Iš tarnybos atleidžiamas Kauno savivaldybės kontrolierius G. Raudonis: buvau vienodai teisingas visiems

Iš tarnybos atleidžiamas Kauno savivaldybės kontrolierius G. Raudonis: buvau vienodai teisingas visiems

Du kartus iki tol sutikdavusi terminuotai pratęsti ilgamečio Kauno miesto savivaldybės kontrolieriaus Gedimino Raudonio tarnybos laiką, šįmet miesto taryba nepatenkino jo prašymo. Nei metais, nei pusmečiu ilgiau dirbti šiame poste Kontrolės ir audito tarnybos vadovas G. Raudonis galimybės nebeturės. Paskutinė sausio diena kartu tampa ir jo paskutine darbo Kauno miesto savivaldybėje diena.

Miesto valdžios struktūrose G. Raudonis dirbo daugiau nei 25 metus, tačiau įdomiausias ir kartu sudėtingiausias, kaip pripažino naujienų agentūrai ELTA, jo darbo laikotarpis buvo pastarieji 13 metų.

- Tiek metų vadovavot savivaldybės kontrolieriams, ir neteko girdėti nė vieno skandalo, kuriame neigiamai kas nors minėtų Jūsų pavardę. Kaip išvengdavote spaudimo ir kodėl staiga pasidarėte neparankus politikams, nusprendusiems į kontrolierių vadovo kėdę sodinti kitą žmogų?

- Reikėtų jų pačių klausti. Galiu nuo savęs tik pasakyti, kad darbo metu teko visokių momentų išgyventi, beje, spaudimo irgi pasitaikė. Esmė ta, kad niekad nevykdžiau jokių politinių užsakymų. Buvau vienodai teisingas visiems. Todėl niekur ir neįklimpau.

- Kaip pasikeitė buvusi Savivaldybės kontrolieriaus tarnyba per pastaruosius trylika metų?

- Ji tapo audito tarnyba. Tai - ne vien pavadinimo pasikeitimas. Tarnyba perėjo nuo principo „Pagauk" prie „Išmokyk". Aiškiau pasakius, - išmokyk buhalterį, vadovą vesti apskaitą pagal šiuolaikinius reikalavimus.

Ir jeigu kas buvo pagautas padaręs pažeidimą, toliau stebėk, ar tie pažeidimai kartojasi. Kai nevykdomos auditorių rekomendacijos padėčiai ištaisyti, tuomet taikomos sankcijos. Pirmiausia dėmesys skiriamas prevencijai ir visų veiksmų teisėtumui.

- Kontrolės ir audito taryba, anot buvusio Kauno mero, dabar - tarybos nario Rimanto Mikaičio, prižiūri, ar teisėtai, efektyviai ir ekonomiškai valdomas ir naudojamas savivaldybės turtas. Ne vien savivaldybės padaliniuose, bet ir jos biudžetinėse įmonėse. Tai kiek, Jūsų manymu, yra tiesos pasakyme „Savi savų nemuša"?

- Iš tikrųjų, imant plačiąja prasme, išeitų, kad savi tikrina savus. Tad griežtumo vertinant „savus" lyg ir neturėtų būti. Aišku, yra kartais bandymų švelniau žiūrėti į reikalus, pasitaiko akivaizdaus aplaidumo, bet tada kontrolierius turi griežčiau reikalauti, kad to nebūtų.

Ką nustatom, tas ir nustatyta. O jei pažeidėjai nenori pažeidimų pripažinti, tai - jų bėdos. Bet vistiek auditorių rekomendacijas reikia vykdyti.

- Ar daug buvo atvejų, kai auditorių išvadų pagrįstumą tarnybai teko apginti teisme?

- Nepasakyčiau, kad pastaruoju metu tokių atvejų būna daug. Gal anksčiau jų būdavo daugiau, kol intensyviai vyko nuosavybės teisių atkūrimo procesas. Kai ko iš nekilnojamojo turto savininkų netenkino priskaičiuotos už jį kompensacijos. Sakė, sumos per mažos, todėl skundė teismui kontrolierių sprendimus, nulėmusius tokį sumažėjimą.

Pavyzdžiui, nustatėme faktą, kad grąžintinas namas, nors ir stovi ne Žaliakalnyje, skaičiuojant kompensaciją, priskirtas būtent šiam prestižiniam Kauno gyvenamajam rajonui. Dokumentuose įrašytas Žaliakalnio koeficientas.

Kai kontrolierius nurodo klaidą ištaisyti, kompensuojama suma apskaičiuojama pagal kitą koeficientą. Žinoma, ji mažėja, ir kažkas lieka nepatenkintas. Taip, atsiranda visokių veikėjų, kurie skundžia kontrolierių „įsikišimą" teismui. Ir politikams, savaime aišku, irgi skundžiasi.

- Jeigu jau prakalbom apie būstus, tai kaip čia išėjo, kad tik po kelerių metų nuo įvykio dabar viešinamos socialinių butų pardavimo istorijos, kai kažkam iš gyventojų (nuomininkų) nušvito laimė butą nusipirkti vos už kelis šimtus litų, nors prieš pardavimą jo remontui savivaldybė išleido dešimtis tūkstančių litų?

- Mes butų pardavimą už įtartinai mažas kainas aptikome tirdami kitus atitinkamo savivaldybės skyriaus darbus. Perdavėme surinktą medžiagą Kontrolės komitetui ir pateikėm ją adminstracijos direktoriui. Tik noriu priminti, jog parduoti šiuos butus nuomininkams savivaldybę įpareigojo teismas.

Dabar mes toliau aiškinamės, kas konkrečiai sugalvojo būtent tuos butus suremontuoti, nors buvo žinoma, kad dėl jų vyksta teisminis ginčas, ir netrukus savivaldybė gali privalėti butus perleisti už labai menką likutinę vertę. Baigėsi teismai, ir nuomininkai laimėjo turtą, tai yra teisę jį nusipirkti už nedidelę kainą. Savivaldybė patyrė nuostolių.

- Kokie dar įsimintini buvo pastarojo meto Kauno miesto savivaldybės kontrolierių-auditorių darbai?

- Įprasti, rutininiai. Tai - biudžetų asignavimų panaudojimo, biudžetinių įstaigų finansinės veiklos ataskaitų, kiti panašūs klausimai.

- O kodėl neminit garsiosios tualeto prie Kauno pilies pastatymo istorijos?

- Tualeto bylai mūsų tarnybos pastangų neprireikė. Politikai pasičiupo patys ir nulėkė su šia istorija į teisėtvarką. Matyt, pajuto, kad daug politinių dividendų gali ta istorija atnešti. Ir kaip matoma, atnešė. Ilgam.

- Sakėt, jog nenujaučiat, kodėl iš 41 miesto tarybos nario, kurių šių metų sausio 17 dieną posėdyje dalyvavo apie 30, už Jūsų atleidimą iš darbo balsavo 20 išrinktųjų. Negi po to nesulaukėte nors pasiūlymo likti taryboje specialistu, ne vadovu?

- Nesulaukiau. Nežinau, kodėl. Taryboje dirbti toliau galėčiau, bet savivaldybės administracijoje įsidarbinti neturiu teisės. Pagal įstatymą buvęs kontrolierių vadovas po atleidimo metus negali dirbti savivaldybės administracijoje. Galimas jam darbas - tik privačiose ar valstybinėse struktūrose.

Laiko apsidairyti, kur toliau galėčiau tęsti darbinę veiklą, dar nepakako. Bet dėl savęs aš per daug ir neišgyvenu. Blogiau, kad tą pačią dieną Kauno miesto taryba nusprendė (irgi 20 balsų pritarus) gegužės pabaigojesumažinti tarnybos turimų etatų skaičių. Vietoj 21 dabar esančio darbuotojo dirbti bus palikta tik 14 kvalifikuotų specialistų. Būtent dėl to labiausiai ir išgyvenu, nes tai bus didelis smūgis mūsų tarnybai.

Nuo 2000-ųjų Kauno miesto savivaldybės biudžeto, kurio lėšų panaudojimą kontrolieriai nuolat tikrina, apimtys padvigubėjo. Per tą laiką ženkliai padaugėjo ir savivaldybės įstaigų. Bet nė vienu žmogumi nuo to laiko nepadaugėjo pas mus taryboje darbuotojų.

Audito tarnyba dirbo ir tebedirba sklandžiai, produktyviai. Viskas buvo daroma intesyvumo, kvalifikacijos kėlimo sąskaita, bet, neabejotina, jog viskam yra ribos. Į tai turėjo politikai rimčiau pasigilinti prieš priimdami kardinalų sprendimą.

- Kontrolės tarnybos vadovas politikuoti negali, bet dabar Jūs būsit laisvas tai daryti. Kaip šiuo atveju bus?

- Neslėpsiu, tikrai po atostogų eisiu į politiką. Tik dar neapsisprendžiau, kokią konkrečiai politinę jėgą pasirinksiu.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder