Po "Snoro" aferų Neilas Kuperis pereina į puolimą

Po "Snoro" aferų Neilas Kuperis pereina į puolimą

Įtariamasis ikiteisminiame tyrime dėl galimų neteisėtų operacijų uždarytame „Snoro“ banke, šio banko bankroto administratorius Neilas Kuperis (Neil Cooper) pagaliau prisipažino buvęs apklaustas tyrėjų. Arogantiškasis britas apklausą pavadino formaliu susitikimu ir griežtai paneigė, kad ketina atlyginti „Snoro“ kreditoriams padarytą 1,2 mlrd. litų žalą.

Pažadą tesėjo

Vakar prieštaringai vertinamas banko „Snoras“ bankroto administratorius N.Kuperis per viešųjų ryšių agentūrą išplatino pranešimą spaudai, kuriame rezonansiniu tyrimu itin besidominčią visuomenę teikėsi informuoti, kad buvo susitikęs su bylos tyrėjais ir atsakė į jų klausimus. Tai, remiantis pranešimu, įvyko prieš dvi savaites.

„Su pareigūnais visai neseniai buvau susitikęs, atsakiau į jų klausimus, kai Vilniuje lankiausi dėl „Snoro“ bankroto administravimo reikalų. Tai buvo formalus susitikimas, kuris yra būtinas tokiomis aplinkybėmis“, - cituojamas pranešime N.Kuperis.

Nors, anot jo, įtariamojo apklausa buvusi tik „formalus susitikimas“, toliau informuojama, kad N.Kuperio teisininkai šiuo metu rengia atsiliepimą į pateiktus įtarimus, dėl kurių yra vykdomas tyrimas.

Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Vilniaus apygardos prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl dviejų galimos nusikalstamos veikos epizodų. Tai 2012 m. sausio pradžioje atlikta valstybės apdraustą 345 tūkst. litų sumą viršijanti paskolos užskaita buvusios Seimo pirmininkės Irenos Degutienės sūnaus Gedimino vadovautai bendrovei „Novotersa“ ir tų pačių metų spalio mėn. atlikta analogiška užskaita verslininko Gedimino Žiemelio įmonių grupės bendrovei „AviaAM BO3“.

Ekspertų vertinimu, šios operacijos neveikiančiame „Snoro“ banke buvo atliktos pažeidžiant įstatymą, jų padaryta žala banko kreditoriams viršija 1,2 mln. litų. Bankroto administratoriui įtarimai pateikti dėl galimo tarnybos pareigų neatlikimo ir turto iššvaistymo.

Žalos savo noru neatlygins

Šią savaitę pasklido gandai, esą N.Kuperio atstovai bandė tartis dėl galimybės atlyginti žalą, kuri buvo padaryta per neatsargumą. Jis pats neigia kada nors turėjęs tokių ketinimų.

„Kaltė nėra įrodyta ir aš nesu pateikęs jokių pasiūlymų atlyginti nuostolius, kaip yra skelbiama viešumoje“, - jau minėtame pranešime cituojamas N.Kuperis ir, kaip jau įprasta, grasina žiniasklaidai teismais.

O su teisėsauga N.Kuperis dievagojasi nuosekliai bendradarbiausiąs kaip iki šiol: „Tikiu, kad institucijos Lietuvoje ras atsakymus į iškeltus klausimus. Esu pasirengęs suteikti visą reikalingą informaciją ir paaiškinimus tiek, kiek ji yra susijusi su banko bankroto administravimo procesais ir mano, kaip bankroto administratoriaus, funkcijomis“.

Patikrinta taktika

Seimo narys, buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos vadovas Povilas Urbšys tokį posūkį N.Kuperio byloje išpranašavo dar vasario viduryje, kai šis buvo dingęs iš Lietuvos.

P.Urbšys tuomet „Respublikai“ sakė, kad atsisakęs bendradarbiauti N.Kuperis sulauktų Europos arešto orderio. Jo manymu, britas imsis tokios pat „ne prie ko“ taktikos, kaip ir Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas.

„Manau, kad N.Kuperis sakys, jog jam kažkas dokumentus atnešė, jis pasirašė, ir tiek, - spėjo P.Urbšys. - Jis gi nebuvo tas žmogus, kuris pats atliko operacijas, - jis galėjo duoti nurodymus asmenims, kurie tai darė“.

Tai, kad byloje tik vienas įtariamasis, stebino daug metų su korupcija kovojusį pareigūną.

„Galima įtarti, kad nėra atliekami visi procesiniai veiksmai, kurie paprastai atliekami kitų Lietuvos mirtingųjų atžvilgiu, - svarstė P.Urbšys. - Bijau, kad galų gale bus rastas iešmininkas, kuris atliko techninį veiksmą, bet nebuvo susijęs su to veiksmo sumanymu ir organizavimu“.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder