Skaidrumo valdžiai prievarta įkrėsti neįmanoma

Skaidrumo valdžiai prievarta įkrėsti neįmanoma

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis kreipėsi į visus Seimo narius ir pakvietė savo veikloje siekti skaidrumo ir informuoti visuomenę apie susitikimus bei posėdžius. Pasak Seimo pirmininko, parlamentarai turi laikytis atvirumo ir viešumo principų. Teisininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Egidijus Bičkauskas sako, kad tokia idėja būtų pagirtina, tačiau jis abejoja, ar įmanoma parlamentarus priversti laikytis skaidrumo principų.

„Kiekvienas Seimo narys, eidamas Seimo nario pareigas, privalo vengti interesų konflikto tarp Seimo nario privačių interesų ir jo pareigų atstovauti visuomenės interesams. Seimo narys privalo daryti viską, kad jo sąžiningumas nekeltų visuomenei abejonių ir kad visuomenė turėtų visas galimybes tuo įsitikinti“, - Seimo nariams skirtame rašte teigia Parlamento vadovas.

Jis primena „Transparency International“ Lietuvos skyriaus skaičiavimus, kad pavasario sesijos metu Seimo pirmininkas ir Seimo nariai paviešino 475 susitikimus su interesų grupėmis: verslo ir verslo asociacijų atstovais, nevyriausybinių organizacijų nariais, profsąjungomis, registruotais lobistais, meno, mokslo, religinių bendruomenių atstovais. Anot jo, tai reiškia, kad tik trečdalis Seimo narių viešina susitikimus su lobistais ir įvairių organizacijų atstovais, o tai rodo skaidrumo trūkumą.

„Pati idėja iš principo sveikintina, tačiau neaišku, ar nebus suabsoliutinta, ar reikės deklaruoti bet kokius susitikimus. Jei reikės deklaruoti net ir susitikimą gatvėje su kokiu rinkėju, tai nebus rimta. Reikia nustatyti kriterijus, ką konkrečiai reikia deklaruoti - pavyzdžiui, susitikimus su verslo atstovais ar lobistais. Idėja tikrai nėra smerktina. Tačiau kyla klausimas, kaip tai faktiškai įgyvendinti ir koks būtų kontrolės mechanizmas“, - samprotavo Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras E.Bičkauskas.

Pasak jo, svarbiausia, kad nebūtų prieita iki to, kad Seimo narys po kokio nors renginio dalyvauja pietuose ir apie tai privalo kone ataskaitą parašyti.

„Kyla klausimas, ir kokia turėtų būti Seimo nario atsakomybė už nedeklaruotą dalykinį susitikimą. Galbūt Seimo Etikos ir procedūrų komisija tokius atvejus galėtų tirti? Tiesa, reikia pripažinti, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisijos svarba pastaruoju metu labai sumenko, parlamentarai, anksčiau labai bijoję būti svarstomi, dabar į tai nelabai kreipia dėmesio. Bet komisijos svarba, įtaka priklauso nuo pačios komisijos ir jos vadovo. Atvirai pasakius, tai aš net nežinau, kas jai šiuo metu vadovauja (vadovė Rita Tamašunienė - aut. past.)“, - sakė E.Bičkauskas.

Pasak signataro, politikai nepasinaudoja tuo, kad, vadovaujant Seimo Etikos ir procedūrų komisijai, galima išlošti daug politinių balų, tik tam reikia autoriteto bei aktyvumo. O aktyvumas būtų ir spyris į užpakalį prasižengti nevengiantiems parlamentarams.

„Lygiai taip pat kyla klausimas, ką Seime veikia Žmogaus teisių komitetas. Ar žmogaus teisės Lietuvoje nepažeidinėjamos? Vien „Respublikos“ leidinių grupė kiek žmogaus teisių pažeidimų yra paviešinusi. O ką komitetas? Nieko. Nors, mano galva, geras politikas turi suprasti, kad dirbant šitame komitete tikrai galima pasidaryti gerą politiką. O nuo to nauda būtų ne tik jam, bet ir visiems, kurių teisės pažeidinėjamos, bei visai Lietuvai“, - akcentavo E.Bičkauskas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder