Artūras Paulauskas: Negalvojau, kad galima taip manipuliuoti teisėsauga

Artūras Paulauskas: Negalvojau, kad galima taip manipuliuoti teisėsauga

Prezidentės Dalios Grybauskaitės susirašinėjimas atskleidė, kokius kryžiaus kelius jai tenka nueiti, kol į pareigas būna paskirtas generalinis prokuroras. Pasirodo, jis turi įtikti ne tik Seimo nariams, bet ir įtakingiems verslininkams! Todėl į šias pareigas tinka ne kiekvienas. Juk ne kiekvienas pasiruošęs būti kišeniniu.

- Kaip vertinate Evaldo Pašilio skyrimo į generalinius prokurorus peripetijas? Ar normalu, kai kandidatūra derinama su verslu per proteguojamus politikus, prašoma nutildyti kritišką žiniasklaidą? - „Vakaro žinios“ teiravosi pirmojo po Nepriklausomybės atkūrimo generalinio prokuroro Artūro PAULAUSKO.

- Kas politikoje dalyvauja seniau, tam tai nėra didelė naujiena. Tačiau dabar viskas pateikta su įrodymais. Ir ne vien tik pastarojo prokuroro paskyrimas yra „įdomus“. Ir dėl ankstesnių prokurorų matyti, kad buvo derinta su tuo pačiu Eligijumi Masiuliu, o E.Masiulis atitinkamai bendravo su jam žinomomis verslo struktūromis ir, matyt, teiravosi jų nuomonės. Man sudėtinga teisiškai įvertinti situaciją. Bet tie išsireiškimai, noras, kad kandidato niekas nekritikuotų, niekas neieškotų kompromituojančios medžiagos ir kad būtų užčiaupti, „patraukti“ žmonės, kurie ieško kompromituojančių aplinkybių... Visa tai rodo pokiliminius žaidimus, kurie prezidentės nepuošia.

Prisiminkime tos pačios prezidentės patarėjos Daivos Ulbinaitės bylą. Bandyta per žiniasklaidą pažymą išviešinti, o po to nukreipti rodykles, kad galbūt Seimas kaltas, galbūt net aš asmeniškai, nes norėta mane, kaip kandidatą, sukompromituoti. Po to, kaip matėme iš susirašinėjimo, laiškuose irgi apie mane rašoma. E.Masiulis prezidentei raportavo, kad kreipėsi į etikos sargus dėl mano pataisos. Pataisa aš siūliau apklausti prezidentę. Tiksliau, kad ji neturėtų privilegijų ir turėtų duoti parodymus, jei žino kokias nors aplinkybes. Viskas rodo, kad prezidentė turėjo mygtukus, kuriuos spaudė. Galbūt tiems mygtukams irgi buvo naudinga turėti kontaktą. Tačiau tie mygtukai buvo labai išnaudoti.

- Turbūt nenustebtumėte, jei paaiškėtų, kad prezidentė asmeniniais tikslais susirašinėjo ir su teisėsaugos institucijų vadovais, kad paspaustų kieno nors atžvilgiu pradėti ar nutraukti tyrimą?

- Jei atvirai, tai nustebčiau. Abejoju, ar ji tokius nurodymus raštu galėtų duoti. Jei tokie nurodymai buvo, tai tokie darbai buvo atliekami skrupulingiau. Kiek suprantu, su Dariumi Valiu (buvusiu generaliniu prokuroru, - aut. past.) į pabaigą prezidentės santykiai nekaip susiklostė. Nežinau, kaip su E.Pašiliu. Bet juk tą, ką reikia pasakyti, galima perduoti per patarėjus. Nebūtina rašyti. Nemanau, kad ji elektroninėje erdvėje būtų rizikavusi veikti taip plačiai. Tačiau kitas momentas, kuris yra svarbus - E.Masiulis visada jautė prezidentės globą, paramą, dėmesį. Man anksčiau vienas žmogus iš jo frakcijos yra šį tą pasakojęs. Praėjusią kadenciją buvo pasiūlymas pradėti parlamentinį tyrimą dėl to, kad prezidentė neleistinai naudojasi kriminalinės žvalgybos informacija, ją viešina ir t.t. Buvo suformuluoti klausimai, buvo parengtas Seimo nutarimo projektas. Tas žmogus sakė, kad E.Masiulis buvo labai prašomas į nutarimo projektą pataisas teikti. To asmens teigimu, E.Masiulis sakė, kad prezidentė (o gal, nepamenu, tai buvo prezidentūra) spaudžia, jog pataisos būtų kuo greičiau registruotos. Tai buvo kelios dienos prieš įvykį su dėžutės suradimu. Tikrai netikiu, kad operacija, bent jau galutinėje stadijoje, vyko D.Grybauskaitei nežinant. Neabejoju, kad teisėsauga, neinformavusi prezidentės, nebūtų rizikavusi.

- Kodėl tada prezidentė savo globotinį paaukojo?

- Čia ir yra pats įdomiausias ir neaiškiausias klausimas. Gal tikėjosi, kad niekas nepavyks? Gal pradėjo žaisti kiti interesai? Aš visada atmesdavau versiją, kad, kylant liberalų reitingams, konservatoriai ir patriarchas nusprendė juos likviduoti. Galvojau, negi taip galima teisėsauga manipuliuoti. Bet kad prezidentė leido tai operacijai įvykti... Pamąstymų yra įvairių. Ir tokių.

- Įdomus šitoje istorijoje yra Giedriaus Danėliaus vaidmuo. Iš pradžių jis gynė D.Ulbinaitę, po to E.Pašilis, vos tapęs generaliniu prokuroru, jį pasiūlė savo pavaduotoju...

- Na, galiu pasakyti, kad G.Danėlius vargu ar D.Ulbinaitę išsuko. Ji būtų išsukta ir tuo atveju, jei ją būtų gynęs kas nors kitas. Tačiau faktas, kad G.Danėliumi pasitikėjo prezidentūra. Prokuratūroje kalbėdavo, kad jis turi kažką, kas stumia jį į pareigūnus. Galbūt E.Pašiliui kažkas pasiūlė jį pavaduotoju, atsižvelgiant, kad jis byloje gynė „MG Baltic“ interesus.

- Ar dabar E.Pašilis nėra pažeidžiamas - iš visų asmenų, kurių dėka tapo generaliniu prokuroru, pusės?

- Aš manau, kad būtent todėl jie niekam ir nekomentuoja situacijos.

- Jūs sovietiniais laikais buvote generalinio prokuroro pavaduotoju, atkūrus Nepriklausomybę buvote pirmasis generalinis prokuroras, po to vėl pavaduotojas. Ar ir jūs tokią karjerą padarėte dėl pokiliminių žaidimų?

- Mano paskyrimo laikais tai net nebuvo įmanoma. 1990-aisiais visiems rūpėjo tik valstybės išlikimas. Apie jokį verslą ir derinimą su verslu nė minties nebuvo, ir to paties verslo beveik nebuvo. Bet kad dabar tokie žaidimai yra, kai sutvirtėjusios galios versle, politikoje, žiniasklaidoje, tai neabejoju. Ir manau, kad susiformavę galių centrai turi įtakos ne tik generalinio prokuroro, bet ir kitų pareigūnų, vykdančių verslo, politikų priežiūrą, paskyrimui.

***

- Aiškėja, kad jūsų paskyrimas generaliniu prokuroru galimai nebuvo skaidrus. Ar nesate dėl to pažeidžiamas? - „Vakaro žinios" vakar paklausė generalinio prokuroro Evaldo Pašilio.

- Nieko negaliu pakomentuoti. Ne aš susirašinėjau... Tikrai aš negaliu komentuoti. Būtų neetiška komentuoti iš mano pusės.

***

Prezidentės Dalios Grybauskaitės atmintis šlubuoja, o populistu išvadintas premjeras Saulius Skvernelis nepyksta

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar pagaliau pripažino, kad iš tikrųjų elektroniniu paštu susirašinėjo su politikais, tarp jų - su E.Masiuliu. Tačiau, pasirodo, atmintis šlubuoja ir šalies vadovei, mat ji išviešintų pokalbių autentiškumo nepatvirtino. Be to, esą tekstas ir komentarai gali būti panaudoti byloje.

Tiesa, pastarąjį pasiteisinimą vakar niekiniu pavertė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša. Jis pareiškė, kad prokuratūra nesiims tyrimo dėl paviešintų prezidentės pokalbių su E.Masiuliu.

„Privatūs pokalbiai nėra ikiteisminio tyrimo reikalas“, - teigė jis.

Savo ruožtu D.Grybauskaitė bandė leisti suprasti, kad nesijaučia nepatogiai dėl savo laiškų: „Toks susirašinėjimas kaip faktas iš tiesų tarp politikų ir manęs buvo ir yra. Ir bus.“

Prezidentė, komentuodama E.Pašilio tvirtinimą generaliniu prokuroru, leido suprasti, kad ir toliau žurnalistus, nepritariančius jos nuomonei, vadins skalikais: „Turėjome pagrįstų įtarimų, kad į generalinio prokuroro paskyrimą kišasi ir viena interesų grupė vieno žurnalisto rankomis. Tai todėl galėjo būti ir tokia situacija, kad galėjau ir aštriau pasisakyti, ir aštriau parašyti. To tikrai neatmetu“. Tačiau vis tiek atkakliai neigė, kad E.Pašilio skyrimą derino su „MG Baltic“.

Savo ruožtu premjeras Saulius Skvernelis vakar sakė, neįsižeidęs, kai sužinojo, kad D.Grybauskaitė viename iš laiškų E.Masiuliui jį pavadino „pavojingu populistu“ .

„Aš tikrai neįsižeidžiu, nes man tokie metodai politikoje nėra priimtini. Aš taip nesielgiu, tokiais būdais nebandau siekti vienokių ar kitokių tikslų. Man nepriimtinos yra paskalos ir paskalų nešiojimas ir intrigų rezgimas. Tai yra ne mano būdas“, - aiškino S.Skvernelis.

Jis pripažino, kad ir pats yra gavęs laiškų iš asmeninio prezidentės elektroninio pašto [email protected].

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder