Vakar pranešta skandalinga naujiena, kad sulaikyti trys Policijos departamento Investicijų planavimo ir techninės plėtros valdybos pareigūnai ir du automobiliais prekiaujantys verslininkai. Pareigūnai įtariami piktnaudžiavę tarnyba vykdant viešąjį pirkimą policijos automobiliams įsigyti ir sudarę išskirtines sąlygas konkursą laimėti konkrečiam automobilių tiekėjui. Verslininkams pateikti įtarimai dėl kurstymo piktnaudžiauti. Įtarimų sukėlusio viešojo pirkimo vertė - beveik 3,6 mln. litų. Kaip vakar paskelbė Policijos departamentas, konkursą tenka atšaukti.
- Kodėl vagių ar kitokių niekdarių pasitaiko ir tarp policininkų, nors jie turėtų būti pavyzdys visuomenei? - „Respublika“ pasiteiravo pareigūnų dvasios ganytojo, Lietuvos policijos kapeliono Aušvydo Belicko.
- Kiekvienas nusižengimo atvejis yra liūdnas faktas. Tokie atvejai griauna ir visos institucijos, ir pasiaukojamai savo darbą atliekančių pareigūnų autoritetą. Policija yra didžiulė institucija, joje dirba apie 12 tūkst. pareigūnų, o tarp darbuotojų, kaip ir kiekvienoje institucijoje, pasitaiko įvairių žmonių. Be to, dirbti į policiją ateina daug jaunų žmonių. Kai kurie jų dar neturi išsiugdę tvirtų moralės principų. Tokios dar nevisiškai susiformavusios asmenybės lengviau pasiduoda iš šalies daromai įtakai nusižengti. Policininkus veikia ir visuomenėje vyraujantis moralinis fonas, nes pareigūnai - tos pačios visuomenės dalis.
- Bet apvogtas, apgautas, sumuštas žmogus eina skųstis tik į policiją...
- Be abejo, nors moraliniams dalykams, ypač pareigūnų dorovei, policijoje skiriama daug dėmesio. Nuolat akcentuojama, kad pareigūnams taikomi kur kas aukštesni elgesio reikalavimai netgi ne tarnybos metu. Paprasto piliečio padaryti kai kurie nusižengimai būtų net nepastebėti, o tokie pat pareigūno nusižengimai yra matomi, į juos iškart reaguojama. Manau, kad policininkai tikrai nepadaro daugiau nusižengimų, negu jų padaroma kitose valstybės institucijose. Bet jei jau policininkas nusižengė - nesvarbu, ar vienas, ar dešimt - jis yra kur kas labiau pastebimas, visuomenė į tai iškart atkreipia dėmesį.
- Ar daug pareigūnų po įtemptų darbo dienų ieško santykio su Dievu?
- Džiugina, kad policijoje tarnauja nemažai pareigūnų, kurie yra tikintys, kurie dalyvauja pamaldose ir rūpinasi savo pamaldumu. Tai jiems padeda įveikti sunkumus ir stresines situacijas, su kuriomis tenka susidurti tarnyboje. Tikintiems pareigūnams lengviau spręsti įtampos, nervingumo problemas. Kartu yra ir labai stiprus dvasinis bei moralinis palaikymas, jei žmogus praktikuoja vienokią ar kitokią dvasingumo formą.
- Ar policininkas bijo Dievo?.. Jūs dalyvaujate Policijos departamento padalinių veikloje sprendžiant pareigūnų etikos bei moralės klausimus.
- Svarstytinų pareiškimų dėl netinkamo pareigūnų elgesio nėra labai daug. Dažniausiai tie pažeidimai susiję su moraliniais principais, elgesiu viešoje vietoje ne tarnybos metu. Policijos kapelionu tarnauju jau nuo 2004-ųjų, todėl galiu pasakyti, kad pareigūnų moralės ir atsakomybės suvokimo pokytis į gerąją pusę per tuos metus buvo ženklus, pagerėjo bendravimo su piliečiais kokybė. Anksčiau pasitaikydavo atvejų, kai pareigūnas darbe vartodavo alkoholį, dabar tokie atvejai - itin reti. Susitikdamas su pareigūnais jiems laisvu laiku pastebėjau, kad alkoholis vartojamas kur kas saikingiau.
- Naujausiais apklausų duomenimis, policija pasitiki 57 proc. gyventojų. Ką reikia daryti, kad policija pelnytų dar didesnės gyventojų dalies pasitikėjimą?
- Labai svarbus veiksnys - griežtesnė norinčiųjų tarnauti policijoje atranka. Tačiau kandidatų nėra tiek daug, nes tarnyba policijoje dar nėra labai patraukli. Viena pagrindinių to priežasčių - mažas atlygis už atliekamą darbą ir atsakomybę, kurią tenka prisiimti. Teko kalbėtis su Hamiltono miesto (Kanada), kuris yra panašaus dydžio kaip Vilnius, policijos vadovu. Jis guodėsi pareigūnų trūkumu, o paklaustas, kiek būna kandidatų į vieną vietą, atsakė, kad 11-14 ir iš jų ne visada galima atsirinkti tinkamą. Pas mus tie skaičiai gerokai kuklesni - man neteko girdėti, kad į vieną vietą būtų tiek kandidatų. Taip pat labai svarbu policininko asmenybę ugdyti ne tik policijos mokykloje, bet ir darbo vietoje. Reikia, kad komisariatų vadovai kreiptų dėmesį ne tik į policininko profesinį pasirengimą ir tai, ar jis pareigas atlieka pagal statutą, bet ir ugdytų bendražmogiškas, krikščioniškas, moralines jo vertybes. Daug dėmesio reikia skirti ir jau dirbančių pareigūnų bendravimo kultūrai kelti, adekvačiam jų reagavimui į stresines situacijas, kai teisingą sprendimą reikia priimti per kelias sekundes.
Tarp kitko, praėjusią savaitę teismui perduota buvusio Lietuvos policijos logistikos centro vadovo Laimučio Džervaus, jo buvusių pavaldinių ir privačios įmonės darbuotojų byla. Jiems pateikti įtarimai dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir turto iššvaistymo. Įtariama, kad galbūt piktnaudžiauta priimant sprendimus, susijusius su policijos pastato Vilniuje rekonstrukcija, Ukmergės rajono policijos komisariato pastato statyba bei Anykščių rajono policijos komisariato pastato rekonstrukcija. Dėl neteisėtais kaltinamųjų veiksmais galbūt padarytos žalos pateiktas beveik 7,3 mln. litų civilinis ieškinys.
Pareigūnai sėda į teisiamųjų suolą už tai, kad mušė ir kankino sulaikytą žmogų siekdami jo prisipažinimo įvykdžius vagystę ar kitą nusikaltimą. Pareigūnai ir vagia, ir užsako žmogžudystę, ir patys girti sėja mirtį keliuose. Tokie Temidės tarnai - tarsi dėmė ant garbingai tarnybą atliekančių kolegų mundurų. Dėmė, kuri sunkiai išvaloma.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"
Rašyti komentarą