Linas Kukuraitis: išbandyti mobiliąsias komandas neliks laiko
Netolygų paslaugų šeimoms prieinamumą socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis vadina viena aktualiausių problemų Lietuvoje. Ji bus sprendžiama nustačius bazinį paslaugų šeimai paketą - kokios paslaugos, kokioms šeimos, kokiu atstumu turi būti užtikrintos Lietuvoje.
Kaip priminė ministras, vaiko apsaugos sistemos pertvarka - viena svarbiausių reformų, vykdomų Lietuvoje, įsigalios liepos 1 dieną.
„Jau parengti įstatymų pakeitimų projektai, smurto artimoje aplinkoje lygio nustatymo, vaiko minimalių poreikių paketas derinamas Vyriausybėje ir pavasarį bus teikiamas Seimui. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos nuostatai, funkcijos, darbuotojų skaičius derinamas Vyriausybėje“, - antradienį Vyriausybės pusvalandyje Seime teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras.
Pasak L. Kukuraičio, parengti veiklos aprašai, kurių laukai visų savivaldybių specialistai: vaiko situacijos grėsmės lygio nustatymo ir paėmimo iš šeimos aprašai, kuriais turės vadovautis visi vaiko teisių apsaugos specialistai, kad nebūtų subjektyvių veiksmų nulemtų klaidų.
Kaip pabrėžė ministras, svarbiausias reformos tikslas - savalaikės prevencinės pagalbos vaikui ir šeimai suteikimas, kad iš šeimų tektų paimti kuo mažiau vaikų.
Naujai kuriamoje centralizuoto veikimo sistemoje dirbs 375 vaiko teisių specialistai.
„Iš 59 savivaldybių gavome atsakymus, kad tik 8 proc. darbuotojų nesutinka pereiti į naują struktūrą, dėl kitų esame tikri. Jų perkėlimas į naują struktūrą prasidės balandžio 15 dieną ir kiekvienam bus aišku, kas, ką ir kaip darys“, - Vyriausybės pusvalandyje kalbėjo ministras.
Planuojama, kad tarnyboje iš viso dirbs 644 darbuotojai: vaiko teisių apsaugos specialistai, socialiniai darbuotojai bei atvejo vadybininkai, kurių mokymai numatomi gegužės-birželio mėnesiais. „Tam numatyti resursai ir planai, kaip mes pasieksime darbuotojų pasirengimo“, - pabrėžė ministras.
Pasak L. Kukuraičio, 20 savivaldybių sutinka, kad vaiko apsaugos tarnybos specialistai liktų tose pačiose patalpose, 20 nesutinka, 20 dar galvoja.
„Be 42 automobilių, kuriais savivaldybėse naudojasi vaiko teisių apsaugos darbuotojai, 44 bus nuomojami papildomai tam, kad būtų lankomos šeimos, ir mobiliosioms komandoms“, - sakė ministras.
L. Kukuraičio teigimu, jau supirktos visos būtinos priemonės darbuotojams - telefonai, planšetės, kompiuteriai, automobilių kėdutės, vyksta pirkimai, kad ūkis pradėtų funkcionuoti nuo liepos 1 dienos, kaip numatyta.
„Vis dėlto svarbiausia - stiprinti darbą šeimose, kad būtų kuo mažiau vaikų, atskirtų nuo tėvų“, - pabrėžė L. Kukuraitis, pridurdamas, kad socialiniams darbuotojams, lankantiems socialinės rizikos šeimas, darbo užmokestis padidintas 15 proc. Atvejų vadybininkams, kurie įsitrauks į sistemą, taip pat skirtos lėšos.
„Kompleksinės paslaugos šeimai savivaldybėse finansuojamos iš europinių lėšų, projektams išdalintas 21 mln. eurų, dar 20 mln. eurų papildomai planuojame gauti darbui su šeimomis“, - sakė ministras.
Didžiausiais reformos iššūkiais L. Kukuraitis vadino netikėjimą, kad nauja sistema veiks. „Tai merų galvose, kai kurių vaikų teisių specialistų galvose. Vieni užsidegę, pritaria reformai, kiti turi abejonių, ir šios grupės pasidalijusios maždaug per puse“, - Vyriausybės pusvalandyje sakė ministras.
Antras jo minėtas iššūkis - žmogiškieji ištekliai ir kompetencija, nes tik profesionalus ir atsakingas specialistų darbas įgalins reformą veikti. Taip pat - resursai.
Trečiasis iššūkis, kurį susitikimuose su ministru mini savivaldybių atstovai, veiksmų suderinimas, bendradarbiavimas. „Užtikrinti, kad jis nesugriūtų - viena pagrindinių mūsų užduočių. Svarbu, kad išliktų tie patys darbuotojai, kurie užtikrina tą tęstinumą“, - pabrėžė ministras.
Klausant ministro, Seimo narei Irenai Degutienei susidarė įspūdis, kad Lietuvos vaiko teisių apsaugos sistemoje problemų nėra.
„Bet juk labai trūksta socialinių darbuotojų, globėjų, psichologų, daug smurto prieš vaikus. Poįstatyminių aktų nėra, nemačiau, gal dar neregistruoti. Gal galėtumėt sukonkretinti, pagal savivaldybių duomenis, kiek budinčių globėjų trūksta? Ar tiesa, kad jie nėra rengiami, dar reikia 300, o iki įstatymo įsigaliojimo liko trys mėnesiai. Per televiziją kasdien matome, kad paima vaiką iš šeimos ir nežino, kur jį dėti“, - problemas vardijo konservatorė.
I. Degutienės žiniomis, trūksta apie 70 psichologų, kurie, kaip numatyta, nuo liepos 1 dienos turės dalyvauti kiekvieno vaiko apklausoje.
Kaip sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras, tuo rūpinasi Vidaus reikalų ministerija, pateikti planai Vyriausybei, kaip užtikrinti, kad minėtų specialistų netrūktų apklausose. „Mes savu ruožtu esame įsipareigoję iki kovo 1 dienos pateikti atvejo vadybos, mobiliųjų komandų, rizikos nustatymo procedūrų aprašus“, - sakė L. Kukuraitis.
Pasak jo, iki 2020 metų budinčių globėjų turėtų būti 400, tačiau tiesiogiai su Vaiko apsaugos sistemos reforma budinčių globėjų ministras nesiejo, nes jų paskirtis - kad vaikai nepatektų į globos įstaigas.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovei Ritai Tamašunienei rūpėjo, ar bus išbandoma, kaip funkcionuoja mobiliosios pagalbos grupės. Kaip bus užtikrinama, kad iš gausių šeimų paimti vaikai nepatirtų papildomo streso išskiriant brolius ir seseris.
Anot L. Kukuraičio, Lietuvoje turėsime bendruomeninius vaikų globos namus, į kuriuos bus galima perkelti gausių šeimų vaikus, jei teks juos paimti iš nesaugios aplinkos.
„Deja, išbandyti, kaip veiks mobiliosios komandos, neliks laiko“, - sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras.
Rašyti komentarą