Aukščiausiajam reikėtų atsistatydinti

Aukščiausiajam reikėtų atsistatydinti

Aukščiausiajam Teismui priėmus sprendimą, kad danų kiaulių augintojai bendrovė „Saerimner“ privalo nutraukti Kalvarijos savivaldybėje, Jusevičių kaime, esančio gigantiško kiaulių komplekso veiklą, niekas nepuola to vykdyti. Priešingai. Bendrovė rado užtarėjų: kreipėsi į Vyriausybę, o Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis įpareigotas sutvarkyti reikalus. Šis ir sutvarkė. Tik, kaip tvirtina advokatas Saulius Dambrauskas, neteisėtai.

Sprendimo neskuba vykdyti

Aukščiausiasis Teismas sausio 16-ąją priėmė nutartį, kad „Saerimner“ kiaulidės, esančios Jusevičių kaime, veikla yra neteisėta ir iki balandžio 16-osios turi būti nutraukta. Teismo nuomone, vykdant kiaulidės veiklą, pažeidžiamos žmonių teisės į sveiką, saugią, švarią aplinką, pažeidžiama teisė į būsto neliečiamybę (dėl taršos, kvapų, neigiamo poveikio privačiam ir šeimos gyvenimui, taip pat dėl kitų ramaus ir laisvo naudojimosi būstu suvaržymo formų), o „Saerimner“ nesilaiko sąžiningos verslo praktikos.

„Tik visiškas ūkinės veiklos nutraukimas laikytinas pakankama tokių pažeidimų pašalinimo priemone“, - konstatavo teismas.

Tačiau danų bendrovė nė nemanė kuo skubiau vykdyti teismo nutarties. Pirmiausiai danų atstovai kreipėsi į premjerą, kad šis tarpininkautų sprendžiant jų problemas. Šis prašymą permetė kancleriui A. Mačiuliui, o pastarasis vasario 14-ąją organizavo pasitarimą, į kurį pakvietė „Saerimner“ atstovus, jų advokatus, taip pat Aplinkos ministerijos atstovus ir kelis kitus klerkus bei Kalvarijos merą Valdą Aleknavičių. Buvo priimtas sprendimas, kad „Saerimner“ veiklos tęstinumas Jusevičių kaime gali būti užtikrintas. Nutarta pasiūlyti bendrovei „Saerimner“ teikti paraišką dėl naujo taršos integracijos prevencijos ir kontrolės leidimo išdavimo ir per kuo trumpesnį terminą atlikti poveikio aplinkai vertinimą.

Teisinis nihilizmas

Advokato S. Dambrausko, kuris teismų maratone atstovavo Jusevičių ir aplinkinių kaimų bendruomenės interesams, įsitikinimu, tokiu būdu nutarta siekti neteisėtos kiaulidės veiklos tęstinumo ir nepaisyti teismo sprendimo. Todėl jis raštu kreipėsi į Seimo kontrolierių, Seimą, premjerą, Aplinkos ministeriją, prašydamas imtis priemonių, kad būtų inicijuotos A. Mačiulio vadovauto posėdžio protokolo panaikinimo procedūros ir nubausti kaltieji.

„Išreikšta vykdomosios valdžios pozicija ir politinė valia tiesiog šokiruoja, yra akivaizdaus ir radikalaus teisinio nihilizmo pavyzdys, kuriuo demonstruojama visiška nepagarba teismo sprendimui, paneigiama Aukščiausiojo Teismo pripažinta žmonių teisė į sveiką, saugią bei švarią aplinką ir būsto neliečiamybę“, - tvirtino S. Dambrauskas.

Veikė per premjerą

Tiesa, A. Mačiulis „Respublikai“ tvirtino, kad teismo sprendimas tikrai bus vykdomas, o priimtas sprendimas nėra bandymas išvengti sprendimo vykdymo.

„Jokiu būdu ne. Tik pasitarimas vyko seniai ir visų detalių nebepamenu. Tačiau teismo sprendimas turi būti įvykdytas per tris mėnesius. Tiek dar nepraėjo. Aš tik paprašiau visų suinteresuotų institucijų ir investuotojų, kad, jei įmanoma, pagreitintais tempais būtų padarytas poveikio aplinkai vertinimas ir gautas leidimas iš naujo. Jokiu būdu tai nebuvo raginimas nevykdyti teismo sprendimo. Jei per tris mėnesius tas nebus padaryta, kompleksas tikrai bus uždarytas. Pasitarimas buvo surengtas, nes premjeras gavo „Saerimner“ raštą. O Vyriausybei turi rūpėti užsienio investuotojų problemos“, - tvirtino A. Mačiulis.

Keisti prioritetai

Beje, posėdyje buvo konstatuota, kad, nutraukus kiaulidės, auginančios daugiau kaip 100 tūkst. kiaulių, veiklą, tai sąlygotų „investuotojų pajamų praradimą“. Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad žmonių sveikata ir teisė į švarią, sveiką, saugią aplinką yra svarbesnė vertybė už verslo laisvę.

„Teismas konstatavo, kad veikla privalo būti nutraukta, o kancleris sugalvojo apeiti teismo sprendimą. Ne tik gyventojai priešinosi milžiniško komplekso veiklai, bet ir savivaldybė, nes toje teritorijoje buvo numatyta skatinti turizmą ir panašiai. Niekas nebūtų prieštaravę veiklai, jei būtų auginama tiek kiaulių, kokiam jų skaičiui kompleksas statytas. O jis statytas 12 tūkst. kiaulių. O dabar visai realu, kad teismo sprendimas bus apeitas. Štai kaip daromas verslas. Parašoma premjerui, iškviečiami „Saerimner“ atstovai ir advokatai, ant kilimėlio pakviečiamas meras ir daromas spaudimas, net nepakviečiant gyventojų, kurie laimėjo teismą. Sprendžiama, ne kaip kuo greičiau įvykdyti nutartį, o kaip ją apeiti. Ekonominis aspektas iškeliamas aukščiau žmonių interesų“, - konstatavo S. Dambrauskas.

Verta atsistatydinti

Lietuvos žaliųjų judėjimo lyderis Rimantas Braziulis buvo kategoriškas: esą Lietuvoje rūpinamasi tik didžiulių kompanijų pinigais, todėl vos tik joms iškyla problemos, skubiai šaukiami pasitarimai. Jei bankrutuotų koks smulkusis ūkininkas - niekam tai nerūpėtų.

„Gyventojai į posėdį net nebuvo pakviesti, neišklausyti jų argumentai, neįsigilinta į teismo sprendimą. Teismų sprendimai nieko nebereiškia. Aukščiausiajam Teismui reikėtų atsistatydinti, nes vis tiek jo sprendimai nebevykdomi“, - piktinosi R. Braziulis.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder