Dariaus Valio "dovanėlė" prokurorams

Dariaus Valio "dovanėlė" prokurorams

Šimtai skandalingų tyrimų dėl švaistomų valstybės ir ES paramos lėšų, korupcinių viešųjų pirkimų bei kitų pažeidimų valstybės tarnyboje tyliai užgęsta prokuratūroje. Kodėl? Ar ne dėl to, kad ir pati prokuratūra neišvengia tokių pažeidimų? Seimo Antikorupcijos komisija išvilko į dienos šviesą visus metus slėptą faktą, kad abejotinos reputacijos bendrovei daugiau kaip 0,5 mln. litų (per 145 tūkst. eurų) buvo sumokėta už realiai neveikiančią elektroninę prokuratūros dokumentų valdymo sistemą.

Įsiutino darbuotojus

Paskutinę šių metų balandžio dieną Prokurorų profesinė sąjunga paragino kolegas nebejungti savo kompiuterių ir taip išvengti nervų, įtampos bei streso. Mat modernizuota prokuratūros informacinė ir dokumentų valdymo sistema kone paralyžiavo žmonių darbą. Laukti, kol kompiuterio ekrane atsidarys dokumentams peržiūrėti ar siųsti reikalingas langas, tekdavo 10-15 minučių. Maždaug tiek laiko prireikdavo ir atsidaryti elementarius PDF ar „Word“ formato dokumentus.

Pasiskundę dėl prasto sistemos veikimo darbuotojai sulaukdavo pasakaičių apie virusus ir atakas iš išorės. Tačiau tikroji priežastis ta, kad nusprendusi modernizuoti dokumentų valdymo sistemą prokuratūra pirko katę maiše, dar pernai sumokėjo už ją 0,5 mln. litų europinių lėšų ir niekaip negalėjo jos paleisti dirbti dėl nuolat išlendančių sisteminių klaidų.

Klaidos vis dar taisomos

Oficialaus sistemos darbo pradžios terminas buvo atidėliojamas daugybę kartų. Prokuratūros pirkiniu susidomėjus Seimo Antikorupcijos komisijai, pagaliau prieš 10 dienų sistema buvo oficialiai paleista. Tačiau, pasak Prokurorų profesinės sąjungos pirmininko Stasio Kasiulio, klaidų vis dar neišvengiama.

„Bandoma jas taisyti, bet išlenda vis naujų, kai kurios funkcijos, kurios buvo senoje sistemoje „Kontora“, neveikia“, - sakė S.Kasiulis. Pavyzdžiui, anksčiau kiekvienas prokuroras į savo elektroninį paštą gaudavo žinutę, kad jam yra nukreiptas dokumentas, o šiandien tokius pranešimus gauna tik aukštesnieji prokurorai, ir tai ne visus.

„Galbūt ir mūsų užsakovai šiek tiek kalti - nesurašė detaliai visų reikalavimų naujai sistemai, - svarstė pašnekovas. - Pavyzdžiui, funkcijas įrašė, bet nekonkretizavo jų atlikimo laiko. Todėl tą patį veiksmą, kurį atlikdavome naudodami senąją sistemą, dabar atliekame 1,5-2 kartus ilgiau. Tokie niuansai, aišku, piktina prokuratūros darbuotojus, bet teks su tuo susitaikyti...“

Abejoja dokumentų saugumu

Seimo Antikorupcijos komisijai užkliuvo ne tik prastai veikiantys prokurorų kompiuteriai, bet ir sistemą diegusi bendrovė „Idamas“, kuri figūruoja Vidaus reikalų ministeriją (VRM) drebinančiame korupcijos skandale.

„Argi ne absurdiška, kad įtariamajam VRM korupcijos byloje (verslininkui Giedriui Rakauskui pateikti įtarimai prekyba poveikiu stambiu mastu - red. past.) priklausanti bendrovė prokuratūroje diegia duomenų valdymo sistemą? - stebisi komisijos pirmininkas V.Gailius. - Prokuratūros vadovas, renkantis rangovą tokiai informacinei sistemai, bent jau privalėjo pasidomėti jo priešistore: rangovas valdomas iš ofšorinės zonos per Estijoje registruotą kompaniją, bendrovė „Idamas“, Lietuvoje registruota su 10 tūkst. įstatiniu kapitalu, diegia slaptų dokumentų valdymo sistemą ir iš esmės valdys prokuratūroje visus procesinius dokumentus! Tokiai paslaugai buvo galima rengti ribotą pirkimą ir pasirinkti tikrai patikimą rangovą.“

Kyla klausimas, ar bus užtikrinta prokuratūros saugomų ikiteisminių tyrimų duomenų bei pareigūnų tarpusavio susirašinėjimo apsauga, ar nenutiks, kaip Viešųjų pirkimų tarnyboje, kai buvo aptikta neteisėtų prisijungimų prie centrinės informacijos sistemos ir pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Neabejoju, kad tokia grėsmė yra ir čia. Jau netgi perkeliant dokumentus iš vienos sistemos į kitą keli šimtai jų dingo, dabar prokuratūra tikina, kad jie bus atkurti. Tačiau Darius Valys taip ir neišdrįso ateiti į Antikorupcijos komisijos posėdį, paaiškinti, kodėl priėmė tokius sprendimus, dėl kurių pačioje prokuratūroje reikėtų pradėti ikiteisminį tyrimą“, - sakė V.Gailius.

Pribloškė audito išvados

Daugybę įvairių pažeidimų vykdant minėto projekto įgyvendinimo priežiūrą ir kontrolę šių metų vasario pradžioje aptiko pačios prokuratūros vidaus auditas.

Pagal sutartį UAB „Idamas“ darbus turėjo atlikti iki 2014 m. gegužės 2 d. Suteiktų paslaugų priėmimo aktai buvo pasirašyti 2014 m. gegužės 16 d. ir birželio 4 d., abiejuose aktuose nurodoma, kad užsakovas neturi pretenzijų ir pastabų dėl paslaugų kokybės. Auditoriai atkreipė dėmesį, kad priėmimo aktus pasirašė ne tas asmuo, kuris pagal generalinio prokuroro įsakymą turėjo tai padaryti. „Idamas“ tuo metu savo įsipareigojimų nebuvo įvykdęs, tačiau pateikė sąskaitas faktūras ir prokuratūra klusniai sumokėjo daugiau kaip 0,5 mln. litų.

Į Europos socialinio fondo agentūrą (ESFA) buvo nusiųstas tarpinio mokėjimo prašymas, kuriame Generalinė prokuratūra nurodė, kad projekto veiklos užbaigtos. Agentūros atstovams, pernai liepą atvykusiems atlikti neplanuotos patikros, buvo paaiškinta, kad dokumentų valdymo sistema kol kas nenaudojama ir planuojama ją pradėti naudoti nuo 2015 m. sausio 1 d.

„Graudu skaitant tokią audito išvadą, - sakė V.Gailius. - Prokuratūra, kuri turėtų būti skaidrumo etalonas ir imtis priemonių, jei yra požymių, kad ES, taigi ir mūsų visų, lėšos naudojamos netinkamai, pati tai toleruoja ir netgi slepia galbūt neskaidrų lėšų naudojimą. Užuot pradėjusi tyrimą, nes išvadoje matyti ir nusikalstamos veikos požymių, vaikiškai teisinasi ir slepiasi už ESFA nugaros...“


Generalinės prokuratūros komentaras

Paslaugų teikėjo atranka ir sutartis su UAB „Idamas“ buvo sudaryta laikantis visų Viešųjų pirkimų įstatyme numatytų reikalavimų. Duomenų valdymo sistemos paleidimo data buvo kelis kartus atidėta dėl kilusių duomenų migravimo nesklandumų ir sistemos funkcionavimo trūkumų.

Dėl sistemos sudėtingumo ir didelio vartotojų skaičiaus visų jos klaidų ir tobulinimo poreikių nebuvo įmanoma nustatyti per pirminius testavimo etapus, todėl kai kurie sistemos taisymo ir tobulinimo darbai buvo atliekami jau praėjus nustatytam galutinės sistemos versijos paleidimo terminui. Paslaugų teikėjui laiku neįvykdžius sutartinių įsipareigojimų ir neištaisius paaiškėjusių sistemos trūkumų, prokuratūra pateikė pretenziją.

2015 m. balandžio mėn. bandant paleisti naują prokuratūros dokumentų valdymo sistemą joje buvo pradėti registruoti nauji dokumentai. Kadangi tuomet per nepilną darbo dieną paaiškėjo, kad kol kas sistemos veikimas neatitinka keliamų reikalavimų, buvo priimtas sprendimas grįžti prie senos dokumentų valdymo sistemos. Per šias valandas naujoje sistemoje užregistruoti dokumentai nebuvo dingę, tačiau tam, kad išliktų jų atsekamumas, juos reikėjo perregistruoti į seną sistemą, tai ir buvo padaryta. Pagrindo abejoti naujoje sistemoje esančių duomenų saugumu nėra.

Liepos 15 d. buvo atlikta neplaninė naujosios dokumentų valdymo sistemos patikra, jos metu ESFA nustatė, kad dokumentų valdymo sistema nuo liepos 7 d. naudojama projekto vykdytojo gamybinėje aplinkoje (prokuratūroje) ir neatitikimų nenustatyta.


Informacija


724 - tiek tyrimų dėl nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams prokurorai nutraukė 2010-2014 m.

84
- tiek tyrimų nutraukta suėjus baudžiamosios atsakomybės senaties terminui.

70 - tiek bylų nutraukta nenustačius nusikalstamą veiką padariusio asmens.

14 - tiek ikiteisminių tyrimų nutraukta esant įtariamajam.


Šaltinis - Informatikos ir ryšių departamentas
prie LR Vidaus reikalų ministerijos

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder