Laivas – bendram reikalui telkiantis projektas
Kaip prieš išeinant apžiūrėti bebaigiamą statyti istorinį marių laivą sakė UAB „Germanika“ direktorius Rolandas Baltuonis, šiuo labai netradiciniu projektu buvo ketinta labiau suburti visus įmonėje dirbančius darbuotojus. Šiuolaikiškai kalbant, sumotyvuoti žmones ne tik tiesioginiu darbu, bet ir kokiu neįprastu projektu. Nes į šią gan atokiai nuo plento Šilutė – Klaipėda laukuose esančius gamybos cechus suvažiuoja žmonės dirbti ne tik iš greta esančių Vilkyčių ar Sakūtėlių, bet ir Šilutės, Klaipėdos, Švėkšnos bei iš kitur. Tad nelabai siejamus tokio bendrumo jausmo žmones, kaip kad Šilutės mieste gyvenančius bei „Šilutės balduose“ dirbančius, buvo sumanyta suburti neįprastu ir labai originaliu projektu – bendrai visiems imtis statyti senovinį medinį laivą.
Žuvies supirkėjo laivas
Nors tiesiogiai gal ir nelabai jaučiasi, tačiau Vilkyčiai, o taip pat ir įmonė, yra netoli pamario: tiesiai į vakarus žiūrint – Kuršių marių krantas vos už dešimties kilometrų. Dėl to ir gimė sumanymas statyti medinį marių laivą. Šio projekto konsultantu buvo pasikviestas rusniškis, ne vieną istorinį marių laivą pastatęs, Simas Knapkis. Meistras ir pasiūlė imtis gan lengvai valdomo žuvies supirkėjo laivo. Jis yra statomas pagal išlikusius istorinius originalius brėžinius, išlaikant visus parametrus. Tad autentiškas laivas visiškai tiks ir plaukiojimui.
O jau kitu šio projekto etapu įmonės darbuotojai bus pakviesti išmokti valdyti istorinį burinį laivą. Tad kiek mažesnis, o tuo pačiu ir lengvesnis už tradicinį kurėną, laivas lengviau turėtų pasiduoti baldininkų rankomis valdomas. Juo labiau, kaip sakė įmonės direktorius R.Baltuonis, pagrindinė jėga, stumianti laivą per bangas, bus vėjas. Nustojus jam pūsti, laivo įgula turės sėsti prie irklų – lygiai taip, kaip senaisiais laikais.
Statyba
Šio laivo statymui iš įmonės darbuotojų buvo pasirinktas nagingas, vadovaujančiu operatoriumi įmonėje dirbantis Daivaras Gruzdovas. Jis šio projekto metu tapo laivo statybos meistru, kuris ir organizuoja visus darbams bei, esant reikalui, konsultuojasi su S.Knapkiu. Kaip tik jam vadovaujant prie šio laivo statybos, laisvu nuo tiesioginio darbo laiku, ir stojo dirbti „Germanikos“ žmonės. Įmonės direktorius, paklaustas, ar nebuvo rizikos, kad niekas nepanorės prie statomo laivo darbuotis, diplomatiškai atsakė, kad verslas visuomet rizikuoja… Ir pridūrė, kad jei taip būtų nutikę, visa įmonės administracija būtų kibusi į darbą. Tačiau to nereikėjo – daugiau kaip pusė įmonės darbuotojų, neišskiriant ir administracijos, darbavosi prie laivo.
Į šį darbą taip pat buvo kviečiami darbuotojų šeimos nariai – daugelis su malonumo tai darė. Buvo net ir atvažiavusių padirbėti ir draugų iš „Šilutės baldų“. Taip pat į pagalbą buvo pasikvieti ir darbuotojų vaikai: kartu su Šilutės meno mokyklos mokytojais jie vieną savaitgalį spalvino ir dažė suvenyrinius irkliukus.
Susidomėjimas šiuo projektu didelis – atvažiuoja pasižiūrėti, kaip dirba ir iš kitų SBA koncernui priklausančių įmonių. Ir ne tik – čia buvo atvykęs ir prie šio laivo padirbėjo SBA koncerno prezidentas Arūnas Martinkevičius. O „Šilutės baldų“ direktorius Eimuntas Jankauskas ne tik dirbo, bet atvežė ir dovanų – naujajam laivui padovanojo senovinį kablį (busaką) prisitraukti laivus bei taip pat senovinį skriemulį ant stiebo – per jį permetamos laivo bures valdomos virvės.
Lankantis prie visiškai baigiamo statyti laivo, čia paskutinius darbus dar dirbo meistras D.Gruzdovas, Linas Čibirka, Vilma Gruzdova ir Aibulat Sarybajev.
Krikštynos ir šventė
Kaip sakė įmonės direktorius R.Baltuonis, laikantis senovinių tradicijų laivas bus nuleistas į Kuršių marias ir „pakrikštytas“ Kintuose liepos 5 dieną. Tą dieną šiame pamario miestelio pamaryje bei pušyne vyks tradicinė įmonės darbuotojų vasaros šventė. Į klausimą, dėl ko pasirinkti Kintai, direktorius sakė, kad nuo praėjusių metų juos ir VšĮ „Kintai Arts“ sieja bendri projektai. O ir „Germanikos“ darbuotojų pastatytas laivas bus laikomas Kintuose. O ten esančio „KKK“ (Kintų kaitų klubo) nariai mokys gamybininkus valdyti šį burinį laivą.
Rašyti komentarą