Tomas Janeliūnas: Lietuva ne tokia drąsi šalis, kokia drąsi yra Vyriausybė
Lietuvos įvaizdžio šūkį "Lietuva - drąsi šalis" žvelgiant į šalies vidaus situaciją reikėtų perfrazuoti, kad šalis ne tokia drąsi, kokia drąsi yra Vyriausybė, kuri narsiai pasitiko ją užplūdusius iššūkius, tačiau visuomenė laukia ne drąsos, o rezultatų, teigia politologas Tomas Janeliūnas.
Pirmadienį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto surengtoje diskusijoje "Vyriausybei dveji: kas pavyko ir kas ne" dr. T. Janeliūnas teigė, jog per dvejus metus Vyriausybės užsibrėžti tikslai galėjo gerokai šokiruoti visuomenę, todėl ji ir yra vertinama tik "patenkinamais" balais, tačiau Vyriausybė savo tikslų neatsisakė.
"Deja, ta drąsa neleidžia pasiekti geriausių rezultatų. Pavyzdžiui, socialinio draudimo reforma tik laukia esminių patvirtinimų, o būsto renovavimo programa jau dabar yra sukompromituota dar prieš realų įgyvendinimą. Vyriausybei reikėjo drąsos ir energetikos politikoje, išardant LEO LT, kai galimybės šiam projektui įgyvendinti jau steigimo metu buvo labai abejotinos. Dabar eskaluojamos strateginio investuotojo paieškos yra nedaug labiau rizikingos", - vardijo T. Janeliūnas.
Pastaruoju metu ypač aktualiam energetinės nepriklausomybės planui, politologo teigimu, didžiulę įtaką turi užsienio politika, kurioje labiausiai reiškiasi Rusija. Ši šalis nėra ta žaidėja, kuris laikytųsi garbingo žaidimo taisyklių, o sąžiningos konkurencijos Baltijos regione dar ilgai neturėtų būti.
"Užsienio politika šiuo metu visuomenėje yra vertinama geriausiai iš visų sektorių, tačiau geriausių vertinimų sulaukia tos sritys, apie kurias visuomenei yra pateikiama mažiausiai informacijos. Lietuvos užsienio saugumo situacija labiausiai priklauso nuo mūsų santykių su JAV, Rusija ir Lenkija. Dabar man kelia daug nerimo tai, kad dėmesys iš JAV pusės silpsta, o Lenkiją erzina ilgalaikės neišspręstos problemos", - teigė T. Janeliūnas.
Politikos apžvalgininkas aiškino, jog pastaruoju metu santykių su Rusija "perkrauti" nepavyko, o užsienio politikoje mes esame vis labiau stumiami į užribį. Tad užsitęsus tokiai situacijai gali tekti priimti dėmesį tik iš tų, kurie mums rodys - būtent iš Rusijos. Tai būtų pats didžiausias paradoksas, jeigu dešinioji Vyriausybė turės priimti Rusijos globą.
"Drąsa įgyvendinant energetinio saugumo projektus pasiteisins, jei nepavyks pasikviesti strateginio investuotojo, ir tada bus galima pažiūrėti, ar tokiu atveju Vyriausybė turi bent keletą alternatyvų. (...) Drąsa yra niekas - rezultatas yra viskas. Tikiuosi, kad per kitus metus bus galima matyti ne tik drąsius tikslus, bet ir rezultatus, kuriuos pavyks pasiekti", - sakė T. Janeliūnas.
Rašyti komentarą