VRK linčiuoja merus

VRK linčiuoja merus

Vyriausioji rinkimų komisija savaitgalį nusprendė dar dviejose savivaldybėse panaikinti rinkimų rezultatus: Šilutės rajone - ir tarybos, ir mero, Širvintų - tik mero. Pastarasis sprendimas ir vėl sukėlė abejonių, kad VRK yra politizuota, mat rezultatai panaikinti įtarus galimą 50- ies rinkėjų papirkimą, nors vienas kandidatas prieš kitą laimėjo beveik tūkstančio balsų persvara. Jurbarko rajone galimas 30-ies rinkėjų papirkimas VRK neužkliuvo.

Įtartinas reikšmingumas

Dėl rezultatų panaikinimo Šilutės rajone didelio rezonanso nekilo, mat galimų ar tikrų pažeidimų, kurie galėjo turėti lemiamos įtakos rezultatams, užfiksuota su kaupu. Anot VRK, didžiausių abejonių sukėlė išankstinio balsavimo biuleteniai. Manoma, kad galėjo būti pakeistas biuletenių turinys, nerasta apie 600 vienmandatės ir 650 daugiamandatės apygardos biuletenių, dingo apie 300 merų ir tarybų rinkimų biuletenių, pradėti keli ikiteisminiai tyrimai dėl rinkėjų papirkimo ir t.t.

Jurbarke, kur įtartas 30-ies rinkėjų papirkimas, rezultatai nebuvo anuliuoti, o Širvintų rajone anuliuoti dėl 50 įtartinų balsų. Už tai balsavo 9 VRK nariai, o 7 buvo „prieš“. Keista, kur čia VRK įžvelgė, kad pažeidimai galėjo nulemti rinkimų rezultatus, nes už Darbo partijos atstovę į merus Živilę Pinskuvienę per antrąjį turą balsavo 4368 rinkėjai, o už jos konkurentą socialdemokratą Andrių Jozonį - beveik tūkstančiu mažiau. Tiesa, šis VRK sprendimas dar gali būti apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, kurio sprendimas ir būtų galutinis, tačiau Ž.Pinskuvienė tvirtino, kad to nedarys ir yra pasiruošusi dar kartą dalyvauti rinkimuose. Bet politikė neslėpė nusivylimo VRK.

Įžvelgia susitarimus

„Jau po pirmojo turo, kai aš gavau net 46 proc. rinkėjų balsų, o oponentas gavo tik 13 proc., kitą dieną visas rajonas jau žinojo ir viešai apygardinėje komisijoje diskutuota, kad jie darys viską, jog antro rinkimų turo rezultatai būtų anuliuoti. Koks mano palaikymas, galima paskaičiuoti labai paprastai. Antrame rate mane palaikė Liberalų sąjūdis, „Tvarka ir teisingumas“ bei konservatoriai. Antrajame ture man prisidėjo mažiausiai 300 šių partijų rėmėjų balsų. Tačiau vykdomi politiniai žaidimai, oponentai, nesugebėdami laimėti garbingai, rezgė planus, kaip laimėti negarbingai. Jei atkreipsite dėmesį, visi skundai dėl manęs ir Darbo partijos parašyti socialdemokratų, kurių kandidatas varžėsi su manimi. Po to buvo važiuota į Vilnių, kad tarp partijų būtų pasirašytas susitarimas ir antrojo rinkimų turo rezultatai anuliuoti. Atkreipkite dėmesį, kad kai balsavo VRK, jos nariai teisininkai balsavo taip, kaip išmano teisę, ir pasisakė prieš rezultatų panaikinimą. O partijų atstovai balsavo priešingai“, - dėstė Ž.Pinskuvienė.

Rengs, kol išrinks tinkamą

Pasak politikės, Širvintų rajone jau viešai kalbama, kad skaidrūs rinkimai čia neįmanomi.

„Pas mus jau kalbama, kad VRK tol rengs naujus rinkimus, kol bus išrinktas socialdemokratas. Jei rinkimus būtų laimėjusi ne Pinskuvienė, o kokia kita „-ienė“, gal VRK ir būtų pripažinusi rezultatus galiojančiais. Juk keista: aš laimėjau beveik 1000 balsų persvara, o pripažinta, kad pažeidimai galėjo turėti įtaką rinkimų rezultatams, nors suabejota tik 50-čia balsų. O keisčiausia, kad VRK posėdyje net nebuvo apie tai kalbėta. Buvo aiškiai prieš kelias dienas nuspręsta, kaip VRK turėtų nubalsuoti. Dvejopi standartai. Jurbarke irgi įtariamas balsų pirkimas, tačiau niekas rezultatų čia nenaikino. Ir iš viso, jei mes laikytumėmės teisės, tai 28 rajonuose rinkimų rezultatus reikėtų naikinti. Tačiau ten laimėjo tinkami žmonės ir tinkamos partijos. O norint sukompromituoti Darbo partiją, labai tinkama buvo pasirinkti Ž.Pinskuvienę, kuriai balsų pirkėjos etiketė jau buvo prikabinta per Seimo rinkimus. Ir niekam neįdomu, kad balsų pirkimas taip ir nebuvo įrodytas, kad byloje aš net liudininke nebuvau, nes skandalas buvo išpūstas iš nieko. Be to, nepamirškite, kad Širvintų rajone Darbo partija laimėjo 10 mandatų iš 21. O mes esame sutarę su konservatoriais dėl koalicijos. Todėl rinkimų rezultatais labiausiai ir buvo nepatenkinti tie, kurie dabar turi postus, tačiau jų nebeturėtų - meras, vicemeras, administracijos direktorius“, - vardijo Ž.Pinskuvienė.

Dvejopi standartai

Jai nuostabą kelia ir dar vieni dvejopi standartai.

„Per pastaruosius Seimo rinkimus mus, 4 Darbo partijos atstovus, paprasčiausiai išbraukė iš rinkimų sąrašų be teisės ten sugrįžti. O štai, pavyzdžiui, savivaldos rinkimuose Trakų rajone liberalai, įtarti balsų klastojimu, išbraukti nebuvo ir paskelbti nauji rinkimai, kuriuose ir jie galės dalyvauti“, - stebėjosi politikė.

Ž.Pinskuvienė mano, kad VRK paprasčiausiai vykdo politinius užsakymus.

„Mano atveju nagus prikišo socialdemokratai. Prezidentė pareiškė, kad VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas nesugeba užtikrinti skaidrumo, o socialdemokratai puolė jį ginti. VRK nešvari veikla akivaizdi ne tik mano atžvilgiu. Bet tai jau ne kartą įvardyta. Beje, mano atžvilgiu šiurkštus pažeidimas esą buvo, kad aš rinkėjams dalijau sėklas. Tačiau ir Vilniuje taip buvo elgiamasi, ir tas pats socialdemokratas, kuris man pralaimėjo, prieš Naujus metus dalijo šalavijų sėklas. Ir - nieko. Deja, VRK ne visiems vienodai teisinga“, - akcentavo Ž.Pinskuvienė.

Neigia įtarimus

VRK pirmininkas Z.Vaigauskas, motyvuodamas didžiuliu užimtumu, situaciją pakomentavo labai trumpai.

„Rinkimų rezultatai panaikinti ten, kur visko blogo nutiko. Ir biuleteniai dingo, ir galimybė, kad balsai buvo pakeisti. Jokio politikavimo“, - teigė Z.Vaigauskas.

Politologas, Šiaulių universiteto profesorius Arūnas Gumuliauskas irgi neabejoja, kad VRK priima ne objektyvius, o politinius sprendimus.

„Tačiau taip jiems leidžia elgtis tai, kad įstatymuose yra spragų, nes kai kurias nuostatas galima traktuoti įvairiai. Pavyzdžiui, pakartotinius rinkimus galima skelbti, esant reikšmingiems pažeidimams. Kitaip tariant, galima pastebėti reikšmingus pažeidimus, kai reikia, ir nuspręsti, kad jie nereikšmingi, kai nereikia. Be to, dalį VRK sudaro politinių partijų atstovai, todėl objektyvių sprendimų tikėtis sunku. Pažiūrėkite, kaip vyksta balsavimai. Juk visada, kai balsuoja VRK narys, jei tai susiję su jų partijos sąrašu ar kandidatu, jis balsuos taip, kaip reikia partijai, o ne objektyviai. Kita vertus, pažiūrėkite, kiek metų dirba VRK pirmininkas. O jam būtina laviruoti tarp partijų, jei nori išlaikyti postą. Įtakingesnės partijos turi ir įtakingesnį balsą. Štai ir kai buvo balsavimas dėl žemės referendumo - VRK kalbėjo taip, kaip reikėjo įtakingosioms partijoms. Deja, subjektyvizmas ten užima daugiau vietos nei teisinis vertinimas“, - tvirtino profesorius.

Jis sakė be konkrečių įrodymų negalintis įvardyti, kieno konkrečiai marionetė yra VRK.

„Galime tik spėlioti. Gal prezidentūra daro įtaką. Įrodymų neturiu, bet numanyti galima daug. Gali būti, kad iš viso politinio spaudimo nėra, o VRK tik pataikauja. O tam pataikavimui yra palikta terpė. Vėl be įrodymų negaliu tvirtinti, kad spragos įstatymuose paliktos specialiai. Tačiau akivaizdu, kad buvimas komisijoje priklauso nuo to, kaip tu patiksi įtakingesnėms partijoms. Ir nematau, kaip tai būtų galima išspręsti. Net jei VRK sudarytų vien teisininkai, juk jie irgi turi politines pažiūras“, - sakė A.Gumuliauskas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder