„Naujose kapinėse norėtųsi tvarkos ir numatyti viską, kad būtų kiek įmanoma patenkinti žmonių poreikiai“,- sakė Petrikaičių kapinių prižiūrėtojas Jonas Drungilas ir laikinai „Kretingos komunalininkui“ vadovaujanti Sigutė Jazbutienė, planuojantys, kaip paskirstyti kapinių plotus.
Erdvė – vienodiems kapams
Bene novatoriškiausia idėja – tiems, kurie nenori tradicinės kapavietės, skirti erdvę kapinėse, kur būtų užsėta ir prižiūrima žalia veja, o joje kapo vietas žymėtų tik vienodi kuklūs antkapiai.
Šiuo metu svarstoma, kad toks antkapis savo forma primintų atverstą knygą ir kainuotų apie 700 Lt.
Tokios kapavietės nebūtų puošiamos gėlėmis ar kitokiais augalais – visos jos, sekant užsienyje esančiais pavyzdžiais, būtų tarsi viena žalia veja. Taigi tokios kapavietės nebūtų išbarstytos tarp įprastų kapų, tarp jų „neišnyktų“ ir, būdamos vienoje vietoje, sudarytų estetišką vaizdą.
„Tai būtų patogiausias variantas emigrantams, kurių tėvai nori būti palaidoti žemėje. Arba kad ir sutinka būti kremuoti, bet nemiela mintis, jog urna su pelenais būtų laikoma kolumbariume, – tuomet ją būtų galima palaidoti kapavietėje,- kalbėjo S.Jazbutienė. – Pastebime, kad nemažai yra neprižiūrimų kapaviečių senosiose Kretingos miesto kapinėse, o ir naujosiose tokių esama. Kai kur jau žolė siekia aukščiau kelių. Vadinasi, problema, kad ne visi gali prižiūrėti artimųjų kapus, yra labai opi. Tačiau ar ši kapaviečių, kurios būtų žalioje vejoje, idėja būtų priimtina mūsų rajono gyventojams? Būtų įdomu išgirsti jų nuomonę“.
J.Drungilas konsultavosi su paminklininkais. Jų nuomone, atsirastų žmonių, kurie pageidautų artimuosius palaidoti būtent į kapavietę, nereikalaujančią priežiūros.
Siūlys priežiūros paslaugas
J.Drungilas ir S.Jazbutienė teigė, kad ketinama pasiūlyti ir kapavietės priežiūros paslaugas tiems, kurie pageidautų tradicinės kapavietės. „Mūsų darbuotojai galėtų pasodinti gėles, jas prižiūrėti, palaistyti, atlikti kitus kapavietės priežiūros darbus. Visos paslaugos, kurių žmogus pageidauja, ir atlygis už jas būtų aptarta sutartyje“,- teigė S.Jazbutienė, kurios manymu, ši galimybė būtų patraukli žmonėms, kurie gyvena toli nuo artimųjų kapų ar yra užimti, neturi fizinių galimybių dažnai atvykti į kapines, esančias tolėliau nuo Kretingos miesto centro. Kad tokia paslauga žmonėms yra reikalinga, įrodo tai, jog jau dabar žmonės samdo vyresnio amžiaus moteris, kurios sutinka už atlygį prižiūrėti kapus.
Petrikaičių kapinių prižiūrėtojas Jonas Drungilas teigė norįs sulaukti kuo daugiau kretingiškių nuomonių ir pasiūlymų, kokių paslaugų jie norėtų.
„Tiems, kurie negali nuolat lankyti artimųjų kapų, galėtume elektroniniu paštu vis nusiųsti nuotraukas su datomis, kuriose būtų matyti, kaip atrodo, kaip prižiūrima jų artimųjų kapavietė“,- siūlė J.Drungilas.
Urnoms laidoti – kelios galimybės
Rajono taryba nusprendė, kad ir kapavietė, ir vieta kolumbariume mūsų rajono gyventojams skiriama nemokamai. Jei velionis yra kremuojamas, jo artimieji gali rinktis: ar pelenus laikyti kolumbariumo sekcijoje, kur tilptų net ne viena, o kelios urnos, ar juos palaidoti kapavietėje – tokiu atveju skiriamas tokio pat dydžio plotas, kaip ir laidojant su karstu.
Be to, pasak J.Drungilo, kapinėse bus numatytas ir pelenų barstymo laukas – to reikalaujama Kapinių tvarkymo taisyklėse, kurias 2008 metais patvirtino Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Kad būtų paprasčiau prižiūrėti, atskira vieta kapinėse bus skiriama neatpažintiems ar artimųjų neturėjusiems velioniams laidoti.
Šiuo metu, anot J.Drungilo, nesvarstoma idėja kapinėse numatyti vietą, skirtą Kretingos kraštui nusipelniusiems asmenims laidoti. „Laikomasi pozicijos, kad kapinėse visi žmonės lygūs ir nėra išskirtinių. Bet jei kretingiškiai išsakys nuomonę, kad jie norėtų vietos garbingiems asmenims laidoti – galime svarstyti tokią idėją“,- teigė J.Drungilas.
Nesumokės, kol nepabaigs darbų
Šiuo metu Petrikaičių kapinėse vyksta jau paskutiniai įrengimo darbai, todėl S.Jazbutienė tikisi, kad netrukus jas jau bus galima atidaryti.
„Naujosiose kapinėse, kurios yra Padvarių kaime, belikę vos kelios vietos, ir šiuo metu žmonės savo artimuosius dažniausiai belaidoja į šeimos kapavietes. Tad tikimės, kad liepą jau bus galima žmones laidoti Petrikaičių kapinėse“,- teigė S.Jazbutienė.
Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas teigė, kad Savivaldybės komisija pasirašys Petrikaičių kapinių priėmimo aktą tik tada, kai rangovas ištaisys anksčiau pastebėtus trūkumus: užpildys tarpus, kurie yra tarp išklotų plytelių, išlygins teritorijoje esančias duobes, sutvarkys kolumbariumo granito plokščių įtvirtinimą ir kt. Šiuos darbus rangovas buvo įpareigotas pabaigti iki liepos 1 dienos.
„Kol visi darbai nebus atlikti, Savivaldybė rangovams nesumokės likusios sumos – 48 tūkst. Lt. Iš šios sumos bus išskaičiuojami delspinigiai ir baudos, kurie susikaupė rangovui jau apie 1,5 mėn. vėluojant pabaigti projektą“,- teigė V. Domarkas.
Kapinės bus saugomos
S.Jazbutienė ir J.Drungilas pasidžiaugė, kad Petrikaičių kapinės yra ramioje jaukioje vietoje, šalia nėra kelių, todėl negirdėti transporto gausmo.
Kapinės yra aptvertos tvora, kuri reaguoja į prisilietimą – įsijungia signalizacija. Kadangi kapinės bus filmuojamos vaizdo kameromis, apsaugininkai galės iš karto pastebėti, ar į kapines nori patekti chuliganas, ar žvėris, atklydęs iš šalia esančio miško.
Be to, Petrikaičių kapinių duomenys bus saugomi elektroninėje informacinėje bazėje – ten bus nurodytos kiekvieno kapo koordinatės, jose palaidotas žmogus, jo artimieji, kurie kapą prižiūri. Ateityje žadama inventorizuoti ir Kretingoje esančias senąsias kapines bei naująsias kapines Padvariuose.
Rašyti komentarą