Kelis Seimo narius užrūstino pakeliui į Lietuvos jūrų muziejų (LJM), Kopgalyje, ant seno žvejybinio tralerio „Dubingiai“ besipuikuojanti sovietinė vėliava su kūju ir pjautuvu.
Pačiame laive – didelė sovietinės propagandos ekspozicija, tačiau į jį patekti galima tik to panorėjus, o Sovietų Sąjungos vėliava iš tolo matyti bet kuriam einančiam muziejaus teritorija. „Mane tai žeidžia kaip žmogų ir Lietuvos patriotą. Glumina muziejininkų bravūra, neva politikai nesupranta muziejininkystės paskirties. Vis dėlto kaip su žvejybos istorija susiję sovietiniai simboliai, kurių prigrūsta tame laive? O sovietinė vėliava yra kone LJM vizitinė kortelė, nes ji ir pasitinka, ir palydi lankytojus“, - LŽ piktinosi Seimo narys Vytautas Juozapaitis. Dėl viešo sovietinės simbolikos demonstravimo ant laivo kamino jis jau kreipėsi į kultūros ministrą Šarūną Birutį. Šis žadėjo pasidomėti situacija.
Primena mauzoliejų
Lietuva skaičiuoja dvidešimt ketvirtuosius Nepriklausomybės atkūrimo metus, tačiau iki šiol nesugeba atsikratyti sovietinės epochos paminklų, nors valstybėje galioja teisės aktai, draudžiantys nacistinių ar komunistinių simbolių platinimą ir demonstravimą. Vilnius kovoja dėl sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų pašalinimo, o dabar panaši polemika persikėlė ir į uostamiestį. Mat žmonės, išlipę iš kelto Smiltynėje ir eidami pakrante LJM link, kairėje pusėje mato išrikiuotus įvairių laikotarpių jau nenaudojamus žvejybinius laivus, kurių didžiausias - „Dubingiai“. Tai – vidutinis žvejybos traleris VŽT-3216, pastatytas „Baltijos“ laivų statykloje 1961 metais. Jis buvo skirtas žvejoti tralu ir dreifuojančiais tinklais.
Tralerio triumas prikimštas tarybinės atributikos ir propagandos reliktų. / Deniso Nikitenkos (LŽ) nuotrauka. |
Ant laivo kamino iki šiol iš tolo raudonai šviečia SSRS vėliava su kūju ir pjautuvu, o pačiame traleryje įrengta visa sovietinės atributikos ir propagandos ekspozicija. Joje – ir Leninas, ir Brežnevas, ir SSRS vėliava, ir įvairiausi propagandiniai plakatai. Laivo viduje raudonuoja transparantai su rusiškais šūkiais: „Į naujas darbo pergales!”, „Teisingu keliu einate, draugai!” ir kt. Greta laivo istorijos demonstruojami partijos suvažiavimų dokumentai, Sovietų Sąjungos himno tekstas ir kiti eksponatai.
Tiesa, patekti į "Dubingius" galima tik numatytomis valandomis. Tačiau sovietinė vėliava ant kamino raudonuoja nuolat ir yra matoma visiems, einantiems pakrante. “Muziejų ypač gausiai lanko rusai. Man kantrybė trūko, kai keli jų didžiuodamiesi postringavo, kad Lietuva vis dar yra sovietinė respublika, nes neišdrįso uždažyti kūjo ir pjautuvo ant laivo. Manau, dabartinių įvykių ir Rusijos demonstruojamos agresijos prieš Baltijos valstybes kontekste pats laikas panaikinti sovietinę atributiką. Juk dėl to laivas nenukentės. O jo viduje esanti ekspozicija irgi panaši į sovietinį mauzoliejų, o ne į žvejybos istorijos parodą”, - LŽ sakė vienas kaunietis, tarnaujantis Lietuvos kariuomenėje.
Pakeis stendą
LJM Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Nika Puteikienė LŽ pirmiausia pabrėžė, kad laivas yra muziejinis, jis stovi ant LJM patikėjimo teise valdyti perduotos valstybinės žemės. „Į mus dėl tos vėliavos ir ekspozicijos jau kreipėsi ir Seimo nariai. Tačiau įstatymams nenusižengiame, nes sovietinė simbolika gali būti demonstruojama muziejiniais tikslais. Vis dėlto nusprendėme papildyti informacinį stendą prie „Dubingių“, kad kiltų mažiau nesusipratimų“, - aiškino N. Puteikienė. Prie tralerio, ant kurio kamino puikuojasi iš tolo matoma Sovietų Sąjungos vėliava, bus pateikta papildoma informacija lietuvių ir anglų kalbomis, kad „sovietinės epochos reliktų ir simbolių eksponavimu parodos rengėjai siekia priminti netolimoje praeityje daugelio žmonių gyvenimą ir veiklą gaubusį propagandos ir agitacijos foną stengiantis formuoti „sovietinio žmogaus“ mentalitetą“.
Agnė Bilotaitė. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka |
Siūlo peržiūrėti įstatymą
Tačiau toks LJM sprendimas netenkina Seimo narių V. Juozapaičio ir klaipėdietės Agnės Bilotaitės. Parlamentarai ėmė išsamiai domėtis sovietinės propagandos demonstravimo laive teisėtumu.
„Laikas tobulinti teisinę bazę dėl draudžiamų simbolių demonstravimo. Jūrų muziejaus laivas yra pavyzdys, atskleidžiantis įstatymų spragą. Juk sovietinė vėliava ant muziejinio eksponato primygtinai brukama. Lankytojai priversti žvelgti į sovietinę simboliką viešoje vietoje, neatribotoje nuo tikslinio lankytojo“, - LŽ sakė A. Bilotaitė. Jos manymu, tai - moralinis klausimas. "Kaip mes reprezentuojame savo šalį? Valstybinis muziejus pasitinka ir palydi lankytojus su raudona Sovietų Sąjungos vėliava ant laivo. Ar ji – muziejaus vizitinė kortelė? Ta vėliava turi būti uždažyta“, - svarstė Seimo narė.
V. Juozapaitis taip pat neslėpė pasipiktinimo: „Vėliava ant laivo kamino spindinti, matyt, neseniai perdažyta! Vadinasi, rūpinamasi sovietinio paveldo kokybe." Parlamentaras teigė praėjusį mėnesį lankęsis laivo viduje, ir jį esą "ištiko lengvas šokas". "Anūkei sunku buvo paaiškinti, kodėl triume kabo Leninas, Brežnevas, raudona vėliava. Tik Stalino ir trūko...“ – kalbėjo parlamentaras. A. Juozapaitis įsitikinęs, kad LJM reikėtų gerokai sumažinti laive sovietinės atributikos, jame turėtų būti supažindinama su to laikotarpio žvejyba, o ne su Sovietų Sąjungos ideologija ir propaganda. "Juk tai - valstybinė įstaiga, ne privatus muziejus", - pabrėžė V. Juozapaitis.
Rašyti komentarą