EŽTT gali griežtai pasisakyti dėl nevykdomo teismo sprendimo perduoti dukrą L. Stankūnaitei

EŽTT gali griežtai pasisakyti dėl nevykdomo teismo sprendimo perduoti dukrą L. Stankūnaitei

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) Lietuvai gali pripažinti pažeidimą dėl to, kad nevykdomas teismo sprendimas perduoti dukrą motinai Laimutei Stankūnaitei, sako Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovė EŽTT Elvyra Baltutytė.

Po Vyriausybės posėdžio, kuriame jos nariams pristatė metinę ataskaitą, E. Baltutytė sakė, kad pagal EŽTT praktiką Lietuvos teismas elgiasi teisingai, nes tik išimtinėmis aplinkybėmis leidžiama atskirti vaiką nuo biologinių tėvų, valstybei tenka atsakomybė, jeigu vaikas praranda ryšį su tėvais. Politikų pasisakymai, ypač raginantys nevykdyti teismo sprendimo, EŽTT netgi gali būti cituojami.

"Mes turime tokią situaciją, kad turime teismo sprendimą, kuris šiaip jau atstovauja valstybei, ir galbūt politikus, kurie yra visuomenės dalis, ir taip pat yra visuomenės dalis, kuri turi kitokią nuomonę. Tai aš manau, kad EŽTT nelabai gali suprasti tas aistras ir tą situaciją, kuri dabar yra Lietuvoje", - kalbėjo Vyriausybės atstovė EŽTT.

Pasiteiravus, ar tai gali turėti Lietuvai kokių nors pasekmių, teisininkė atsakė "kad tai gali prisidėti prie pažeidimo konstatavimo". Ji aiškino, kad EŽTT vertina tai, kad vaiko norai turi būti išreikšti be jokios pašalinės įtakos, spaudimo ir saugioje aplinkoje. Dėl to esą negalima spekuliuoti vaiko sutikimu ar nesutikimu.

"Lietuvai gali grėsti pažeidimo pripažinimas, dėl ko, manau, daug kas su juo gali nesutikti lygiai taip pat. Aš vis dėlto kviesčiau suprasti, kad EŽTT tikrai nevertina kažkokių nuomonių, jis remiasi savo daugiamete praktika. (...) Pati Lietuva priėmė sprendimą grąžinti vaiką mamai ir jis yra nevykdomas. Tai jau iš karto rodo, kad gali būti pripažintas pažeidimas", - aiškino E. Baltutytė.

E. Baltutytės pranešė, kad Vyriausybė savo poziciją L. Stankūnaitės prieš Lietuvą byloje turi pateikti iki gegužės pabaigos. Kada šios bylos EŽTT imsis, dar neaišku.

ELTA primena, kad EŽTT perdavė Lietuvos Vyriausybei L. Stankūnaitės pareiškimą prieš Lietuvą vasarį.

Teismas šioje byloje spręs, ar dėl to, kad Lietuvos institucijos nustatė L. Stankūnaitės dukrai laikinąją globą, buvo apribota jos teisė į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą, o jeigu buvo, ar toks ribojimas atitiko įstatymus ir buvo būtinas pagal Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 8 straipsnį.

EŽTT taip pat vertins, ar Konvencijos 8 straipsnis nebuvo pažeistas dėl to, kad L. Stankūnaitei nebuvo grąžinta jos dukra. Galiausiai EŽTT spręs, ar dėl civilinės bylos, kurioje buvo sprendžiama dėl L. Stankūnaitės teisių, nagrinėjimo trukmės, nebuvo pažeista teisė į teisingą bylos nagrinėjimą. Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimas grąžinti dukterį L. Stankūnaitei dar neįvykdytas, o teismo praktikoje "bylos nagrinėjimas" apima ir sprendimų vykdymo procesą.

Civilinė byla, kurioje buvo sprendžiami L. Stankūnaitės bendravimo su dukra, o vėliau - jos gyvenamosios vietos nustatymo klausimai, buvo nagrinėjama nuo 2008 m. pabaigos, kai mergaitės tėvas pareiškė civilinį ieškinį dėl motinos valdžios apribojimo ir kreipėsi į policiją, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl tariamo dukros tvirkinimo, teigdamas, kad prie to prisidėjo ir L. Stankūnaitė.

Civilinėje byloje L. Stankūnaitei kurį laiką buvo taikomos laikinosios apsaugos priemonės, t. y., buvo uždrausta matytis su dukra, tačiau vėliau jos panaikintos ir nustatyta L. Stankūnaitės bendravimo su dukra tvarka.

Ikiteisminis tyrimas L. Stankūnaitės atžvilgiu dėl dalyvavimo galimai tvirkinant dukrą buvo nutrauktas nenustačius, kad ji padarė nusikalstamą veiką.

L. Stankūnaitės dukters gyvenamoji vieta iki bylinėjimosi buvo nustatyta su mergaitės tėvu, tačiau jam dingus be žinios mergaitei buvo nustatyta laikinoji globa, ją laikinai globoti paskirta jos tėvo seseriai Neringai Venckienei, kuri vėliau, mergaitės tėvui mirus, siekė nuolatinės globos teisių. L. Stankūnaitė savo ruožtu prašė nustatyti dukros gyvenamąją vietą su ja. 2011 m. gruodžio 16 d. sprendimu Kėdainių rajono apylinkės teismas nustatė pareiškėjos dukters gyvenamąją vietą kartu su motina, o N. Venckienės priešieškinį dėl neterminuoto motinos valdžios apribojimo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo ir išlaikymo priteisimo atmetė. Nors šiame sprendime buvo aiškiai nurodyta jo vykdymo tvarka, jis iki šiol nėra įvykdytas.

Kėdainių rajono apylinkės teismas leido iš globėjos namų prievarta paimti ir atiduoti L. Stankūnaitei dukrą, tačiau tai iki šiol nepadaryta.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder