Seimo sprendimas dėl Mindaugo Basčio: absurdas, gėda, antausis KT

Seimo sprendimas dėl Mindaugo Basčio: absurdas, gėda, antausis KT

Seimas nusprendė nepanaikinti parlamentaro Mindaugo Basčio mandato. Tokį sprendimą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos instituto dr. Tomas Janeliūnas, kalbėdamas laidai „Laba diena, Lietuva“, pavadino absurdišku. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis parlamento sprendimą pavadino nepateisinamu, o prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad Seimas gėdingai save diskreditavo.

„Situacija absurdiška. Teismas aiškiai pasako, kad Konstitucija yra šiurkščiai pažeista. Kaip ir automatiškai belieka sulaukti patvirtinimo, bet Seimas pusiaukelėje sustoja ir be aiškaus paaiškinimo nusprendžia kitaip ir nesugeba patvirtinti tokios Konstitucinio Teismo išvados. Tai yra kaip spjūvis mūsų konstitucinei tvarkai“, – pabrėžė politologas.

Pasak jo, šiurkštus Konstitucijos pažeidimas ir priesaikos sulaužymas yra pagrindas, kuriuo remiantis galima iš Seimo nario atimti mandatą. „Bet Seimas nesiryžo to padaryti, tai deja, bet tai yra dar vienas pavyzdys, kaip Seimas pats sau susikuria problemą ir nesugeba jos išspręsti“, – LRT komentavo T. Janeliūnas.

 

V. Pranckietis: gėda

Seimo pirmininkas V. Pranckietis po balsavimo savo „Facebook“ paskyroje rašė, kad toks sprendimas yra nepateisinamas. 

„Tai įrodo, kad asmeniniai žmonių, kurie atstovauja Lietuvai, interesai peržengė viešąjį interesą. Seimo nario mandatas lieka rankose žmogaus, kuris nuslėpė ryšius, turinčius reikšmės valstybės paslapčių saugumui ir dėl kurių Konstitucinis Teismas pripažino, jog jis vienareikšmiškai prarado valstybės pasitikėjimą. Gėda. Griežtai smerkiu tokius balsavimo rezultatus“, – „Facebook“ rašė Seimo pirmininkas.

 

Prezidentė: Seimas save diskreditavo

Prezidentė D. Grybauskaitė pareiškė, kad Mindaugo Basčio mandatą išsaugojęs Seimas save gėdingai diskreditavo.

„Pamindamas Konstitucinio Teismo išvadą bei ignoruodamas valstybės nacionalinio saugumo interesus, tokiu balsavimu Seimas save gėdingai diskreditavo“, – teigia prezidentė.

D. Grybauskaitės komentarą BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

Kviečia į „spontanišką protesto akciją“

Parlamentaras Mantas Adomėnas savo „Facebook“ paskyroje pasidalino renginio nuoroda. „Jaunimas kviečia į spontanišką protesto akciją prie Seimo prieš gėdingą sprendimą – valstiečiai savo nebalsavimu leido priesaiką pažeidusiam Mindaugui Basčiui likti Seime. Ateik ir Tu, jei Tau ne vis vien Seimo užvaldymas!“ – rašė M. Adomėnas.

 

Seimo opozicija: antausis VSD ir Konstituciniam Teismui

Didžiosios Seimo opozicinės frakcijos balsavimą vadina antausiu Valstybės saugumo departamentui (VSD) ir Konstituciniam Teismui.

„Galvoju ne tiek apie M. Bastį, kiek apie VSD santykį su Seimu arba Seimo antausį VSD ir kitą Seimo antausį Konstituciniam Teismui. Manau, kad tai labai svarbios Lietuvos institucijos ir Seimui nusispjauti į tai. Čia nebe M. Basčio klausimas“, – antradienį komentuodamas balsavimo rezultatus teigė opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas.

„M. Bastys, jeigu ir yra padaręs klaidų, jų nebedarys. Seimas linkęs daryti sisteminių klaidų. Patys kalbėdami apie valstybės saugumą, mes nusispjauname į Valstybės saugumo departamentą. Kalbėdami apie konstitucingumą ir teisės viršenybę, nusispjauname į Konstitucinio Teismo verdiktą“, – teigė E. Gentvilas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė konservatorė Rasa Juknevičienė teigė, kad balsavimo rezultatai rodo, jog dalis Seimo yra užvaldyti.

„Šiandien Ramūnas Karbauskis paneigė visus Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto sprendimus, jis prisiėmė atsakomybę pareikšdamas dar prieš balsavimą, kad frakcijai leista balsuoti, kaip nori. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad turbūt buvo paskaičiuota, sutarta su būtent tokiu skaičiumi žmonių, kurių pritrūktų iki tų 85“, – teigė konservatorė.

„Galima mąstyti, kad tai tik noras išsaugoti daugumą ir turėti itin lojalų sau žmogų, tokį pažeistą, truputį apdaužytą, bet kita vertus, žiūrėdama į tai, ką mes radome Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete tirdami, vertinu kaip dalies Seimo užvaldymą“, – kalbėjo R. Juknevičienė.

Anot jos, užvaldytam Seimui nesvarbu, kas vyksta aplink jį, nekreipiamas dėmesys nei į vietos, nei į tarptautinę aplinką.

„Užvaldytas Seimas, kuriam nesvarbu, kas vyksta aplinkui, kuris balsuoja dėl akivaizdaus Rusijos interesų gynėjo, lobisto Seime palikimo parlamentaru, o kontekstas yra toks, kas vyksta Britanijoje, kalbame apie hibridinius karus, priimame gražius įstatymus, nacionalinio saugumo strategijas, kaip mes kovosime su hibridiniu karu, ir čia pat ant stalo padedami duomenys, kaip veikia Kremlius ir kaip bando daryti įtaką Lietuvos vidaus politikai. Ir valdančiosios partijos vadovas pasako, kad balsuosime taip, kaip balsavo“, – sakė konservatorė.

E. Gentvilas tvirtino, kad balsavimas dėl M. Basčio mandato buvo balsavimas pagal politinį interesą.

„Nežinau, kaip dėl sąžinės, nebuvau ten įlindęs, bet manau, kad politiniai interesai jiems svarbiausia“, – apie valdančiųjų motyvus sakė liberalas.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis V. Bako išteisinimą vertina kaip tėvynės išdavystę.

„Tokius balsavimo rezultatus vertinu kaip šios Seimo daugumos išreikštą aiškią poziciją, kad Lietuvos Respublikos Seimas nesugeba, o gal ir sąmoningai nenori atsiriboti nuo galimų Kremliaus agentų, leidžiančių sau laisvai vaikščioti po Seimo rūmus. Tuo pačiu pasauliui valdantieji išsiuntė signalą, kad jiems visiškai priimtina laužyti priesaiką valstybei ir šiurkščiai pažeisti Konstituciją bei visiškai pateisinama atstovauti ne Lietuvos Respublikos, bet mūsų valstybei priešiškos valstybės interesams“, – išplatintame komentare cituojamas G. Landsbergis.

M. Bastys: man buvo svarbu, kad būtų išsaugota mano garbė

Seimo nario mandatą išsaugojęs Seimo narys Mindaugas Bastys sako, kad jam buvo labai svarbu, jog būtų išsaugota jo ir jo artimųjų garbė.

„Aš manau, kad man tai pavyko padaryti“, – po palankaus balsavimo Seime žurnalistams sakė M. Bastys. 

Jo teigimu, Konstitucinis Teismas (KT) priėmė sprendimą vadovaudamasis grynai subjektyviais motyvais, ne objektyviais.

„Šiuo atveju tiktai Seimas priima galutinį vertinimą ir būtent slaptu balsavimu. (...) Aš tikrai neturėjau jokios informacijos, kaip kas balsuos, aš tai dariau sąmoningai, palikdamas grynai kiekvienam Seimo nariui apsispręsti savarankiškai“, – sakė M. Bastys. 

Paklaustas, kas galėjo daryti įtaką tokiam kolegų apsisprendimui, M. Bastys sakė manąs, kad „daugelis aplinkybių“. „Pagrindinė, manau, kad pasitikrinimas poligrafu turėjo, mano įsitikinimu, lemiamą prasmę“, – sakė jis. 

Pasiteiravus, ar galėjo būti kokių nors „valstiečių“ ir „socialdarbiečių“ susitarimų dėl balsavimo, politikas teigė apie tai nieko nežinąs. 

Šiuo metu Mišriai parlamentarų grupei priklausantis Seimo narys žurnalistams dar negalėjo atsakyti, ar prisijungs prie valdančiosios daugumos Seime. 

„Leiskite man po šito proceso atsigauti“, – atsakė jis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder