Seimas vakar priėmė pataisas, pagal kurias bus galima lengviau atleisti teatrų vadovus, nors niekam ne paslaptis, kad tokios pataisos buvo kurtos tik dėl Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovo Gintauto Kėvišo. Prezidentūra nori, kad būtų įteisinta, jog už akių būtų galima teisti už finansinius nusikaltimus - kad būtų galima teisti „Snoro“ ir Ūkio bankų buvusius savininkus. Žinomas teisininkas, signataras Egidijus Bičkauskas baisisi tokia tendencija, kai įstatymai kuriami specialiai vienam ar keliems žmonėms, nes tai visiškai neatitinka teisinės valstybės principų.
Seimas vakar priėmė Profesionaliojo scenos meno įstatymo pataisas, įteisindamas galimybę lengviau atleisti teatrų ar koncertinių įstaigų vadovus bei apriboti jų kadencijų skaičių. Pavyzdžiui, vadovą bus galima atleisti, jei jis neatitinka nepriekaištingos reputacijos kriterijų. O jų neatitikti galima ir, pavyzdžiui, pažeidus kultūros ministro patvirtintas etikos taisykles. Turbūt niekam nekyla abejonių, kad įstatymas kurtas specialiai G.Kėvišui, kurio niekaip neišeina atleisti, politikos užkulisiuose jis juokais ir vadinamas „Kėvišo įstatymu“. Turbūt niekas neabejoja ir tuo, kad Prezidentūros teikiamos pataisos, pagal kurias už akių būtų galima teisti ir už finansinius nusikaltimus, skirtos buvusiems bankininkams Raimondui Baranauskui, Vladimirui Antonovui bei Vladimirui Romanovui.
„Tai kategoriškai nenormalu. Įstatymas yra norma ir turi būti kuriamas visai valstybei. O kai jis kuriamas dėl vieno ar kelių asmenų, tai jau yra nukrypimas nuo taisyklės. Tai yra stengimasis susidoroti, nuteisti ar daryti įtaką vienam ar kitam asmeniui pasinaudojant visa valstybės jėga. Tai iš principo nėra teisinga. Be to, įstatymas negali galioti atgal, tačiau pas mus, deja, kartais būna atvirkščiai. Tai yra nepagarba teisei, nepagarba valstybei. Net nesidangstant įstatymai kuriami konkretiems žmonėms, nes visiems akivaizdu, kam jie buvo reikalingi. O tai neprisideda prie valstybės autoriteto.
Kalbant apie tuos pačius bankininkus: kas čia tokio, jei teismo sprendimas dėl jų nuteisimo nebus priimtas? Vis tiek niekas jų nepasodins, nes yra nepasiekiami. Arba dėl G.Kėvišo. Jis gali patikti, gali nepatikti, tačiau jei sakoma, kad jis kažką pažeidė, tai turi konstatuoti teismas. O dabar specialiai kuriami įstatymai, ieškoma visokių būdų jį atleisti, štai jau surado, kad jis neskaidriai laimėjo konkursą. Jis įvyko pernai, tačiau neskaidrumą atrado tik dabar, kai niekaip nepavyksta G.Kėvišo atleisti. Kreipiuosi į valdžią: negalvokite, kad eiliniai žmonės kvailesni už jus ir nesupranta, kas čia vyksta. Kaip sakiau, G.Kėvišas gali nepatikti, bet tai nėra pagrindas prieš jį nukreipti visą valstybės mechanizmą“, - akcentavo Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, žinomas teisininkas Egidijus Bičkauskas.
Pasak jo, negalima sakyti, kad žmogus vagis, kol tai neįrodyta teisme.
„Jei ką turite tikro prieš G.Kėvišą - tai padėkite ant stalo, nes dabar susidaro įspūdis, kad gal jis kažko nepakvietė į vieną ar kitą renginį ir dėl to ant jo pyktį laiko. Gal kažkam tai yra aktualu. Sunku suprasti, ant kieno nuospaudos užmynė ir bankininkai. Aš kadaise, kai dar buvau prokuroras, analizavau vieną banko bankroto bylą, kuri baigėsi niekuo, nes niekas nebuvo nubaustas, nieko nepavyko išieškoti. Paskaičiavau, kiek valstybė išleido tirdama tą bankrotą, kiek skyrė ekspertizėms, revizijoms ir t.t. Tada su siaubu pamačiau, kad tų pinigų būtų užtekę atsiskaityti su tais nukentėjusiais indėlininkais. Dabar irgi kažkas panašaus. Kita vertus, kalbant apie V.Antonovo bei R.Baranausko atvejį, jie nurodo visai kitas aplinkybes, nulėmusias banko žlugimą. Todėl nuteisti už akių, neišklausius tų aplinkybių, nebūtų teisinga. Ar teisiant už akių paaiškės tikroji tiesa? Manau, kad nepaaiškės. Bet jei reikia dar vieno propagandinio šou - turėkite. Svarbiausia, kad į tą propagandinį šou nebūtų įlieta visa energija, kurios mūsų valstybei reikia visai kitose vietose“, - kalbėjo teisininkas.
E.Bičkauskas svarstė, kaip turėtų jaustis žmogus, specialiai kuriam yra kuriami įstatymai.
„Manyčiau, jis turi jaustis labai svarbus. Kurgi, jei dėl manęs posėdžiaus visas Seimas, priiminės įstatymus, paskui juos dar peržiūrės prezidentas, vadinasi, aš esu itin svarbus valstybei. Aišku, aš šaržuoju, bet bent jau aš jausčiausi itin svarbus“, - ironizavo E.Bičkauskas.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą