Kameros mieste: stebi ar pastebi?

Kameros mieste: stebi ar pastebi?

2008 metų gegužės išdėstytos 57 vaizdo stebėjimo kameros, turinčios padėti užtikrinti viešąją tvarką daugiausiai pažeidimų sutraukiančiose gatvėse. Įdiegus iš pradžių atrodžiusią tobulą sistemą, laikui bėgant aiškėja vis daugiau jos trūkumų. Vienas ryškiausių - kameros bejėgiškumas tamsiuoju paros metu. Ši bėda žinoma jau kurį laiką, tačiau situacija nesikeičia - daug kainavusi vaizdo stebėjimo įranga ir toliau yra akla naktimis.

Vaizdo stebėjimo kamerų įdiegimui centrinėse uostamiesčio gatvėse prireikė daugiau nei 5 mln. litų. Tai nebuvo galutinė sistemos kaina. Pinigai skiriami ir įrangai prižiūrėti, vaizdo stebėjimo centre dirbančių budėtojų atlyginimams mokėti. Tačiau panašu, kad išlaidos neužtikrina optimalaus kamerų veikimo - jos bevertės naktį.

Pagrindinę priežastį, dėl kurios kameros prastai filmuoja naktį, dar šių metų balandį įvardijo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Viešosios tvarkos biuro viršininkas Andrius Leliuga.

Tai - apšvietimo trūkumas. Tuo pačiu metu į savo darbotvarkę kamerų veiksnumo svarstymą turėjo įtraukti ir meras Vytautas Grubliauskas, tačiau, anot jo patarėjo Simono Gentvilo, kol kas joks svarbesnis, konkretesnis pasitarimas ar diskusija šiuo klausimu dar nebuvo surengti.

Klaipėdiečių iniciatyva

Svetainėje www.saugusmiestas.lt žmonėms suteikiama galimybė tiesiogiai stebėti dalį vaizdo kamerų filmuojamų transliacijų, taip pat raginama teikti pasiūlymus dėl vietų, kuriose ateityje labiausiai reiktų įdiegti stebėjimo sistemą.

Šiuo metu klaipėdiečiai viešosios tvarkos užtikrinimą norėtų pagerinti šalia Naikupės gatvėje esančios parduotuvės “Iki”, naktinio klubo “Kalifornija” (Laukininkų g.), prie kavinės-baro “Troba” (Debreceno g.), Taikos pr. 109 namo, pagarsėjusio nelegalia prekyba, ir kitur.

Anot Klaipėdos apskrities VPK Viešosios tvarkos biuro Prevencijos poskyrio viršininko Kazimiero Sinkevičiaus, kol kas šie pasiūlymai yra tik kaupiami, jų įgyvendinimas sustojęs dėl finansinių išteklių trūkumo.

S. Gentvilas tikino, jog miestas artimiausiu metu naujų brangiai kainuojančių kamerų tikrai nesulauks.

Nesijaučia darantys bloga

Vienas iš pagrindinių vaizdo kameromis stebimų objektų - viešose vietose alkoholį vartojantys asmenys. Skverelyje už “Arkos” paminklo alų su drauge gurkšnojęs Justas už tokio pobūdžio nusikaltimą policijos buvo sulaikytas jau tris kartus, tačiau “Vakarų ekspresui” teigė atsisakyti šio malonumo nežadantis: “Gražus parkelis. Nei mes čia ką griauname, nei daužome, tiesiog bendraujame.”

Tame pačiame skverelyje išgėrinėjusios dvi vidutinio amžiaus poros taip pat nesijautė darančios nusikaltimą.

“Nieko blogo nedarome, riaušių nekeliame, tai ir nebijom”, - panašiai atsakinėjo žmonės, paklausti apie mieste įtaisytas ir nusikaltimus filmuojančias vaizdo kameras.

Prie Biržos tilto stovi įspėjantis kelio ženklas “Gatvė stebima videokamera”, tačiau netoliese su draugų kompanija alaus butelį kilnojęs Marko vardu prisistatęs jaunuolis visai nesibaimina būti pagautas ir nubaustas.

“O kur jūs matėte filmuojančią kamerą? Artimiausia yra po tiltu, ir žiūri į vandenį. Jį turbūt ir filmuoja”, - skeptiškai į kameras žiūrėjo vaikinas.


Skaičiai guodžia?

Nors kalbinti klaipėdiečiai ir nepastebi vaizdo kamerų veikimo rezultatų, miesto VPK pateikia kitokią statistiką: 2010 metais su vaizdo stebėjimo kamerų pagalba užfiksuoti 694 pažeidimai aktai, sulaikyti 1 328 nusikaltę asmenys.

Dažniausiai fiksuojami pažeidimai: alkoholio vartojimas viešose vietose, Kelių eismo taisyklių pažeidinėjimas, chuliganizmas. Kameros taip pat gelbsti ir nusikalstamos veiklos tyrime. Pernai su jų pagalba pareigūnams pavyko ištirti 30 situacijų.

K. Sinkevičius primena, jog prie kameromis nufilmuotos medžiagos galimybę prieiti turi ir miestiečiai, nukentėję jomis stebimoje teritorijoje ir nedelsę daugiau nei dvi savaites.

Eksperimentas

“Vakarų ekspresas” atliko nedidelį eksperimentą. Vidurdienį, kai buvo geras apšvietimas, neturintis apsunkinti kamerų veikimo, pagrindinėje miesto pėsčiųjų arterijoje - kameromis stebimoje M. Mažvydo alėjoje - reporteriai simuliavo alkoholio vartojimą viešoje vietoje. Valandą pakilnoję alaus skardines didesnio dėmesio jie susilaukė iš praeivių, bet ne iš vaizdo transliacijas stebinčių pareigūnų. Joks policijos ekipažas nesudrausmino tariamą pažeidimą vykdančių asmenų...

Kameros - aklos tamsoje

Nors teigiama, kad specialiame vaizdo stebėjimo centre budintys pareigūnai uostamiesčio viešąsias erdves stebi visą parą, tuo suabejoti galima prisiminus ne vieną kriminalinę istoriją.

Šių metų balandžio 18-osios naktį vandalai suniokojo bei šlykščiai pasityčiojo iš pačiame Klaipėdos centre, Atgimimo aikštėje, akcijos “Darom 2011” organizatorių surengtos fotografijų parodos po atviru dangumi. Akcijos organizatoriai vylėsi, kad policijai operatyviai nustatyti ir sulaikyti įtariamuosius padės aikštę visą parą stebinčių vaizdo kamerų įrašai, tačiau paaiškėjo, jog nakties tamsoje vaizdo kameros paprasčiausiai nieko nenufilmavo.

2009 metų vasario 15-osios naktį eidamas namo 18-metis “Pamario” vidurinės mokyklos moksleivis Ruslanas Bachancovas pastebėjo, kaip ties burlaiviu “Meridianas” į Danės upę įkrito žmogus. Moksleivis neturėjo mobiliojo telefono, nebuvo ir praeivių. Tada išradingas jaunuolis pabandė policijos dėmesį atkreipti mojuodamas rankomis prieš šią vietą stebinčias vaizdo kameras. Po kiek laiko, praradęs viltį būti pastebėtas, jis net ėmė rodyti įvairius nepadorius gestus, tačiau ir šis sumanymas nepadėjo prisišaukti pareigūnų.

Smulkaus sudėjimo klaipėdiečiui neliko nieko kito, kaip mesti striukę, pačiam šokti į ledinį vandenį ir išgelbėti nelaimėlį.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder