Meniniai pasisveikinimai su skulptoriumi Antanu Mončiu

Meniniai pasisveikinimai su skulptoriumi Antanu Mončiu

Šiemet birželio 8 d. sueis 100 metų, kai Mončių kaime Darbėnų valsčiuje Kretingos apskrityje gimė pasaulinio garso menininkas skulptorius modernistas Antanas Mončys (1921–1993).

Šiai sukakčiai Antano Mončio namuose-muziejuje atnaujinta nuolatinė ekspozicija, o visus metus truksiantis renginių ciklas „Sveikinimai ir pasisveikinimai Antano Mončio gimimo 100-čiui“ pradėtas kovo 10-ąją Anykščiuose atidaryta paroda „Meniniai pasisveikinimai“.

Pirma paroda – svajonės išpildymas

„Paroda „Meniniai pasisveikinimai“ – tai simboliškas Antano Mončio svajonės pamatyti Anykščius išpildymas minint skulptoriaus gimimo šimtąsias metines, – apie A. Mončio kūrinių parodą Anykščių menų inkubatoriuje-menų studijoje sakė projekto koordinatorė ir komunikacijos vadovė Ramunė Vaičiulytė. – Savo norą aplankyti Anykščius skulptorius išsakė 1989 m., kai po 45 priverstinės pertraukos metų atvykęs į Lietuvą viešėjo Palangoje, kurioje būdamas ir apsisprendė savo kūrybos dalį dovanoti Lietuvai“.

Paroda kol kas atidaryta virtualiai, tačiau tikimasi, kad iki gegužės 2 d. ją bus galima išvysti ir gyvai. Jos branduolį sudaro A. Mončio palikimas – piešiniai ir akvarelės, koliažai, skulptūros, fenomenalios unikalių švilpių ir kaukių formos – iš brandžiojo kūrybos periodo (1969–1988). Specialiai šiai parodai surinktas retai matomų ir visai nerodytų kūrinių rinkinys. Žiūrovų čia laukia ir atradimai, ir tikros premjeros: pirmą kartą eksponuojamas A. Mončio ypatinga gofro technika sukurtas parodos plakatas, ekspozicijoje – ir skulptūra, žinoma kaip paskutinis jo gyvenimo kūrinys.

Pirmąją skulptoriaus jubiliejui skirtą parodą palydės ir susitikimai, per kuriuos menininkai „paduos“ ranką, būdami nutolę laike ir erdvėje: virtualiai bus galima pasiklausyti A. Mončio nulipdytais švilpiais atliekamos muzikos, susipažinti su filmo apie dailininką eskizu ir susitikti su būriu talentingų asmenybių – atlikėjais Doniu (Donatu Bielkausku) ir Viktoru Rubežu, režisieriumi Linu Mikuta, menotyrininku V. Liutkumi.

Muziejus atnaujino ekspoziciją

Rengtis paminėti jubiliejinę sukaktį pradėta dar pernai. Kaip sakė Antano Mončio namų-muziejaus direktorė, skulptoriaus dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė, viena didžiausių dovanų – 2020 m. Kultūros ministerijos finansuotas projektas „Antano Mončio nuolatinės ekspozicijos atnaujinimas skulptoriaus gimimo 100-mečiui“.

Pasak direktorės, praėjusių metų pabaigoje iš Kultūros ministerijos sulaukė pasiūlymo teikti paraišką, gavo lėšų, o paties projekto įgyvendinimas buvo ir maloni staigmena, ir didžiulis iššūkis, nes laiko tam buvę nedaug.

„Išgirdus apie ekspozicijos atnaujinimą, dažniausiai pagalvojama apie naujų eksponatų įsigijimą. Šiuo atveju kalba ne apie tai. Mes turėjome kitą labai rimtą problemą. Per muziejaus antrojo aukšto salės, kurioje veikia nuolatinė ekspozicija, langus krentanti šviesa ir tiesioginiai saulės spinduliai veikia eksponatus. Ir, nors langus buvome uždengę specialia plėvele, kai kurie kūriniai, pavyzdžiui, akvarelės, kurios tokiomis sąlygomis gali būti eksponuojamos ne ilgiau kaip dvejus metus, pradėjo blukti, tad juos teko pakeisti kitais eksponatais. Įgyvendinus šį projektą, visi ant sienų kabinami A. Mončio darbai įrėminti, panaudojant muziejinį stiklą – jis leidžia kokybiškai eksponuoti kūrinius, apsaugo nuo šviesos ir saulės spindulių“, – kalbėjo muziejaus vadovė.

Pakeistas ne tik stiklas, bet ir rėmai, pasportai (akvarelės, grafikos kūrinio rėmas iš kartono arba storesnio popieriaus), anotacijos, vertimai. Pasak L. B. Turauskaitės, pats muziejus vargu ar būtų kada nors turėjęs lėšų tokiam darbui, o dabar naujai įrėminti piešiniai, akvarelės, koliažai, grafikos darbai, nuotraukos, dokumentai, tarp kurių – A. Mončio ranka rašyti užrašai, bus ne tik apsaugoti, bet ir geriau matomi.

 

 
Nuolatinė Antano Mončio kūrinių ekspozicija laukia lankytojų.

Parengė šimtmečio akcentų programą

Anykščiuose prasidėję iškiliojo menininko jubiliejui skirti renginiai tęsis Palangoje – šiai sukakčiai parengta šimtmečio akcentų programa „Sveikinimai ir pasisveikinimai Antano Mončio gimimo 100-čiui“, kurios globa patikėta Palangos miesto merui Šarūnui Vaitkui. „Kiek neramu kalbėti apie parengtąjį renginių ciklą, nes nežinia, kiek mūsų programą koreguos pandemija, – prisipažino L. B. Turauskaitė. – Tikimės, kad šiais metais pavyks įgyvendinti pernai dėl karantino suvaržymų negalėjusį įvykti projektą „WSPAK: įtampos ir garsai“. Jame turėjo dalyvauti šeši menininkai iš Lenkijos, tarp jų – architektas Andžejus Krolis, kuris buvo pažįstamas su A. Mončiu ir dirbo jo ateljė Paryžiuje. Jie turėjo surengti kūrybines dirbtuves A. Mončio namuose-muziejuje, į kurias ketino kviesti ir D. Bielkauską-Donį, rengti parodas, performansus ir koncertus. Dabar kartu su D. Bielkausku deriname planus ir tikimės, kad šį projektą pasiseks įgyvendinti virtualiai“.

Pandemija jau pakoregavo vieną šimtmečio programos projektų: muziejuje ketinta surengti buvusio Lietuvos diplomato Antano Liutkaus fotografijų parodą, skirtą Antanui Mončiui Paryžiuje ir 1938-ųjų metų Palangai. Dabar rengiamasi fotografijas eksponuoti ant paties muziejaus pastato sienų. Pasak A. Mončio namų-muziejaus direktorės, gal taip būsią net geriau: parodą, kuri gražiai persipins su Palangos grąžinimo Lietuvai 100-mečio jubiliejumi ir veiks iki pat žiemos, galės išvysti ir saugiai apžiūrėti daugiau žmonių, nei ji būtų buvus eksponuota galerijoje.

Parodos, akcijos, projektai

„Birželio 8-ąją, Antano Mončio gimimo dieną, Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje bus atidaryta skulptoriaus sukurtų Kryžiaus kelio bareljefų fotografijų paroda. Šv. Mišių metu D. Bielkauskas muzikuos A. Mončio sukurtais švilpiais, po pamaldų važiuosime į Grūšlaukės kapines prie skulptoriaus kapo, užsuksime ir į Mončių kaimą, į tėviškę“, – pasakojo L. B. Turauskaitė.

Liepos mėnesį muziejuje planuojama surenti Antano Mončio vaikų – Prancūzijoje gyvenančio Žano Kristofo ir Vokietijoje įsikūrusių Sabinos ir Andriaus kūrybos parodą. Atskiroje muziejaus erdvėje planuojama surengti meninę akciją: visi lankytojai bus kviečiami kurti skulptoriui skirtą didelio formato koliažą, išlaikant A. Mončio stilistiką ir dvasią. Tuo pat metu, pasitelkus tarptautinę „Pašto meno“ sąjungą ir jos tinklus, vyks iki metų pabaigos truksiantis tarptautinis projektas „Mail Art“ („Pašto menas“). Šiame projekte – meno dirbtuvėse, sumanytame kaip A. Mončio kūrybos refleksija, galės dalyvauti visi norintieji, o jam pasibaigus planuojama išleisti projekto darbų katalogą.

 
Muziejinis stiklas apsaugos kūrinius nuo šviesos ir saulės spindulių.

 

Antrojoje šių metų pusėje turėtų pasirodyti A. Mončio namų-muziejaus užsakymu šį mėnesį Austrijoje pradedama gaminti vinilinė plokštelė, kurioje skambės naujausios skulptoriaus sukurtaisiais švilpiais D. Bielkausko-Donio atliekamos kompozicijos.

Jubiliejinius metus, per kuriuos suplanuota ir daugiau Lietuvos bei užsienio menininkų parodų, –skulptorius bus paminėtas ir Vilniaus aukciono metu, turėtų pabaigti dailininkės Lauros Guogės paroda, kurios akcentas – didelio formato Antano Mončio portreto atidengimas muziejaus fojė.

---

 

Penkios skulptoriaus Antano Mončio sukaktys:

100 – tiek metų praėjo nuo šio menininko gimimo;

80 – tiek metų praėjo, kai A. Mončys baigė Kretingos pranciškonų gimnaziją ir įstojo studijuoti architektūros į Kauno Vytauto Didžiojo universitetą;

70 – tiek metų skaičiuojame nuo tada, kai gavęs savo mokytojo, baltarusių kilmės skulptoriaus Ossip Zadkine (1890–1967) rekomendaciją, skulptorius pradėjo savarankišką kūrybos kelią, ėmė dirbti Šiaurės Prancūzijos mieste Laon;

70 – tiek metų prabėgo nuo pirmosios A. Mončio (kartu su kitais menininkais) surengtos parodos Paryžiuje;

30 – prieš tiek metų skulptorius nusprendė Palangos miestui padovanoti savo kūrinių kolekciją.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder