Į okupacinio režimo pareigybių sąrašą siūloma įtraukti LKP veikėjus, teisėjus, prokurorus ir redaktorius

Į okupacinio režimo pareigybių sąrašą siūloma įtraukti LKP veikėjus, teisėjus, prokurorus ir redaktorius

Grupė parlamentarų Seimui siūlo priimti rezoliucijos projektą, kuriuo būtų įvertinta buvusios Lietuvos komunistų partijos (LKP) nusikalstama veikla.

Dokumento projekte siūloma paskelbti "SSKP ir jos padalinį Lietuvoje - LKP - nusikalstama organizacija, Lietuvos gyventojų genocido organizatore ir vykdytoja, atsakinga už Lietuvos gyventojų naikinimo, trėmimo ir kitų represijų organizavimą bei įgyvendinimą".

Projektą įregistravo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis, Valentinas Stundys, Arvydas Anušauskas, Arvydas Vidžiūnas, Liberalų sąjūdžio atstovė Dalia Kuodytė ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys.

Rezoliucijos projekte "Dėl Lietuvos komunistų partijos nusikalstamos veiklos įvertinimo" teigiama, kad "LKP atliko pagrindinį vaidmenį talkinant Sovietų Sąjungai aneksuoti Lietuvą, 1940-1991 m. veikė Lietuvoje kaip okupacinio režimo politinė atrama bei slopino nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo siekį".

"Lietuvos komunistų partija (LKP) sovietinės okupacijos laikotarpiu (1940-1941 m. ir 1944-1990 m.) šalyje įtvirtino diktatūrą, veikė kaip paklusni ir iniciatyvi SSKP valios reiškėja ir įgyvendintoja srities organizacijos teisėmis bei yra atsakinga už šias SSRS okupacinės valdžios priemones: Lietuvos gyventojų genocidą, nusikaltimus žmoniškumui, masines represijas, terorą, baudžiamąsias akcijas, trėmimus, kovotojų už Lietuvos laisvę, taip pat civilių gyventojų naikinimą, režimo priešininkų kalinimą ir kankinimą, sovietizaciją, visuotinę vagystę - suvalstybinimą, nusavinimą, nacionalizaciją ir konfiskaciją, kolektyvizaciją, nuskurdinimą, priverstinę emigraciją, mobilizaciją į SSRS kariuomenę, nutautinimą, rusifikaciją, kolonizaciją, planinio ūkio sujungimą su Sovietų sąjungos ekonomika, militarizavimą, ateizaciją, cenzūrą, kultūros ir religijos paminklų naikinimą, dvasinę prievartą, šnipinėjimą bei pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių paneigimą", - sakoma rezoliucijos projekte.

Jos autoriai pabrėžia, jog LKP nariai 1940-1941 m. ir 1944-1953 m. prisidėjo prie Lietuvos gyventojų naikinimo, o vėliau talkino įvykdant SSKP organizuotas naikinamąsias priemones okupuotoje Lietuvoje, pasitelkdami SSRS represines institucijas bei SSRS ginkluotąsias pajėgas.

Jie taip pat pažymi, kad dėl LKP ir jai pavaldžiose okupacinio režimo institucijose pareigybes užėmusių asmenų veiklos Lietuva neteko trečdalio gyventojų, ir šių organizacijų nusikaltimams prieš lietuvių tautą negali būti taikoma senatis.

Rezoliucijos projektą lydi priedas, kuriame yra pateiktas Lietuvos komunistų partijos (LKP) ir jai pavaldžių okupacinio režimo institucijų struktūrinis pareigybių sąrašas nuo LKP legalizavimo 1940 m. iki uždraudimo 1991 m.

Jame yra paminėti LKP CK nariai ir kandidatai, LKP CK biuro nariai ir kandidatai, LKP CK prezidiumo nariai, sekretoriai ir jų padėjėjai, instruktoriai, skyrių vedėjai ir jų pavaduotojai, sektorių vedėjai ir jų pavaduotojai, Revizijos komisijos nariai ir kiti LKP CK darbuotojai, gavę darbo užmokestį už komunistinę veiklą.

Į šį priedą yra įtraukti LKP sričių, apskričių, valsčių, miestų, rajonų komitetų nariai, biurų nariai, sekretoriai ir jų padėjėjai, instruktoriai, skyrių vedėjai ir jų pavaduotojai, sektorių vedėjai ir jų pavaduotojai, Revizijų komisijų pirmininkai ir kiti komitetų darbuotojai, taip pat LKP pirminių-partinių organizacijų sekretoriai ir jų pavaduotojai, įmonių ir įstaigų partinių komitetų pirmininkai ir jų pavaduotojai; partinių komisijų pirmininkai.

Pareigybių sąraše yra visi LKP nariai masinių represijų ir teroro laikotarpiu 1940-1953 m.; Lietuvos SSR Lenino komunistinio jaunimo sąjungos (LLKJS) visų lygių sekretoriai ir kiti etatiniai darbuotojai, komjaunimo operatyvinių būrių vadovai; Lietuvos SSR Liaudies Seimo delegacijos paduoti prašymą SSRS Aukščiausiajai Tarybai dėl Lietuvos SSR priėmimo į SSRS sudėtį nariai; Lietuvos SSR Liaudies seimo nariai-deputatai, Lietuvos SSR Aukščiausiosios Tarybos nariai-deputatai, Prezidiumo nariai, Prezidiumo pirmininkai ir jų pavaduotojai, sekretoriai, struktūrinių padalinių vadovai ir jų pavaduotojai; SSRS Aukščiausiosios Tarybos deputatai nuo Lietuvos SSR, išskyrus tuos, kurie išrinkti po Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio įkūrimo.

Į priedą pateko ir Lietuvos SSR Liaudies vyriausybės nariai, Liaudies komisarų tarybos (LKT) nariai (komisarai), Lietuvos SSR Ministrų tarybos (MT) nariai (ministrai), šių institucijų pirmininkai, jų pavaduotojai, padėjėjai, sekretoriai, narių, komisarų, ministrų pavaduotojai, padėjėjai, sekretoriai, Prezidiumo nariai, šių institucijų struktūrinių darinių (ministerijų ir kt.) vadovai ir jų pavaduotojai, Lietuvos SSR vietinių darbo žmonių liaudies deputatų tarybų (DŽLDT) visų lygių (sričių, apskričių, valsčių, apylinkių, miesto tipo gyvenviečių, miestų, rajonų) pirmininkai, jų pavaduotojai, padėjėjai, sekretoriai, struktūrinių padalinių vadovai ir jų pavaduotojai; taip pat vykdomųjų komitetų pirmininkai, pavaduotojai, sekretoriai, valdybų, skyrių viršininkai, pavaduotojai ir kitų struktūrinių padalinių vadovai.

Pareigybių sąraše yra ir LKP patvirtintos visų lygių Lietuvos SSR oficialiosios privilegijuotosios nomenklatūros (vardinio pareigybių sąrašo) nariai; Lietuvos SSR valstybinių komitetų pirmininkai, pavaduotojai; visų lygių agitatoriai, propagandininkai-lektoriai; ginkluotų sovietinių aktyvistų (komunistų, komjaunuolių, tarnautojų ir kt.) darinių (grupių, būrių) nariai, dalyvavę partizanų naikinime, trėmimuose ir kitose okupacinės valdžios operacijose, taip pat kolūkių apsaugoje.

Į rezoliucijos priedą pateko visų lygių teismų pirmininkai, teisėjai, prokuratūrų vadovai, prokurorai, konkrečia veikla prisidėję prie pasipriešinimo okupacijai (rezistencijos) dalyvių persekiojimo ir baudimo, nepriklausomybės siekio slopinimo; sovietinės žiniasklaidos priemonių vadovai. Jame yra įrašyti redaktoriai, pavaduotojai, atsakingieji sekretoriai, vykdę ideologinę kontrolę, padėję įgyvendinti nutautinimo politiką, varžę žodžio laisvę, skleidę ateizmą, utopinio komunizmo idėją; mokslo, mokymo, švietimo institucijų ir įstaigų vadovai ir jiems pavaldūs darbuotojai, pasižymėję sovietizuojant visuomenės sąmonę.

Į rezoliucijos priede paminėtų pareigybių sąrašą įrašyti Vyriausiosios literatūros valdybos (Glavlit), Religinių kultų reikalų tarybos, Savanoriškos draugijos armijai, aviacijai ir laivynui remti, Meno reikalų valdybos, Kultūros ir švietimo įstaigų komiteto, Užsienio reikalų komisijos, Nacionalizavimo ir turto konfiskavimo komisijų, Ištremtųjų turto aprašymo komisijų, Vakarų radijo laidų trukdymo stočių, Centrinės rinkimų komisijos, Lietuvos SSR Ateizmo muziejaus, Lietuvos SSR Revoliucijos muziejaus, Aukštosios ir kitų partinių mokyklų, Marksizmo-leninizmo universitetų ir kursų, Politinio švietimo įstaigų, Partijos istorijos instituto prie LKP CK vadovai ir pavaduotojai, šių įstaigų struktūrinių padalinių vadovai, LKP pavaldžių organizacijų politinių skyrių viršininkai, pavaduotojai, visų institucijų ir struktūrų politiniai vadovai, pavaduotojai, ūkinių struktūrų vadovų pavaduotojai politiniams reikalams.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder