Saulius Skvernelis: leidimas dirbti su slapta informacija - tik besąlygiškai patikimiems
Siūloma, kad leidimas nebūtų išduodamas žmogui, kuriam dėl tikrinimo metu nustatomų ar per pastaruosius 3 metus nustatytų savybių, kitos veiklos ar ryšių arba kitų su asmeniu susijusių aplinkybių valstybė negali patikėti įslaptintos informacijos.
Kitas pasiūlymas - neišduoti leidimo asmeniui, kuris nepagrįstai atsisakė būti ištirtas poligrafu arba tyrimo poligrafu išvada jo atžvilgiu yra neigiama.
"Šie leidimo neišdavimo arba panaikinimo pagrindai suformuluoti taip, kad asmens lojalumo ir patikimumo vertinimas būtų grindžiamas besąlygišku valstybės pasitikėjimu. Manau, kad tik tada ir tik tokiems žmonėms leidimas gali būti suteikiamas - o ne visiems, kurie to siekia, taip pat ne tiems, kurių patikimumas balansuoja ant ribos", - sako ministras S. Skvernelis.
Jis primena, kad 2015 metų gegužės 15-ąją Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė nutarimą, kuriame teigiama, jog asmeniui, kuriam suteikiama teisė susipažinti su valstybės paslaptį sudarančia informacija, keliami tam tikri reikalavimai, susiję su jo patikimumu bei lojalumu Lietuvos valstybei, kurie yra sietini su valstybės pasitikėjimu tuo asmeniu.
Pasak Konstitucinio Teismo, su valstybės paslaptimis gali būti leidžiama susipažinti tik tokiam asmeniui, kurio veikla, savybės, ryšiai ir kt. negali duoti pagrindo nuogąstauti, kad, jam sužinojus valstybės paslaptį, kils grėsmė, juo labiau bus padaryta žalos valstybės suverenitetui, teritorijos vientisumui, konstitucinei santvarkai, gynybinei galiai, kitiems itin svarbiems valstybės interesams, visuomenės ir valstybės gyvenimo pagrindams, bus pažeisti svarbiausi Konstitucijos reguliuojami, ginami ir saugomi santykiai, kuriuos kaip tik ir turi padėti apsaugoti ir apginti tai, kad tam tikra informacija pagal įstatymus yra įslaptinama.
Siūlomi Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo pakeitimai pateikti Krašto apsaugos ministerijai, kuri šiuo metu svarsto naujos redakcijos minėto įstatymo projektą.
Rašyti komentarą