Raseinių vanduo užnuodytas arsenu

Raseinių vanduo užnuodytas arsenu

Centralizuotai tiekiamame geriamajame vandenyje aptikus nežinia kada į jį patekusį didelį kiekį pavojingos cheminės medžiagos arseno, Ražaitėlių ir Šienlaukio kaimų gyventojai į paniką nepuolė. Apie pavojų sveikatai įspėti žmonės maistui pradėjo naudoti savų šulinių bei Raseinių rajono savivaldybės įmonės „Raseinių vandenys“ atvežtą vandenį. Aplinkosaugininkų teigimu, taršos šaltiniu greičiausiai tapo seniau žemės ūkyje naudoti pesticidai.

Jau savaitę Raseinių rajono Ražaitėlių ir Šienlaukio kaimų gyventojams sustabdytas centralizuotas vandens tiekimas. Tai padaryta UAB „Raseinių vandenys“ sulaukus pakartotinių vandens tyrimų minėtuose kaimuose esančiose vandenvietėse rezultatų. Nustatyta, kad jų vandenyje esantis arseno kiekis viršija leistiną normą. Tyrimus atlikęs Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas konstatavo, kad aptiktas didelis šios pavojingos cheminės medžiagos kiekis. Leistina jo norma Šienlaukio vandenvietėje viršyta daugiau kaip keturis, Ražaitėlių - beveik tris kartus.

Pasak Viduklės seniūnijos, kuriai priklauso Šienlaukio kaimas, seniūnės Daivos Ulinskienės, „Raseinių vandenys“ šiame kaime turi 30 abonentų. Kol kas nė vienam iš jų jokių problemų dėl vandens tiekimo nutraukimo nekilo.

„Apie 25 abonentai turi galimybę apsirūpinti šulinių vandeniu. Likusiesiems geriamąjį vandenį tiekia „Raseinių vandenys“. Žmonės apie užterštą vandenį informuoti iš karto, tik gavus preliminarius tyrimų rezultatus“, - teigė D.Ulinskienė.

Jai pritarė ir Girkalnio seniūnijos seniūnė Justina Šaulienė.

„Ražaitėlių kaime centralizuotai tiekiamą vandenį naudoja 12 abonentų. Jokių problemų kol kas neturime. Kas jį semia iš šulinių, kas naudoja atvežamą „Raseinių vandenų“. Kaime viskas paprasčiau, tuo labiau kad tyrimai parodė šulinių vandenį esant gerą. Tad jei net ir neturi žmogus savo šulinio, kaimynai jam neatsisako padėti“, - patikino J.Šaulienė.

Anot „Raseinių vandenų“ direktoriaus Stanislovo Bartkaus, šiuo metu specialistai aiškinasi, kas Šienlaukio ir Ražaitėlių vandenvietes užteršė arsenu.

„Priežastys gali būti įvairios. Dabar lyg ir formuojasi pagrindinė versija, kad tai gali būti žmogiškosios veiklos faktorius. Tačiau kol kas visiškai atmesti negalime ir gamtinės kilmės taršos. Bet kokiu atveju viską tiksliai turi pasakyti specialistai“, - „Vakaro žinioms“ sakė S.Bartkus.

Apie žmogiškąjį faktorių kalba ir Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Raseinių rajono agentūros vedėjas Gediminas Tamašauskis. Jo teigimu, vandenvietes greičiausiai užteršė seniau naudoti pesticidai. Dabartinė veikla tokios taršos sukelti negalėjo. Už apie 50-70 metrų nuo Ražaitėlių gręžinio stovi sena daržinė, kurioje aptikti nuo sovietų laikų užsilikę maišai su neaiškia chemine medžiaga, šiuo metu ji tiriama.

S.Bartkus negalėjo tiksliai pasakyti, kiek laiko žmonės galėjo naudoti arsenu užterštą vandenį. Tačiau ne daugiau nei metus.

„Vandens kokybė gręžiniuose tikrinama kiekvienais metais. Kontrolės mechanizmas yra gana griežtas. Paskutinio tyrimo rezultatus gavome liepos 12 dieną ir iš karto ėmėmės visų būtiniausių priemonių. Iki tol jokios informacijos nei apie galimą taršą, nei nusiskundimų iš žmonių ar institucijų neturėjome. Tai pirmas kartas, kai vandenyje rasta arseno. Ir ne tik pas mus. Veterinarijos tarnybos specialistas sakė, kad šio cheminio elemento iki šiol nebuvo ir visoje Lietuvoje“, - stebėjosi S.Bartkus.

Išsiaiškinus Šienlaukio ir Ražaitėlių gyventojų poreikius nuspręsta geriamąjį vandenį jiems tiekti ne didžiulėje cisternoje, o penkių litrų plastikinėse talpyklose. Šį vandenį „Raseinių vandenys“ perka patys.

„Geriamasis vanduo žmonėms pristatomas kiekvieną parą. Ir tai tęsis tol, kol bus priimti atitinkami organizaciniai ir techniniai sprendimai. Jie priklausys nuo galutinių išvadų dėl taršos kilmės. Jau rugpjūčio pradžioje minėtose teritorijose darysime žvalgybinius gręžinius, aiškinsimės, kokia juose vandens perspektyva. Remiantis specialistų rekomendacijomis jau priimtas sprendimas, kad reikės naujų gręžinių ir jie bus kitose vietose. Jei žvalgybinių gręžinių rezultatai bus teigiami, atnaujinsime centralizuotą vandens tiekimą. O jei neigiami, teks priimti sudėtingesnius ir daugiau investicijų reikalaujančius sprendimus. Šį penktadienį savivaldybėje rinksis Ekstremalių situacijų komisija, jai tai ir siūlysime daryti“, - teigė „Raseinių vandenų“ vadovas S.Bartkus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“



Raseinių rajono vandentiekyje aptikus arseno pradedamas išsamus tyrimas

Raseinių rajone, Ražaitėlių ir Šienlaukio kaimų vandentiekio geriamajame vandenyje nustačius didelį kiekį arseno, pradedamas išsamus situacijos tyrimas, mėginiai nugabenti į Vilnių, trečiadienį skelbia Aplinkos ministerija.

Ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Raseinių rajono agentūros vedėjas Gediminas Tamašauskis įtaria, kad kalta vadinamoji istorinė tarša - seni pesticidai.

„Tiriamos vietovės yra neaktyviai apgyvendintos, tik maži kaimukai, ten taršos šiuo metu tikrai nėra. Beieškant radome Ražaitėliuose, už kokių 50-70 metrų nuo vandens gręžinio, sovietinę daržinę, prikrautą senų maišų su kažkokia chemija. Aiškinamės, kokia tai medžiaga, kam ji buvo naudojama - mėginius nugabenome į laboratoriją Vilniuje ištirti“, - sakė G. Tamašauskis.

Taip pat ieškomi daržinės savininkai, kurie galėtų paaiškinti medžiagų kilmę, būtų atsakingi už jų likvidavimą.

Penktadienį Raseinių savivaldybėje rengiamas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, bus sprendžiamas rastų medžiagų likimas. Tikimasi, kad sprendimą priimti padės įvykio vietą išanalizavusių VšĮ „Grunto valymo technologijos“ ekspertų rekomendacijos.

Vietos gyventojai arseno poveikio teigia nepajutę.

Arsenas - sunkusis metalas, patekęs į žmogaus organizmą jis linkęs kauptis. Ši medžiaga gali sukelti mažakraujystę, galvos skausmus, nuplikimą, kvėpavimo takų ligas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder