Pasiūlyti nauji karo prievolės atlikimo būdai

Pasiūlyti nauji karo prievolės atlikimo būdai

Siūloma nustatyti 3 privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimo būdus: 9 mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, bazinius karinius mokymus (nuo 30 iki 90 dienų trukmės) ir jaunesniųjų karininkų vadų kursus.

Tokias nuostatas siūloma įteisinti antradienį krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės Seimui pateiktame Karo prievolės įstatymo pakeitimo projekte.

Pasak ministrės, pataisos parengtos atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo 2009 m. rugsėjo mėnesio išaiškinimą. "Pati pagrindinė konstitucinė nuostata, kuri buvo patvirtinta ir dar labiau paryškinta, yra ta, kad valstybėje turi būti pakankamas skaičius tinkamai parengtų ginti savo kraštą žmonių. Po Konstitucinio Teismo sprendimo mes ir parengėme šį įstatymą tam, kad, sustabdžius šaukimą į privalomą pradinę karo tarnybą, valstybėje būtų kiti būdai, kaip galėtume rengti piliečius atlikti tą pareigą, kurią numato Konstitucija", - sakė R. Juknevičienė.

Šiuo metu karo prievolę reglamentuojančiame Karo prievolės įstatyme nustatyti: nuolatinė 12 mėnesių trukmės privalomoji pradinė karo tarnyba, būtinieji kariniai mokymai (nuo 60 iki 150 parų trukmės) per 3 metus, atsargos karo prievolininkų rengimo, alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos atlikimo tvarka.

Kaip rašoma projekto aiškinamajame rašte, numatoma, kad pirmiausia būtų šaukiami nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą norintys atlikti karo prievolininkai, ir tik tuomet, kai jų nepakanka, karo prievolininkus siūloma šaukti eilės tvarka iš sąrašo, į kurį atsitiktine tvarka surašomi karo prievolininkai, nepareiškę noro atlikti nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos. Analogiška šaukimo tvarka numatoma karo prievolininkams, šaukiamiems į bazinius karinius mokymus. Privalomąją pradinę karo tarnybą jaunesniųjų karininkų vadų kursuose, į kuriuos skiriami tik aukštųjų mokyklų studentai ar absolventai, siūloma atlikti tik savanoriškumo pagrindu.

R. Juknevičienės teigimu, nauja yra ir tai, kad siūloma įteisinti skatinimą: "bus nustatytos tam tikros skatinamosios priemonės - dalies sumokėtos studijų kainos kompensavimas, pirmenybė į valstybės finansuojamas studijų vietas, darbo ir įdarbinimo subsidijavimas, subsidija darbdaviams, įdarbinusiems privalomąją pradinę karo tarnybą atlikusius karo prievolininkus".

Projektui po pateikimo pritarė 57 Seimo nariai, prieš balsavo 6, susilaikė 29 parlamentarai. Seimo posėdyje jį numatyta svarstyti gegužės 10 d.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder