Linas Linkevičius apie Rusijos krachą: džiaugtis nėra ko

Linas Linkevičius apie Rusijos krachą: džiaugtis nėra ko

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad nereiktų džiaugtis Rusijos rublio kurso JAV dolerio atžvilgiu nukritimu iki rekordinių žemumų. Pasak jo, Rusijos šiuo metu išgyvenama finansų krizė yra gera proga šaliai keisti savo politinį kursą.

Dabartinę Rusijos situacijos Lietuvos diplomatijos vadovas pavadino dramatiška, tačiau tokią baigtį esą buvo galima prognozuoti.

"Džiūgauti čia nėra ko. Iš tikrųjų tai niekas nelinki kracho Rusijai ir niekas nenori, kad Rusija bankrutuotų, jeigu taip jau atvirai pasakius, bet rusai tikrai turi susimąstyti ir galbūt iš esmės pakeisti savo kursą, nes kas dabar vyksta ir dabartinė politika visomis prasmėmis nepriimtina ne tik visam pasauliui, bet ir pačiai Rusijai. Metas tai suvokti", - trečiadienio rytą interviu "Žinių radijui" sakė L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministro vertinimu, dabartinė finansinė krizė yra ženklas Rusijai keisti savo politiką, nors tokių ženklų jau buvo daug. L. Linkevičius teigė, kad nėra "kito kelio kaip tik priminti Rusijai, kad reikia keisti kursą". Ar to pakaks, Lietuvos diplomatijos vadovas nespėliojo. Tai esą priklauso ne tik nuo vieno Rusijos prezidento Vladimiro Putino, bet nuo visų Rusijos vadovų.

Su ekonomistų komentarais, kad rublio krizė Lietuvai blogesnė naujiena nei lietuviškos produkcijos embargas, L. Linkevičius taip pat sutiko.

"Dėl to ir sakau, kad džiūgauti tikrai nėra ko ir dėl tos priežasties, ką jūs sakote - ir dėl mūsų produkcijos eksporto, ir dėl kitų dalykų. Visai atvejais, kai kaimynuose vyksta tokie reikalai (o Rusija yra didelė pasaulinė valstybė, tačiau tai yra mūsų kaimynė) ir, be abejo, mums tai taip pat yra svarbu, todėl mes tikrai nelinkime Rusijai (dar kartą pakartosiu) nei kracho, nei kažkokios katastrofos. Mes tiesiog labai linkime, kad Rusijoje pasikeistų mąstymas", - pakartojo užsienio reikalų ministras.

Jis taip pat neatmetė "teorinės galimybės", kad dėl dabartinės situacijos Rusija užsienio politikoje gali tapti agresyvesnė, tačiau tai - ne išeitis iš situacijos, trumpalaikė perspektyva.

"Tai tikrai neišspręs situacijos iš esmės ir labai noriu tikėti, nors neatmetu tokios galimybės, kad tai nėra variantas išeities iš dar vienos krizės ar kažkokios įtampos kurstymas", - sakė diplomatas.

Pastaruoju metu pasigirstantys daugiaprasmiški Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo pasisakymai dėl branduolinio ginklo Kryme, o čia pat - apie norus gerinti santykius su Europos Sąjunga, NATO, pasak L. Linkevičiaus, puikiai apibūdina realią Rusijos situaciją ir politiką.

"Rusija, viena vertus, labai norėtų vėlgi demonstruoti savo "muskulus", jėgą, galią, (...) galbūt įbauginti, tikintis, kad kažkas susvyruos ir trauksis. Kita vertus, yra realus supratimas, kad kelias į konfrontaciją niekur neveda. Reikia bendradarbiauti, ieškoti bendrų pozicijų ir Rusijai be jokios abejonės taip pat naudinga bent jau turėti kažkokį šansą susikalbėti su Europa. Todėl ir vyksta tas mišinys įvairių tendencijų ir vektorių. Viena vertus, kažkaip norima įbauginti ir rodyti galią, bet jau baigėsi pinigai šitos galios rodymo tendencijoms. Kita vertus, supratimas, kad kažkaip reikės gyventi ir ekonomine, ir kitomis prasmėmis. Mes vis tiktai skatintume, kad pastarasis vektorius laimėtų ir kad strategai Rusijoje suvoktų, kad kelias į konfrontaciją 21-ajame amžiuje karine prasme yra beviltiškas ir neperspektyvus ne tik politine prasme, bet ir ekonomine", - kalbėjo užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.

L.Linkevičius taip pat sakė kol kas nematąs "konstruktyvių žingsnių" iš Rusijos pusės, apie kuriuos antradienį prakalbo JAV valstybės sekretorius Džonas Keris (John Kerry).

Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu vėl nukrito iki rekordinių žemumų, nepaisant šalies centrinio banko pastangų ryžtingomis priemonėms sustabdyti jo kritimą. Naktį į antradienį Rusijos centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą nuo 10,5 iki 17 proc., tikėdamasis sušvelninti rublio nuvertėjimą.

Nuo šių metų pradžios rublis JAV dolerio atžvilgiu jau smuko beveik 50 proc. Daugiausia įtakos valiutos nuosmukiui turėjo smunkančios naftos kainos ir šalį toliau silpninančios Vakarų sankcijos.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder