Valstybėje toliau tęsiasi valstybinių įmonių, institucijų, komisijų vadovų atleidinėjimo, rotacijų ir kompromitavimo vajus. Atrodo, kad valdantieji užsimanė paminėti Spalio revoliucijos 100-ąsias metines. Šalia Ievos Simonaitytės metų paminėti 1917 metais prasidėjusią bolševikinę revoliuciją.
Bolševikai tąkart iškėlė Lenino šūkį „Visa valdžia taryboms!“ Šįkart šūkis kiek kitoks. „Visa valdžia naujiems valdantiesiems!“ Tąkart darbininkų klasė veikė išvien su valstiečiais. „Valstiečių“ turime. Tik ne raudonų, bet žalių. O socdemai, matyt, atstovauja darbininkų klasei?
Kreiseris „Aurora“ ant bėgių
Bolševikai, siekdami savo tikslų, taikė diktatūrą, cenzūrą ir represijas kitaminčiams. Mūsiškiai švelnesni. Pritaiko įtikinėjimą, psichologinį presingą. Iš „Lietuvos geležinkelių“ patys pasitraukė ar buvo atleisti „kitaminčiai“. Matyt, „darbo liaudies priešai“. „Buržuazinės kontros“. Pradedant Stasiu Dailydka ir jo trimis pavaduotojais bei Informacinių technologijų centro direktoriumi. Taip pat pakeistos „Lietuvos geležinkelių“ ir visų šešių jos antrinių įmonių valdybos. Šių įmonių naujieji direktoriai parenkami konkurso būdu.
Vėlgi Lenino šūkis - „Svarbiausia - kadrai!“ Tačiau nesinori tikėti, kad kelis dešimtmečius „Lietuvos geležinkelių“ ir jos antrinių įmonių vadovai tiek kenkė Lietuvai, kad juos reikėjo visus vos ne per savaitę nuimti. Tiek buvo išgąsdinti kaip premjeras Albertas Šimėnas per Sausio 13-ąją. Matyt, susisiekimo ministras Rokas Masiulis patyrė nušvitimą. Įžvelgė tai, ko iki šiol nebuvo pastebėjęs joks šalies prezidentas, premjeras, Seimo, VSD, FNTT vadovas bei joks ankstesnis susisiekimo ministras. Prezidentės ministras R.Masiulis įsižiūrėjo į „Lietuvos geležinkelių“ vadovaujančius kadrus ir suprato - ne tie. Menševikai. Kontros. Trockininkai. Proletariato diktatūrai su jais ne pakeliui. Todėl sustato savus. O tokie radikalūs, didžiai revoliuciniai pokyčiai itin pradžiugina vyriausiąją šalies radikalę. Tačiau kyla klausimas. Negi visi ankstesni šalies valdantieji, toleravę „Lietuvos geležinkelių“ valdymą ir veiklą, buvo buržuazinės atgyvenos?
Tarnybinė etika - opijus liaudžiai
Dar vienas skambus bandymas nuimti - Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, vos pasikalbėjęs su Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininku Romu Valentukevičiumi, įtikino jį atsistatydinti. Jei ne, pagrasino inicijuoti atstatydinimo procedūrą. Vėlgi Smolno paėmimo scenarijus. Bolševikai pirmiausia užėmė Smolną, paštus. O dabartiniai revoliucionieriai - geležinkelius ir tarnybinę etiką. Telieka patobulinti Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą. Nes dabartinė įstatymo redakcija palanki R.Valentukevičiui. Bet galima suformuluoti kitaip. Revoliucingiau. Valdančiųjų intereso „nugalėk besipriešinančią kontrą!“ derinimo valstybės tarnyboje įstatymas. Būtų pritaikomas ir „Lietuvos geležinkeliams“, ir R.Valentukevičiui, ir visiems prieštaraujantiems.
Kopūstas ar kopūsto pobūdis?
Dar vienas didžiai revoliucinis žingsnis - finansų ministras Vilius Šapoka atleido iš darbo Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovą Dainorą Bradauską. Pretekstas - korupcinio pobūdžio tarnybinis nusižengimas. Metęs šešėlį vienai svarbiausių šalies institucijų. Kaip argumentas paviešintas D.Bradausko privatus pokalbis. Ką čia slėpti, prastai išauklėto asmens pokalbis. Jau senokai STT agentų įrašytas.
Atsiribokime nuo pokalbio keiksmažodžių ir vulgarių posakių. Bjauru ir tiek. Bet nieko daugiau. Jei kas nors įrašytų, kaip kalba kai kurie chirurgai, lakūnai, snaiperiai ar policijos komisarai, irgi išgirstų įvairių vulgarybių. Bet chirurgai, komisarai ir t.t. vertinami už tiesioginį darbą. Jų leksika - antraeilis dalykas. Nebent taip keiktųsi priiminėdami interesantus. Keista pati D.Bradausko nuėmimo formuluotė - „korupcinio pobūdžio tarnybinis nusižengimas“. Gamtoje yra tokia daržovė kopūstas. Bet nėra kopūsto pobūdžio. Yra televizorius. Bet nėra televizoriaus pobūdžio. Korupcija arba yra, arba jos nėra. Jei yra - tegul tiria prokuratūra. Jei netiria, vadinasi, nėra. Tad kuo buvęs VMI vadovas nusikalto? Kad paaiškėjo, jog blogai išauklėtas? Toks asmuo netinka pedagoginiam darbui. Būtų prasta darželio auklytė. Vaikučiai negražių žodžių išmoktų. O mokesčius administruoti juk mokėjo. Dirbo mokesčių administratoriumi vos ne 20 metų. Prie įvairiausių valdžių. Ėjo įvairias pareigas. Aiman, negi tik dabar keiktis pradėjo. O ankstesnieji finansų ministrai - net inteligentiškasis Rimantas Šadžius, dabartinis mūsų atstovas Europos audito rūmuose, ir inteligentiškoji Rasa Budbergytė, buvusi mūsų atstovė audito rūmuose, - to nepastebėjo.
Esmė - ne keiksmažodžiai, bet revoliucinis dabartinės valdančiosios rankos pasiryžimas perimti VMI valdymą į savo rankas. O jei būtų galvojama apie valdžios ar VMI kaip institucijos prestižą, D.Bradausko pokalbis nebūtų paviešintas. Nes žmonės linkę suabsoliutinti. Esą jei vienas taip keikiasi, tai jie visi ten valdžioje taip keikiasi. Tad paviešintas pokalbis pakenkė visų valstybės tarnautojų prestižui labiau nei nepaviešintas. Bet negi tai revoliucijoms rūpi? Pokalbis paskelbtas kaip V.Šapokos pasiteisinimas. Už ką iš darbo išprašė.
P.S. Visa tai - tik pradžia. Paskelbta, kad valdančiajai rankai lojaliais asmenimis bus pakeisti visų valstybės įmonių vadovai. Belieka palinkėti: piliečiai, būkite lojalūs.
Rašyti komentarą