Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė registravo nutarimo projektą, kuriuo siūlo naujoviškai sudaryti Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Valdančiosios frakcijos į ją pasiūlė 5 opozicionierius - Arminą Lydeką, Valerijų Simuliką, Vidą Mariją Čigriejienę, Algį Strelčiūną ir Leonardą Talmontą. O opozicinės frakcijos į komisiją siūlo įtraukti 6 valdančiųjų atstovus: Saulių Bucevičių, Algimantą Dumbravą, Edmundą Jonylą, Orintą Leiputę, Ričardą Sargūną ir Vytautą Saulį. Būtent visos šios pavardės figūruoja ir L.Graužinienės registruotame projekte. Beje, įdomu, tačiau iš dabartinės komisijos į naująją siūloma įtraukti tik du politikus - O.Leiputę ir L.Talmontą.
Buvęs ilgametis Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas tvirtina, kad komisijos sudarymo tvarką būtina keisti, nes be komisijos Seimas dirbti irgi negali: kažkas juk turi nagrinėti politikų prasižengimus. Tiesa, už juos paprastai gaunama tik pabarti ir tik už pravaikštas galima sulaukti to mėnesio algos sumažinimo. Tačiau bent jau viešas pabarimas, pasak A.Salamakino, reikalingas.
„Toks pasiūlymas - geras būdas išeiti iš susidariusios padėties. Aš asmeniškai irgi pritariau šiam variantui, nes Etikos ir procedūrų komisija per šitą kadenciją atsidūrė tokioje situacijoje, kad realiai negali veikti. Siūlymų būta įvairių. Vienas iš jų - kad kiekvienas parlamentaras, norintis pakliūti į komisiją, turi surinkti 15 kolegų, laiduojančių už jį, parašus. Kadangi Seime yra 141 Seimo narys, o į komisiją ketinta deleguoti 9, tai būtent toks parašų skaičius ir buvo sugalvotas“, - paaiškino A.Salamakinas.
Tačiau, anot jo, nuspręsta pasielgti kitaip.
„Daug kam nepatiko, kad komisiją sudaro tik 9 nariai. Mat ne visos mažos frakcijos ten gali turėti savo narius. Todėl ši nuostata pakeista ir nuspręsta, kad komisiją turi sudaryti 11 parlamentarų. Praėjusioje kadencijoje buvo tokia tvarka, kad frakcija, proporcingai savo dydžiui, į komisiją tiek savo narių ir siūlo. Dvi kadencijas taip gyvenome, tačiau dabar matome, kad nieko nebeišeina. Todėl ir nuspręsta, kad opozicija siūlo valdančiųjų atstovus ir atvirkščiai“, - dėstė A.Salamakinas.
Anot jo, komisijoje daug kas nori dirbti, nes jos nario postas yra gana matomas: jei nagrinėjamas koks nors rezonansinis nusižengimas, galima patekti į spaudos puslapius ar televiziją. Pats A.Salamakinas sako į komisiją nesiveržiantis, nes šiuo metu vadovauja Seimo Aplinkos apsaugos komitetui ir darbo turi per akis.
„Iki šiol blogiausia buvo tai, kad į komisiją frakcijos siųsdavo nebūtinai principingiausią, sąžiningiausią savo narį, o kuo rėksmingesnį, kuris galėtų apginti kolegą, jei jo elgesys nagrinėjamas. Todėl komisija negalėjo dirbti, o dabar, kai ne pačios frakcijos deleguos savo atstovus, komisijoje, tikiuosi, dirbs sąžiningiausi“, - tvirtino A.Salamakinas.
Tam pritaria ir Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.
„Opozicinės frakcijos pasakė, kokie opozicijos atstovai jiems būtų priimtiniausi, o mes, valdančiųjų frakcijos, irgi žiūrėjome, kas iš opozicijos yra patys rimčiausi, kas yra gerbiami, kad ir komisija būtų gerbiama“, - sakė K.Daukšys.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą