšienė teigė apie šias dvi situacijas žinanti, tačiau net ir didelis specialistų noras esą negelbėja, kad reikalai būtų pasukti socialinio būsto laukiančių asmenų naudai.

"Tų tuščių ir šiuo metu nenaudojamų būstų mes turime ir daugiau. Žinoma, situacija nėra normali, tačiau nieko negalime padaryti. Suteikdami asmeniui socialinį būstą privalome užtikrinti, kad procedūra atitiktų visus įstatymus - būstas turi atitikti statybos ir higienos normas. Tie tušti butai laukia remonto. Kadangi ne viskam užtenka lėšų, tenka laukti, kol atsiras galimybė tuos butus sutvarkyti", - pasakojo D. Netikšienė.

REMONTAS. Savivaldybei priklausantis trijų kambarių butas Žardininkų g. 18, anot kaimynų, stovi tuščias jau porą metų. Valdininkai aiškina, jog laukiama, kol atsiras galimybė jį suremontuoti. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Valdininkė pabrėžė, jog dėl jų name esančių tuščių savivaldybės butų gyventojams galvos sukti nereikia - elektros, šildymo, remontų ar renovacijos kaštai yra padengiami savivaldybės.

Kainos - kaip rinkoje

Pasak Socialinio būsto skyriaus vedėjos, tuštėjančių socialinių būstų problema pastaruoju metu tapo itin aktuali. Pernai pasikeitus socialinio būsto nuomos kainų skaičiavimo tvarkai, tokio būsto nuoma gerokai pabrango.

"Šiuo metu vyraujančios socialinio būsto nuomos kainos beveik prilygsta vyraujančioms rinkos kainoms. Žmonės labai aktyviai atsisako socialinių būstų, nes tiesiog mato, jog juose gyventi neapsimoka. Buvusi Žardininkų gatvės 18-85 gyventoja socialinį būstą apleido dėl tos pačios priežasties. Nuomos kaina šiuo metu siekia apie 5-6 litus už kvadratinį metrą. Šio trijų kambarių buto nuoma atsieidavo apie 300 litų. Jeigu žmogus neturi galimybės gauti lengvatų, tokios kainos skurdžiai gyvenantiems gerokai per didelės", - pasakojo D. Netikšienė.

Ji tikino žinanti ir apie pastatą Varnėnų g. 3. Anot jos, šiame būste gyveno savininkų palikuonys, tačiau namo neprivatizavo, todėl prarado teisę į jį. Savivaldybė šiuo metu rengiasi šį namą parduoti.

"Kad ir kaip norėtume, socialinio būsto laukiančios šeimos į šį namą įkelti tikrai negalime. Namas yra avarinės būklės. Suirusios jo konstrukcijos. Teisingiausia būtų tą namą iš viso nugriauti ir pastatyti naują, tačiau tam, deja, reikia didelių lėšų, kurių savivaldybė neturi, todėl geriausia šį pastatą parduoti", - sakė D. Netikšienė.

Trūksta lėšų

Šiuo metu socialinio būsto laukia 2 465 klaipėdiečiai. Anot Socialinio būsto skyriaus vedėjos, šis skaičius kasmet išauga dar po maždaug 200. Savivaldybė kiekvienais metais gali apgyvendinti apie 30, daugiausiai - 40 asmenų ar šeimų. Jie apgyvendinami tuose butuose, kurie atsilaisvino arba savivaldybės nupirktuose naujuose.

"Viskas remiasi į lėšas. Prasidėjus krizei, trejus metus socialiniam būstui lėšų nebuvo skirta iš viso. Tiktai pernai gavome pirmąją injekciją - 1,18 milijono skyrė valstybė, dar 412 tūkstančių - savivaldybė. Buvo nupirkta 16 vieno kambario butų. Jie visi jau yra apgyvendinti", - teigė D. Netikšienė.

Šiemet valstybės prašyta 1,3 mln. litų. Jie buvo skirti liepą. Papildoma dalis bus skirta ir iš savivaldybės biudžeto. Socialinio būsto skyrius už šias lėšas planuoja įsigyti 11 butų. Bus perkami dviejų kambarių butai, mat toks šiuo metu yra didžiausias poreikis. Iš šių lėšų taip pat reikės remontuoti ir atsilaisvinusius butus.

Savivaldybė praėjusią savaitę jau paskelbė, kad perka tris dviejų kambarių butus, kurie turi būti ne mažesni kaip 46 kv. m bendrojo ploto. Siūlomo pirkti buto bendrasis plotas negali viršyti šio ploto daugiau kaip 10 kv. metrų. Pirkimas vykdomas skelbiamų derybų būdu.

Gali iškraustyti

Valdininkės teigimu, socialinis butas gali atsilaisvinti ir po to, kai yra perskaičiuojamos šeimos gaunamos pajamos.

"Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, sulaukę savo eilės asmenys privalo pateikti paskutinių 12 mėnesių duomenis apie savo turtą ir pajamas. Jeigu pajamos gyvenant socialiniame būste pasikeičia, pagal dabar galiojančius įstatymus, asmuo ar šeima gali būti iškeldinti. Tokia tvarka nuomininkai yra labai nepatenkinti. Ir mes manome, jog tai nėra normalu, tad Vyriausybei yra išsiųstas raginimas tvarką persvarstyti. Manome, jog būtų teisinga, jog tokiu atveju tiesiog reikėtų perskaičiuoti nuomos kainą ir jei ji nuomininkus tenkintų, jie galėtų likti tame būste gyventi", - sakė D. Netikšienė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder