Siekis suvienodinti asmenų patikimumo reikalavimus gali žlugti

Siekis suvienodinti asmenų patikimumo reikalavimus gali žlugti

Krašto apsaugos ministerijos iniciatyva suvienodinti su įslaptinta informacija dirbančių valstybės tarnautojų ir pareigūnų patikimumo reikalavimus bei, esant būtinybei, įtvirtinti bendrą jų nušalinimo nuo pareigų institutą gali žlugti - Vyriausybės pasitarime naujai asmenų patikimumo tikrinimo tvarkai kritikos pažėrė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Teisingumo ir iniciatyvą parodžiusios Krašto apsaugos ministerijos teisininkai.

Iki šiol valstybės tarnautoją, netekusį leidimo dirbti su slapta informacija, įstaigos vadovas galėjo perkelti į pareigas, kurioms nereikia tokio leidimo, arba atleisti iš pareigų. Inicijavus Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo pataisas, ši tvarka pasikeitė - jei asmuo netenka leidimo dirbti su slapta informacija, jis privalo būti perkeltas į pareigas, kurioms nereikia tokio leidimo, arba yra nušalinamas nuo pareigų, kol bus patikrintas jo patikimumas.

Tačiau pasikeitus Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymui, šiuo metu jo nuostatos vis dar praktiškai neįgyvendinamos, nes bene visų šalies statutinių tarnybų veiklą apibrėžia atskiri statutai bei įstatymai, o ir visiems vienodo nušalinimo nuo tarnybos instituto nėra. Tad iki šiol neaišku, kaip turi vykti nušalinimas, kaip jo metu mokamas ir ar mokamas darbo užmokesti ir pan.

Tad nuspręsta suvienodinti valstybės tarnautojų ir statutinių pareigūnų patikimumo reikalavimus ir įtvirtinti, kad jie būtų nustatomi ne atskiruose įstatymuose ir statutuose, bet Valstybės tarnybos įstatyme, kuris statutiniams valstybės tarnautojams taikomas tiek, kiek jų veiklos nereglamentuoja statutai. Tokiu būdu būtų sukurti visiems vienodi nušalinimo nuo pareigų pagrindai ir tvarka bei įgyvendintas asmenų lygybės prieš įstatymus principas.

Tačiau tokį siekį kritikuoja atskiru statutu besivadovaujanti STT bei atskiras statutines tarnybas globojančios Teisingumo bei Krašto apsaugos ministerijos. Šių institucijų teisininkų pateiktose pastabose pažymima, jog naujoje tvarkoje pasigendama konkrečių nušalinimo iš pareigų terminų, taip pat - įvardintų nusižengimų, už kuriuos grėstų nušalinimas iš pareigų, nėra apibrėžta, kaip elgtis priesaikos sulaužymo atveju, kaip bus sprendžiamas nušalinimo pagrįstumo ir darbo užmokesčio klausimas ir kt.

Vyriausybės atstovų pasitarimui pateiktuose dokumentuose pabrėžiama, kad į dalį šių institucijų pateiktų pastabų atsižvelgta, tačiau akivaizdu, kad bandymas įvesti naują asmenų patikimumo tikrinimo tvarką gali ir žlugti.

ELTA primena, kad nauja asmenų patikimumo tikrinimo tvarka susirūpinta siekiant išgelbėti susikompromitavusius buvusius FNTT vadovus Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą.

Gavęs duomenų iš Valstybės saugumo departamento apie šių asmenų nepatikimumą, buvęs vidaus reikalų ministras, liberalcentristas Raimundas Palaitis panaikino jų leidimus dirbti su slapta informacija, o vėliau ir atleido iš pareigų.

Buvę FNTT vadovai kreipėsi į teismą prašydami panaikinti ministro įsakymus bei grąžinti juos į darbą, tačiau Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino, jog buvęs vidaus reikalų ministras R. Palaitis buvo teisus, o abiejų buvusių pareigūnų skundai - nepagrįsti.

Informacijos apie „Snorą" nutekinimo tyrime V. Giržadui yra pareikštas įtariamojo statusas dėl dokumentų klastojimo ir piktnaudžiavimo, dėl to Generalinė prokuratūra pateikė prašymą atlikti kratą Seimo nario Aleksandro Sacharuko bute, kur šiuo metu gyvena įtariamasis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder