Rasa Kazėnienė: Pareigūnai blogesni už nusikaltėlius

Rasa Kazėnienė: Pareigūnai blogesni už nusikaltėlius

Po plačiai nuskambėjusių tyrimų, atskleidusių įstatymų pažeidimus Kauno tardymo izoliatoriuje, šioje įstaigoje ir Kalėjimų departamente nulėkė keletas galvų, bet naujos nepradėjo galvoti kitaip. Pažeidimai ne taisomi, o dangstomi, neteisėtos sutartys tęsiamos su paties departamento palaiminimu. Užsirūstinęs premjeras Saulius Skvernelis nurodė naujų vadų papuvusiai sistemai ieškoti už jos ribų, bet ar jie pajėgs iškuopti per dešimtmečius susikaupusį purvą?

Apie nesutramdomą bausmių vykdymo sistemos klano savivaliavimą „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Kauno tardymo izoliatoriaus (KTI) Buhalterinės apskaitos skyriaus viršininke Rasa Kazėniene, nepabūgusia iškelti į viešumą vadovybės piktnaudžiavimų prieš keletą mėnesių, ir dabar nesitaikstančia su įžūliais mėginimais užglaistyti pažeidimus.

- Kodėl, jūsų manymu, po didžiulio skandalo pasikeitus KTI ir Kalėjimų departamento vadovybei, situacija iš esmės nepasikeitė?

- Visi toje sistemoje yra glaudžiai vieni su kitais susiję, suaugę į kamuolį. Kaip naujas vadovas priims kardinalius sprendimus, jeigu pats bendradarbiavo su tais pačiais verslininkais? Juolab jei tas verslininkas yra kolegės vyras ir jie visi bendrauja daugelį metų? Jis galvoja tik apie tai, kaip nepakenkti tam verslininkui, o valstybės interesų nepaiso.

Čia reikia labai kardinalių permainų, kaip premjeras pasakė, papurtyti papuvusią sistemą. O dabar vieną įstaigą papurtė, o kiti tik juokiasi iš to. Važiuoja direktoriai į valdybų posėdžius, šaiposi iš situacijos ir jaučiasi visagaliai... Neturi taip būti - jie juk ne savo pinigus valdo, o valstybės, ir privalo jausti atsakomybę už mokesčių mokėtojų pinigus.

Kai suvedžiau įstaigos finansinius rodiklius, paaiškėjo, kad mes sutaupėme apie 30 proc. lėšų prekėms ir paslaugoms, kai buvo atleisti iš darbo du veikėjai, kurie organizavo tą šališkumą viešuose pirkimuose. Mes galėtume užtikrinti normalų įstaigų funkcionavimą ir sutaupyti labai didelius pinigus, jeigu į tai žiūrėtume principingai. O kai visur yra palaida bala ir tik žiūrima, kaip „prakišti“ vieną ar kitą verslininką ir iš to turėti naudos, lėšų vis trūksta ir trūksta.

- KTI vadovybė sakė labai bijojusi, kad nuteistieji ir suimtieji liks nevalgę, todėl ir nenutraukė ydingos maitinimo sutarties - gal išties jų toks mentalitetas ginti klaną bet kokia kaina?

- Būtent, jie visi yra iš vieno molio - gina, nes po savo skvernu turi lygiai tokią pačią situaciją. Man labai keista, kad mūsų įstaigos maitinimo paslaugų konkursą Viešųjų pirkimų tarnyba pripažino neteisėtu, jo sąlygas - pažeidusiomis konkurenciją, ir liepė greitai nutraukti sutartį, o lygiai tomis pačiomis sąlygomis vadovaujantis viešųjų pirkimų laimėtojai parinkti ir kitose sistemos įstaigose. Alytuje, Marijampolėje, Kybartuose sutartys buvo pasirašytos įvykdžius konkursus pagal tas pačias ydingas sąlygas. Ten nutraukti sutarčių nereikalaujama.

- Todėl, kad ten nebuvo atlikti tyrimai?

- Būtent. Ir jie nebus atliekami, kol niekas nepradės kalbėti, kelti tų faktų į viešumą. O juk po tokio skandalo, kaip KTI, vadovybė turėtų eiti gilyn, žiūrėti sistemos viduje, kur dar su tomis pačiomis įmonėmis tie patys dalykai vyksta.

Tai baisi korupcija, kai ta pati įmonė skirtingų įstaigų skirtinguose konkursuose laimi tomis pačiomis sąlygomis. Mūsų pirkimas pripažintas neteisėtu, o visur kitur tos sutartys veikia kaip teisėtos!

- Ar Kalėjimų departamentas gali to nežinoti?

- Net tokia mintis, kad reikėtų patikrinti, departamente niekam nekyla. Dar daugiau - mūsų laikinasis vadovas visą laiką „kabėjo“ ant laido su Kalėjimų departamentu, ar tęsti sutartį ar netęsti, pasirašyti sutartį ar ne. Ir jam departamentas sakė viską tęsti, viską daryti, nes viskas gerai. Jie nesitikėjo, kad tokia žemės dulkė kaip Kazėnienė dar kartą prasižios, neapsikentusi tokių dalykų.

Ar toks turi būti normalus valstybinis požiūris? Aš neturiu žodžių - labai šlykštu, kad esu tokios supuvusios sistemos dalis. Pareigūnų, kuriems valstybė patikėjo misiją perauklėti į laisvės atėmimo įstaigą pakliuvusius įstatymų pažeidėjus, veikla kai kuriais požiūriais yra dar blogesnė už tų pažeidėjų, tik tiek, kad jie nėra nuteisti.

- Naujų vadovų bausmių vykdymo sistemai siūloma ieškoti už jos ribų, bet juk tai yra statutinė tarnyba - gal ir šį statusą reikėtų keisti?

- Esmė ta, kad tai yra statutinės pareigos, ir jos labai apriboja. Nežinau, ar tai būtina sistemai, tačiau patirtis parodė, kad jai tikrai nebereikia nuo senų senovės užsistovėjusių darbo metodų. Pokyčiai būtini, bet manau, kad tų pokyčių tikrai nepadarys nė vienas žmogus, esantis sistemos viduje, nes jie viską mato lygiai tomis pačiomis akimis. Su blogybėmis neįmanoma susitvarkyti, jeigu tu pats esi sistemos dalis.

- Tikite premjeru - užteks parako tą sistemą išversti nuo pat supuvusio pagrindo?

- Pabendravus man tokia viltis įsižiebė. Bet sprendimai turi būti kompleksiniai, nes vieną griūvantį kampą parėmus, nieko nebus. Pirmiausia reikia sužinoti, kas darosi kitose sistemos įstaigose, nustatyti ydingas schemas, ir jeigu jos yra, identifikuoti, kas joms vadovauja. Neišvengiamai turėtų būti keičiami įstaigų vadovai, jų pavaduotojai. Žuvis pūva nuo galvos - nė vienas pavaldus darbuotojas nedarys nieko be vadovo žinios. Jis gali apsimesti, kad nieko nežino, nesupranta ir deda savo parašą, nes visa atsakomybė tenka vadovui. Iš esmės turėtų būti pakeisti visi vadovaujantys žmonės, o pradėti, ko gero, reikėtų nuo Kalėjimų departamento, nes tai ne tik įstaiga be vadovo, bet ir be požiūrio, ir be autoriteto.

- O ką, jeigu visus pareigūnus, kuriems įstatymas numato bent kokią atsakomybę, ištirti melo detektoriumi?

- Tai būtų blogos naujienos, manau, daugelyje šios sistemos įstaigų liktų tušti kabinetai.

Kandidatas netinkamas

Teisingumo ministrė Milda Vainiutė nutarė neskirti nauju Kalėjimų departamento direktoriumi Artūro Norkevičiaus, pretendavusio eiti vadovo pareigas. A.Norkevičius jau yra vadovavęs Kalėjimų departamentui nuo 2012 m. sausio 24 d. iki 2014 m. gruodžio 8 d. Būtent tuometinis A.Norkevičiaus darbas ir lėmė tokį ministrės sprendimą.

A.Norkevičiui einant Kalėjimų departamento direktoriaus 2012-2014 metais Valstybės kontrolės ir vidaus audito tarnybos išvadose buvo konstatuota, kad tiek Kalėjimų departamente, tiek ir jam pavaldžiose įstaigose yra sisteminių ir tęstinių trūkumų planuo jant, valdant ir kontroliuojant valstybės biudžeto asignavimus, valstybės turtą, viešuosius pirkimus, žmogiškuosius išteklius ir kt.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder