Kazio Trukano atminimas grąžinamas klaipėdiečiams

Kazio Trukano atminimas grąžinamas klaipėdiečiams

Penktadienio popietę Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje rinkosi pedagogo, visuomenės veikėjo, Vytauto Didžiojo gimnazijos statydintojo, prieškario bei pokario šios mokyklos direktoriaus Kazio Trukano palikuonys - dvi dukros - Audronė ir Danutė Trukanaitės, - jų vaikai ir vaikaičiai, istorikai, politikai, visuomenės veikėjai, Vytauto Didžiojo gimnazijos moksleiviai su šiandieniniu gimanzijos direktoriumi ir tie, kuriems svarbi Klaipėdos praeitis, čia gyvenusių, kūrusių žmonių atminimas.

O priežastys prisiminti šią iškilią asmenybę bent kelios. Šių metų sausio 28 d. K. Trukanui sukako 120 metų.  Balandžio 20 d. sueis 90 metų, kai įsteigta pirmoji lietuvių gimnazija Klaipėdoje.

1930 m. gimnazijai suteiktas Vytauto Didžiojo vardas, o 1934 m. pastatyti dabartiniai gimnazijos rūmai. Ir minėti šias metines, pasak Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktoriaus Jono Genio ir istorikės Zitos Genienės atrodė prasminga Kovo 11 - osios - Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metinių išvakarėse: "Juk ne taip dažnai rasime visuomenės ir politikos veikėjų, kurie, būdami didlietuviai, šitaip atsidėję, kaip Trukanas, būtų tiek nuveikę Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto labui",- sakė dr. J. Genys.

K. Trukano biografijos reikšmingiausiais momentus priminė Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto pirmininkas Petras Šmitas, Vytauto Didžiojo gimnazijos direktorius Stasys Ruiba. Keletą štrichų iš šeimos gyvenimo pateikė ir K. Trukano vaikaitis Arūnas Trukanas. O koks K. Trukanas buvo žmogus, prisiminimais dalijosi duktė A. Trukanaitė. Jai tėvas, gulėdamas jau mirties patale, vos ne paskutiniais žodžiais prieš išeidamas Anapilin, sakė: "Kaip gaila, kad nepamatysiu, kuo šita nesąmonė baigsis",- turėdamas omenyje sovietinę tvarką.

K. Trukano 120-ųjų gimimo metinių proga Mažosios Lietuvos istorijos muziejus parengė parodą "Pedagogo, visuomenės veikėjo Kazio Trukano gyvenimo kelias".

Statydinęs, t. y., mynęs tarpukario Lietuvos ministerijų slenksčius, kaulydamas lėšų gimnazijai statyti, rūpinęsis gimnazijos projektais, o vėliau ir statybomis, kelerius metus K. Trukanas Vytauto gimnazijai vadovavo ir pokariu. Dėl nelojalumo sovietinei valdžiai bei tvarkai švietimo sistemoje jis buvo išgrūstas kalėti į SSRS gilumą. Grįžęs į Klaipėdą K.Trukanas dirbo bibliotekoje (mokytojauti jis jau nebeturėjo teisės) ir glaudėsi prie Kraštotyros muziejaus.

Jo intelekto ir Klaipėdos krašto žmonių pažinčių dėka buvo sukaupta ir išsaugota daug Mažosios Lietuvos tradicijas, papročius liudijančių buities rakandų, baldų, o taip pat vertingos šio krašto istorinės literatūros. Vytauto Didžiojo gimnazijos skverelyje K. Trukano 120-ųjų gimimo metinių proga jau įtvirtinta lentelė, skelbianti apie būsimą dr. Kazio Trukano įamžinimą 2012 m. balandžio 20 d.

Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyriaus inicijuotu dr. Kazio Trukano įamžinimu rūpinasi architektas Adomas Skiezgelas. Jis susirinkusiems pristatė atminimo lentos projektą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder