Didesnis krepšelis - tik miražas
Nuo šių metų pradžios ikimokyklinio ugdymo krepšelis turėjo padidėti dvigubai. Dar spalį, prieš pat Seimo rinkimus, Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė, kad nuo 2013 metų darželiuose bus finansuojamos ne 4, o 8 val. per dieną (arba 40 val. per savaitę). Pažadėta, kad ikimokyklinuko krepšelis metams sudarys nebe 2555 litus, o 5110 litų. Krepšeliui didinti Švietimo ir mokslo ministerija neva buvo numačiusi 230 mln. litų.
Kuklias algas gaunantys darželių pedagogai vylėsi, kad jų darbo užmokestis bent kiek padidės, tačiau... Ikimokyklinukų krepšeliai šiemet taip ir nepasipildė.
Pasirodo, buvęs švietimo ir mokslo ministras prieš rinkimus švaistėsi tuščiais pažadais, o savo kalbų parašu nepatvirtino. Naujoji Vyriausybė biudžeto formavimo metu nepritarė idėjai didinti krepšelį. Švietimo ir mokslo ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjos Nomedos Barauskienės teigimu, taip pasielgta dėl lėšų trūkumo.
Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė Liucija Milašauskienė sako, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojai liko apgauti.
Maža to, darželiai dar ir prasiskolino, mat savivaldybės nesiteikė kompensuoti pernai liepą iki 850 litų padidėjusios minimalios algos.
„Pernai liepą po 50 litų buvo pridėta. Žadėjo, kad padidėjimą kompensuos, tačiau niekas tų pinigėlių nepridėjo. Likome skolose“, - atsiduso sostinės darželiui „Dainorėliai“ vadovaujanti L. Milašauskienė.
Klerkai vengia klausimų
Sostinės savivaldybė negalėjo tiksliai atsakyti, ar, minimaliam atlygiui padidėjus liepą, asignavimai darželiams padidinti. Švietimo skyriaus vedėjas Džeraldas Dagys įtikinėjo, kad visiems darželių darbuotojams išmokėti tokie atlyginimai, kokie priklauso.
Tačiau, pasirodo, tai tik dalis tiesos. L.Milašauskienė paaiškina: algos išmokėtos tokios, kokios priklauso, tačiau dėl MMA didinimo susidaręs skirtumas taip ir nepadengtas. Darželiams pritrūko lėšų išlaikymui.
Jai antrino ir Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos Vilniaus susivienijimo pirmininkė Rūta Osipavičiūtė.
„Labai grėsmingai atrodo šie metai, nes neaišku, kaip bus su atlyginimais. Jei tų 50 litų nekompensuoja, kaip kompensuos 150 litų? Jų iš oro nenupaišysi. Yra grėsmė, kad jie vėluos ar etatai bus mažinami“, - svarstė profsąjungos vadovė.
Ji pridūrė, kad net tuomet, kai į ikimokyklinio ugdymo įstaigas atkeliavo krepšeliai, darželių darbuotojų atlyginimai nepadidėjo. „Juk įvedus krepšelį tikslas buvo padidinti pedagogams atlyginimus. Realiai taip nenutiko, nes savivaldybės ėmė gudrauti. Jos sumažino asignavimus darželiams“, - sakė R. Osipavičiūtė.
Nori uždirbti kaip mokytojai
Ne tik skolos slegia šalies darželius, bet ir vergiškos sąlygos. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos ikimokyklinių įstaigų darbuotojų centro atstovės, Kauno lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ profesinės organizacijos pirmininkės Natalijos Laumakienės teigimu, šiuo metu aukštąjį išsilavinimą turinčios auklėtojos uždirba tik kiek daugiau nei tūkstantį litų.
„Ikimokyklinio ugdymo pedagogų koeficientai yra patys mažiausi. Jie labai skiriasi nuo mokytojų mokyklose. Pavyzdžiui, vyresniosios auklėtojos kvalifikaciją turinti pedagogė gauna tik apie 1300 litų. Net jei jos darbo stažas yra daugiau nei 15 metų. Pradedantis pedagogas uždirba minimumą. Ir tai dauguma pedagogų net viso etato neturi“, - teigė N. Laumakienė.
Ji pridūrė, kad darželių auklėtojų padėtis pastaraisiais metais tik prastėja - darželiai perpildyti, krūvis didelis, o atlyginimai karpomi.
„Ypač Kaune auklėtojos nukentėjo. Kadangi pernai buvo mažinamas darželio grupių darbo laikas, mažėjo ir auklėtojų etatai. Jie sumažinti jau antrąkart. Dabar darželiai perpildyti - grupėse po 22-23 vaikus. Atrodo, finansavimo turėtų būti daugiau, bet jo nepakanka. Auklėtojos dirba nuo ryto iki vakaro suplukusios. Tėveliai skundžiasi, kad žiemą jų vaikai retai išvedami į lauką, bet mes nespėjame suktis. Įsivaizduokite, ką reiškia aprengti 23 vaikus. Auklėtoja net šlapia išeina į lauką. Ir tai tik vienas pavyzdžių“, - kalbėjo darželio pedagogė.
Auklytės - be perspektyvos
Dar prastesnė padėtis - darželių auklytėms. Jų statusas iš šeimininkėlių pakeistas į auklėtojų padėjėjų. Auklytėms patikėta daugiau pedagoginių funkcijų, tačiau jų alga taip ir liko minimali.
Pasak L. Milašauskienės, auklėtojų padėjėjos, kitaip nei auklėtojos, negauna ilgesnių atostogų ar priedų už papildomą pedagoginį darbą. Joms nesuteikiama galimybių kelti kvalifikacijos.
„Tik pedagogams galima atlyginimus mokėti iš krepšelio. O techniniam personalui mokama iš aplinkos lėšų, t.y. savivaldybės, - aiškino asociacijos vadovė. - Auklytės - vargšės moterėlės. Vaikšto su šlapiu skudurėliu nuo 8 val. ryto iki 17 val. vakaro. Tame pačiame triukšme, tomis pačiomis sąlygomis. Pedagogai, dirbdami tokiomis sąlygomis, gali ir ilgesnes atostogas gauti, o šitas žmogus nieko negauna. Tik minimumą. Nėra paprastas tas darbas - jį reikia išmanyti. Juk auklėtojų padėjėjos prisideda prie vaikų ugdymo. Visą dieną šalia auklėtojo reikia būti, mokėti su vaikais elgtis. Neatsiranda tokių, kurios norėtų darželiuose auklytėmis už minimumą dirbti“.
Rašyti komentarą