Lie­tu­va - be vai­kų na­mų?

Lie­tu­va - be vai­kų na­mų?

Per 2014–2020 me­tus Lie­tu­vo­je pla­nuo­ja­ma pe­rei­ti nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos prie šei­mo­je ir bend­ruo­me­nė­je tei­kia­mų pa­slau­gų neį­ga­lie­siems, be tė­vų glo­bos li­ku­siems vai­kams. Ti­piš­kų vai­kų na­mų ne­tu­rė­tų lik­ti. Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mų di­rek­to­rė Aud­ro­nė Kar­da­šie­nė abe­jo­ja, ar vi­suo­me­nė pa­si­ren­gu­si to­kiems po­ky­čiams. „Kas tin­ka tur­tin­goms ša­lims, ne­tin­ka mums“, – įsi­ti­ki­nu­si Kū­di­kių na­mų va­do­vė.

Abe­jo­ja­ma Nor­ve­gi­jos mo­de­liu Lie­tu­vo­je

– Už­sie­nio ša­lių pa­tir­tis ro­do, kad ga­li­ma iš­si­vers­ti ir be vai­kų na­mų. Ar Lie­tu­vo­je tai įma­no­ma?

– Su­si­ti­ki­me, ku­ria­me bu­vo kal­ba­ma apie Nor­ve­gi­jos deins­ti­tu­cio­na­li­za­ci­jos pro­gra­mą, pa­klau­siau vie­nos mo­ters, dir­ban­čios so­cia­li­nį dar­bą, ar tik­rai ši pro­gra­ma, vyk­do­ma jau 50 me­tų, yra to­kia to­bu­la, kad mes tu­rė­tu­me į ją ly­giuo­tis. Taip nė­ra.

Nor­ve­gi­jo­je da­bar gy­ve­na 20 tūks­tan­čių lie­tu­vių šei­mų, iš jų jau paim­ta 1000 vai­kų. Paim­tas vai­kas at­si­du­ria pas glo­bė­jus, bet jei vai­kas ne­pri­tam­pa, jis per­ke­lia­mas į ki­tą šei­mą. Ir taip ga­li bū­ti kil­no­ja­mas po vi­są ša­lį, kol su­ras tin­ka­mą šei­mą. Kaip to­kiu at­ve­ju lie­tu­vių šei­ma ga­li pa­lai­ky­ti ry­šį su sa­vo vai­ku? Ir štai to­kį mo­de­lį mes no­ri­me pri­tai­ky­ti Lie­tu­vo­je.

Nor­ve­gi­jo­je yra ir ins­ti­tu­ci­nė glo­ba – jo­je at­si­du­ria pik­ti, gy­ve­ni­mu ir žmo­nė­mis nu­si­vy­lę vai­kai, ne­pri­ta­pę nė vie­no­je glo­bė­jų šei­mo­je.

Mes tu­rė­tu­me su­si­kur­ti sa­vo sis­te­mą, o ne nu­si­žiū­rė­ti nuo ki­tų. Tai, kas tin­ka tur­tin­giems nor­ve­gams, šiuo me­tu ne­tin­ka mums.


NUO­MO­NĖ: Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mų di­rek­to­rė Aud­ro­nė Kar­da­šie­nė įsi­ti­ki­nu­si, kad vai­kų glo­bos na­mai sa­vai­me iš­nyk­tų, jei­gu į bė­dą pa­te­ku­sios šei­mos iš kar­to su­lauk­tų dau­giau pa­gal­bos. Jo­no TA­MU­LIO nuo­tr.

Glo­bė­jai ar šei­my­nos?

– Kaip ma­no­te, ar daug at­si­ras no­rin­čių­jų glo­bo­ti vai­kus, ypač neį­ga­liuo­sius?

– Glo­bė­jų yra ruo­šia­ma. At­ro­do, jau ir da­bar glo­bos na­muo­se vai­kų tu­rė­tų ma­žė­ti. Bet taip nė­ra. O neį­ga­lių vai­kų lie­tu­viai ne­no­ri nei glo­bo­ti, nei įsi­vai­kin­ti. Mū­sų vals­ty­bė tik­rai nė­ra to­kia tur­tin­ga, kad ras­tų tiek šei­mų, ku­rios im­tų­si glo­bo­ti vai­kus. Glo­ba la­biau suin­te­re­suo­tos ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos.

Kuo ski­ria­si ins­ti­tu­ci­nė glo­ba nuo glo­bos ne­vy­riau­sy­bi­nė­je or­ga­ni­za­ci­jo­je? Funk­ci­ja ir pi­ni­gai – tie pa­tys, tik ins­ti­tu­ci­nius glo­bos na­mus reg­la­men­tuo­ja dau­gy­bė do­ku­men­tų.

Nie­kas man neį­ro­dys, kad glo­bos na­mus ga­li pa­keis­ti ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos. Pas mus po vie­nu sto­gu daug kam­ba­rė­lių, ten bus kam­ba­rė­liai po at­ski­rais sto­gais. Ar tai le­mia vai­ko ge­ro­vę?

Be to, kas ga­li ga­ran­tuo­ti, kad neat­si­ra­dus glo­bė­jų lie­tu­vių vai­kai liks Lie­tu­vo­je, o nebus ati­duo­ti glo­bė­jams iš ki­tų Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­lių?

– Gal jūs taip kal­ba­te bi­jo­da­ma ne­tek­ti sa­vo dar­bo vie­tos?

– Jei­gu sa­ky­čiau, kad ne­rū­pi ma­no kė­dė, me­luo­čiau. Ta­čiau iš tik­rų­jų gal­vo­ju apie atei­tį. To­bu­lin­ti, tvar­ky­ti rei­kia, bet ne taip dras­tiš­kai.

Rei­kia pa­dė­ti šei­mai

– Nuo ko jūs siū­ly­tu­mė­te pra­dė­ti per­tvar­ką?

– Vi­sų pir­ma, pro­ble­mų tu­rin­čioms šei­moms tu­rė­tų bū­ti tei­kia­ma kva­li­fi­kuo­ta so­cia­li­nių dar­buo­to­jų pa­gal­ba. Su vie­no­kio­mis pro­ble­mo­mis su­si­du­ria ri­zi­kos šei­mos, su ki­to­kio­mis – šei­mos, au­gi­nan­čios neį­ga­lius vai­kus. Ir pa­gal­ba tu­rė­tų bū­ti tik­ra, o ne po­pie­riu­je.

Jei­gu so­cia­li­nis dar­buo­to­jas dirb­tų su dviem ar tri­mis šei­mo­mis ir gy­ven­tų ta­me pa­čia­me ra­jo­ne, ta­da ga­lė­tų dau­giau pa­dė­ti. Da­bar so­cia­li­niai dar­buo­to­jai dir­ba su ke­lio­li­ka šei­mų.

Su ko­kiais sun­ku­mais su­si­du­ria šei­mos, gi­mus neį­ga­liam vai­kui? Vy­rai daž­niau­siai pa­bė­ga, lie­ka vie­nos ma­mos su sa­vo skaus­mu. Jos – pa­var­gu­sios ir pik­tos, bet jų ne­ga­li smerk­ti. To­kioms šei­moms ypač rei­kia pa­gal­bos.

Die­nos cent­rų yra, bet rei­kia ir „ato­kvė­pio“ gru­pių, pa­slau­gos, kai ma­ma trum­pam iš­lei­džia­ma iš na­mų at­si­pūs­ti.


Yra ki­ta me­da­lio pu­sė. Daž­nai šios ma­mos ne­dir­ba, ir vai­ko neį­ga­lu­mo pa­šal­pa yra vie­nin­te­lis pra­gy­ve­ni­mo šal­ti­nis, ne­lie­ka pi­ni­gų mi­nė­toms pa­slau­goms ap­mo­kė­ti. Vals­ty­bė tu­ri ras­ti ga­li­my­bių pa­slau­gas teik­ti ne­mo­ka­mai.

Vi­suo­me­nė tu­rės mo­ky­tis to­le­ran­ci­jos

„Šiau­lių kraš­to“ kal­bin­ta ki­tos įstai­gos – Šiau­lių vai­kų glo­bos na­mų „Šal­ti­nis“ – lai­ki­no­ji va­do­vė Ma­ry­tė Žal­pie­nė pri­pa­ži­no, kad ge­riau, jei su vai­ku bend­rau­tų šei­ma. Bet abe­jo­ja, ar vi­si vai­kai, ypač neį­ga­lūs, tu­rės to­kias šei­mas.

„Ka­dan­gi šį pro­jek­tą re­mia Eu­ro­pos Są­jun­ga, bus nu­ma­ty­tos įvai­rios ga­li­my­bės. Pro­jek­to ei­go­je grei­čiau­siai at­si­ras ir pa­tai­sy­mų, ir pa­to­bu­li­ni­mų. Ne­ma­nau, kad vis­kas bus da­ro­ma sku­bo­tai ir vai­kų ne­nau­dai. Gal at­si­ras kaž­ko­kios al­ter­na­ty­vios įstai­gos, pa­slau­gų cent­rai“, – sa­ko M. Žal­pie­nė.

Jos nuo­mo­ne, vai­kų, atei­nan­čių į so­cia­li­nės glo­bos įstai­gas, skai­čius tu­rė­tų ma­žė­ti ge­rė­jant so­cia­li­niam dar­bui su ri­zi­kos šei­mo­mis, di­dė­jant so­cia­li­nių dar­buo­to­jų skai­čiui.

„Vi­siš­kai rea­lu, kad atei­ty­je ne­liks vai­kų glo­bos na­mų, tik tam rei­kia lai­ko. O no­rint įgy­ven­din­ti pro­jek­tą iki 2020 me­tų, tem­pas bū­tų ne­ma­žas“, – ma­no M. Žal­pie­nė.

Ki­tas klau­si­mas, ar vi­suo­me­nė pa­si­ren­gu­si priim­ti neį­ga­liuo­sius.

M. Žal­pie­nė sa­ko, kad sa­vo ap­lin­ko­je ne­pa­žįs­ta žmo­nių, ku­rie kal­bė­tų apie no­rą pa­siim­ti vai­ką iš glo­bos na­mų. Ga­li bū­ti, kad glo­bė­jais ry­šis tap­ti iš dar­bo rin­kos iš­kri­tę žmo­nės, ypač vy­res­ni.

Pa­sak M. Žal­pie­nės, šei­my­no­je šei­mos mo­de­lis yra tik­res­nis, gal ir gy­ve­ni­mui neį­ga­lus vai­kas ge­riau pa­si­ruoš­tų. Įs­tai­go­je yra daug neiš­ven­gia­mos ru­ti­nos.

„Vi­sa vi­suo­me­nė tu­rės mo­ky­tis to­le­ran­ci­jos, bend­ra­vi­mo su neį­ga­liai­siais, kad jie ga­lė­tų aug­ti ša­lia mū­sų vi­sa­ver­čiais pi­lie­čiais. Kad pro­jek­tas bū­tų sėk­min­gai įgy­ven­di­na­mas, tam ga­lė­tų pa­si­tar­nau­ti ir ge­rų ži­nių, sėk­mės pa­vyz­džių sklei­di­mas“, – įsi­ti­ki­nu­si M. Žal­pie­nė.

So­cia­li­nių dar­buo­to­jų krū­vis di­dė­ja

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ro di­rek­to­rė Vi­da Šal­nie­nė sa­ko, kad šiuo me­tu mies­te yra 209 ri­zi­kos šei­mos. Vien per­nai są­ra­šas pa­si­pil­dė 68 ri­zi­kos šei­mo­mis.

La­bai daug „sig­na­li­nių“ šei­mų: „Gau­nam pra­ne­ši­mų iš mo­kyk­lų, dar­že­lių ar iš pa­ra­mos sky­rių, kad su vie­na ar ki­ta šei­ma ga­li bū­ti pro­ble­mų. Tos šei­mos yra ste­bi­mos. Jei­gu in­for­ma­ci­ja pa­si­tei­si­na, šei­ma įra­šo­ma į ri­zi­kos šei­mų są­ra­šą“.

So­cia­li­nį dar­bą su šio­mis šei­mo­mis dir­ba 13 dar­buo­to­jų. Vie­nam so­cia­li­niam dar­buo­to­jui ten­ka 17–18 šei­mų. Cent­ro va­do­vė pri­pa­žįs­ta, kad krū­vis tik­rai la­bai di­de­lis, ta­čiau So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja yra nu­sta­čiu­si bū­tent to­kį so­cia­li­nių dar­buo­to­jų skai­čių Šiau­liams.

„Krei­pė­mės į mi­nis­te­ri­ją pra­šy­da­mi skir­ti dau­giau eta­tų, nes ri­zi­kos šei­mų dau­gė­ja, ta­čiau mū­sų pra­šy­mo ne­pa­ten­ki­no“, – sa­ko V. Šal­nie­nė.

Re­mian­tis deins­ti­tu­cio­na­li­za­ci­jos veiks­mų pla­nu, tu­rė­tų bū­ti ak­ty­vi­na­mas dar­bas su ri­zi­kos šei­mo­mis, ta­da ir so­cia­li­nių dar­buo­to­jų tu­rė­tų dau­gė­ti. Bet V. Šal­nie­nė abe­jo­ja, ar mū­sų ša­lis at­ras lė­šų pa­pil­do­miems eta­tams, ir neat­me­ta ga­li­my­bės, kad dar­buo­to­jai bus dar la­biau ap­krau­ti.

So­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ras ne­dir­ba su šei­mo­mis, au­gi­nan­čio­mis neį­ga­lius vai­kus, ne­bent ta šei­ma yra ri­zi­kos.

TRUM­PAI APIE PROG­RA­MĄ

* Pe­rė­ji­mo nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos prie šei­mo­je ir bend­ruo­me­nė­je tei­kia­mų pa­slau­gų neį­ga­lie­siems, li­ku­siems be tė­vų glo­bos vai­kams pro­gra­mos 2014–2020 me­tams stra­te­gi­nis tiks­las – kur­ti komp­lek­siš­kai tei­kia­mų pa­slau­gų sis­te­mą, ku­ri su­da­ry­tų ga­li­my­bes kiek­vie­nam vai­kui, neį­ga­lia­jam ar jo šei­mai (glo­bė­jams) gau­ti in­di­vi­dua­lias pa­gal po­rei­kius pa­slau­gas ir rei­kia­mą pa­gal­bą bend­ruo­me­nė­je, o kiek­vie­nam, li­ku­siam be tė­vų glo­bos, vai­kui aug­ti sau­gio­je ir jo rai­dai pa­lan­kio­je ap­lin­ko­je bio­lo­gi­nė­je, jos ne­sant – įtė­vių, glo­bė­jų šei­mo­je.

* Įgy­ven­di­nant šį tiks­lą, vai­kų, pa­ten­kan­čių į glo­bos sis­te­mą, skai­čių iki 2020 me­tų pla­nuo­ja­ma su­ma­žin­ti nuo 2055 iki 1300.

* Ins­ti­tu­ci­jo­se glo­bo­ja­mų vai­kų da­lį iš bend­ro glo­bo­ja­mų vai­kų skai­čiaus nuo 38 pro­cen­tų (2012–2013 m.) su­ma­žin­ti iki 25 pro­cen­tų (2020 m.).

* So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­ja (SADM), sa­vi­val­dy­bės ir ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos įsi­pa­rei­go­ja teik­ti ir plė­to­ti glo­bė­jų, įtė­vių šei­moms ir šei­my­noms paieš­kos, ren­gi­mo, at­ran­kos, kon­sul­ta­vi­mo ir rei­kia­mos pa­gal­bos jiems tei­ki­mo pa­slau­gas.

* Per 2016–2020 me­tus nu­ma­to­ma per­tvar­ky­ti su­tri­ku­sio vys­ty­mo­si kū­di­kių na­mus stip­ri­nant vai­kų rai­dos su­tri­ki­mų anks­ty­vą­ją rea­bi­li­ta­ci­ją ir svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gų priei­na­mu­mą neį­ga­liam ir so­cia­li­nių po­rei­kių vai­kui, dieg­ti lai­ki­no ato­kvė­pio pa­slau­gų sis­te­mą šei­moms, kon­sul­tuo­ti be­si­lau­kian­čias neį­ga­lių vai­kų ir juos au­gi­nan­čias šei­mas.

* Per šiuos me­tus SADM ir sa­vi­val­dy­bės tu­ri at­rink­ti li­ku­sių be tė­vų glo­bos vai­kų ir neį­ga­lių vai­kų sta­cio­na­rias įstai­gas – ban­do­muo­sius re­gio­ni­nius pro­jek­tus. O iki 2016 me­tų pa­reng­ti in­di­vi­dua­lius pe­rė­ji­mo iš ins­ti­tu­ci­nės glo­bos į glo­bą šei­mo­je, šei­my­no­je pla­nus.

Pa­reng­ta re­mian­tis Pe­rė­ji­mo nuo ins­ti­tu­ci­nės glo­bos prie šei­mo­je ir bend­ruo­me­nė­je tei­kia­mų pa­slau­gų neį­ga­lie­siems, li­ku­siems be tė­vų glo­bos vai­kams 2014–2020 me­tų pro­gra­ma

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder