"Agilos" duobė "džiugins" neringiškius ir kitąmet

"Agilos" duobė "džiugins" neringiškius ir kitąmet

Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro "Agila" rekonstrukciją lydi nesėkmės. Pasirinktas ne gražiausias projektas. Vien tik už senojo pastato nugriovimą bendrovei "Irdaiva" Neringos savivaldybė sumokėjo 170 tūkst. eurų. Sutartį su rangove įtarus sukčiaujant teko nutraukti. Dabar ieškoma naujo rangovo rekonstrukcijos darbams atlikti.

Neringos meras Darius Jasaitis, paklaustas, ar Nida Kalėdas ir Naujuosius metus sutiks su "Agilos" duobe, atsakė: "Duok Dieve, kad kitais metais Naujųjų nereikėtų sutikti su šia duobe".

Jo teigimu, lapkričio 14 d., jeigu nepasikeis situacija, turėtų prasidėti pirmas konkurso dėl naujo rangovo rekonstruoti "Agilą" parinkimo etapas. "Žinome, kokia praktika yra Lietuvoje, kas nutiko AB "Smiltynės perkėla" - teismai skiria įvairias apsaugos priemones, apribojimus. Teismo negali kritikuoti, turi tik vykdyti jo nurodymus. Tikimės, kad pas mus viskas bus gerai. Mūsų rangovo atžvilgiu tyrimą dėl dokumento klastojimo ir bandymo neteisėtu būdu užvaldyti valstybės pinigus jau pradėjo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Jeigu pavyks, jeigu visos institucijos ir teismai valstybiškai žiūrės, tikimės, kad kitais metais turėsime rangovą ir investuosime į tą duobę tam skirtus pinigus, o 2022 metais jau turėsime tą pastatą. Tačiau apsidairius aplinkui tokie mūsų lūkesčiai atrodo labai optimistiniai. Visiems pavyksta sparčiai griauti, o kai reikia statyti, prasideda buksavimas", - sakė Neringos meras.

Jis dėkingas Vyriausybei, kad ši surado būdą, kaip kitur investuoti Neringos savivaldybės pinigus dar šiemet, kaip "permesti" juos iš numatytų VIP objektų į kitus metus.

Pasirinktas įgyvendinamas projektas

"Agilos" pastato rekonstrukcijos architektūrinių idėjų konkursas vyko 2012-aisiais. Tada visus nustebino tai, kad projektą kūrė konkurse tik ketvirtą vietą užėmęs architekto Gintaro Čaikausko vadovaujamas kolektyvas. D. Jasaičio teigimu, taip atsitiko todėl, kad daugelis iš 12 priešprojektinių pasiūlymų peržengė teritorijų planavimo galimybes, pastatas buvo tai per aukštas, tai per platus ir t. t.

"Buvo atrinktas tas projektas, kurį suderino visos institucijos ir išdavė statybų leidimą. Su visais pirmų vietų laimėtojais atsiskaityta. Statomas tas, kuriam išduotas statybų leidimas. O visi kiti buvo labai gražūs ir man patiko, bet jie buvo svajonių rinkinys. Kai kurie buvo daug gražesni, nei mes priversti statyti, bet, deja, realybė yra tokia", - sakė Neringos meras.

Džiaugiasi, kad nesumokėjo visko

Rangos darbų sutartį su bendrove "Irdaiva", dažnai laimėdavusia konkursus Lietuvoje, Neringos savivaldybė pasirašė 2018 metų balandžio 25 d. Darbų vertė - 7,7 mln. eurų, pastatas turėjo būti baigtas 2021 metais. Jokia paslaptis, kad pastaruoju metu bendrovė "Irdaiva" bankrutuoja ir į keblią situaciją įstūmė ne tik Neringos savivaldybę, bet paliko nebaigtus statyti objektus ir kituose miestuose.

Šiemet kovą "Agilos" pastatas buvo nugriautas, o po trijų mėnesių liepos 25 d. sutartis įtarus rangovą sukčiaujant ir siekiant trigubai didesnio atlyginimo buvo nutraukta.

"Džiaugiamės, kad nepaklausėme savo kolegų iš opozicijos ir nepervedėme rangovui visų pinigų, nes šiandien jau būtų tuščias ir administracijos direktoriaus kabinetas. Bendrovei, kuri turėjo statyti "Agilą", jau oficialiai teismo paskelbtas bankrotas, tad tęsti statybų ji tikrai nesiruošia. Daugelis mano kolegų, kurie padarė pavedimus, dabar yra susiėmę už galvų", - sakė D. Jasaitis.

"Agila" buvo išlieta iš betono?

Šiuo metu yra pradėtas ikiteisminis tyrimas, nes Neringos savivaldė kreipėsi į teisėsaugos institucijas. Pasak D. Jasaičio, todėl, kad pasirodė, jog sąskaitos-faktūros ir aktai, kuriuos išrašė rangovas, yra suklastoti. "Mes tai, galima sakyti, įrodėme. Manome, kad tai buvo bandymas užvaldyti Savivaldybės lėšas klastojant dokumentus. Pagal sutartį už pastato nugriovimą buvo numatyta 170 tūkst. eurų. Tuos pinigus mes ir sumokėjome. Taigi negalima sakyti, kad mes rangovą įstūmėme į bankrotą.

Rangovas mums išrašė sąskaitą sumokėti už nugriovimą apie 370 tūkst. eurų. Mes pareikalavome pagrįsti sąskaitas, nes visai galimas dalykas, kad atsiranda papildomų darbų. Grindžiant buvo nurodytas didelis sunkiasvorių automobilių skaičius ir paaiškinta, kad statybinio laužo buvo daug daugiau, nei suskaičiuota", - kalbėjo Neringos meras.

Pasak jo, kai Savivaldybės specialistai perskaičiavo, pasakė, kad visa "Agila" turėjo būti išlieta iš betono. Patikrinus automobilių numerius paaiškėjo, kad tie automobiliai, kurie neva per dieną darė net po du reisus ir vežė neva statybines medžiagas, į Neringą apskritai niekada nebuvo atvykę.

Uždirbama bankrotais?

Pasak D. Jasaičio, "Irdaiva" labai gražiai nugriovė "Agilos" pastatą, kas yra gana paprasta. O metodas toks. Iškasama duobė ir Savivaldybė negali judėti nei pirmyn, nei atgal. Tada pradedama reikalauti krūvos pinigų, žinant situaciją valstybėje, jog nepanaudoti pinigai po Naujųjų metų dingsta, bandoma prikalbėti valdžią pervesti pinigus už nepadarytus darbus, o kai juos gauna, skelbia bankrotą. Anot Neringos mero, Lietuvoje jau tampa klasika uždirbti bankrotais.

"Mes pabandėme nepasiduoti ir taip, manau, apsaugojome nemažai valstybės pinigų, nes rangovas neištempė iki Naujųjų metų ir bankrutuoti buvo priverstas anksčiau", - teigė D. Jasaitis.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder