Dėl kiaulių maro turi susirūpinti ir pamario gyventojai

Dėl kiaulių maro turi susirūpinti ir pamario gyventojai

Tik laiko klausimas, kada šalies rajonuose: Druskininkų, Varėnos, Trakų, Alytaus ir Šalčininkų, bus paskelbta ekstremali padėtis dėl kiaulėms ypač pavojingo afrikinio maro.

Tačiau, kaip teigia Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Edmundas Ciparis, mūsų kraštas - ne išimtis, nes esame toje pačioje šalyje kaip ir anksčiau išvardinti rajonai.

„Grėsmė yra didžiulė ne tik tuose rajonuose, kur žadama skelbti ekstremalią situaciją dėl kiaulių maro atvejų, bet ir kitur. Juk vyksta prekybiniai mainai, migravimas. Pirmiausia žmonės turi suvokti, kokia grėsmė gali iškilti dėl kiaulių maro užkrato ir kiek labai ji pavojinga“, - sakė E. Ciparis.

Pasak Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko, šiuo metu intensyviai yra dirbama rengiant darbų projektus, planus, kaip elgtis, jei kiaulių maro epidemija išplistų ir mūsų krašte - organizuojami susitikimai su ūkininkais, medžiotojų klubų nariais, miškų urėdijos, veterinarijos įstaigų atstovais. Taip pat ruošiamasi aplankyti ūkinius pastatus, patikrinti, ar laikomasi biosaugos reikalavimo įgyvendinimo kiaulių laikymo vietose.

Mūsų rajone 2013 m. duomenimis yra per 280 kiaulių laikymo vietų, iš viso per 19 tūkst. kiaulių. Tikslūs duomenys turėtų paaiškėti pasibaigus deklaravimo terminui.

Anot E. Cipario, gyventojai iki šių metų sausio 31 d. turi baigti deklaruoti kiaulių laikymo vietas. Vien pirmadienį, kaip sakė E. Ciparis, deklaravo net septyni gyventojai.

„Nežinia, ar dėl kiaulių maro proveržio ir galimos grėsmės žmonės suskubo deklaruoti šių gyvūnų laikymo vietas ir skaičius, ar dėl to, kad baigiasi terminas iki kada galima tai padaryti“, - svarstė E. Ciparis.

Tačiau, kaip teigia Šilutės veterinarijos ir maisto tarnybos viršininkas, reikia susirūpinti galima grėsme ir pasiruošti laiku užkirsti kelią ligos proveržiui.

„Labai svarbu, kad gyventojai suvoktų, kokia didžiulė yra kiaulių maro epidemijos grėsmė, žala ir pasekmės“, - kalbėjo E. Ciparis.

Kaip kiaulių maras gali pakenkti?

Nors kol kas užkratas patvirtintas tik šernams, tačiau bet kada gali persimesti kiaulėms. Tuomet užkrėsta kiauliena atkeliautų ir ant mūsų stalo. O kas tada? Svarbu ir tai, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) neatsako už mėsą, pirktą iš nepatvirtintų pardavėjų.

VMVT pranešė, kad nustačius, jog mėsa, užkrėsta afrikinio kiaulių maro virusu, bus tuoj pat naikinama, tačiau patikino, kad tai daroma ne dėl žmonių saugumo, bet kiaulių labui.

Kita vertus, net jei ji būtų užkrėsta ir žmogus jos suvalgytų, pavojaus sveikatai nekiltų.

Pasak veterinarų, jei žmogus pavalgytų kiaulių maru užkrėstos mėsos, tikrai jam nieko neatsitiktų - žmogaus šis virusas neveikia.

Virusas paveikia tik kiaulių ir šernų organizmą, o iš žmogaus pasišalina be padarinių, todėl žmonės negali užsikrėsti jokiais būdais, taip pat valgydami šią mėsą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder