"Amnesty International": Lietuva privalo atnaujinti tyrimą dėl slaptų kalėjimų

"Amnesty International": Lietuva privalo atnaujinti tyrimą dėl slaptų kalėjimų

Ketvirtadienį savo naujame pranešime "Amnesty International" pareiškė, kad Lietuva privalo nedelsiant atnaujinti nusikalstamų veikų tyrimą dėl savo dalyvavimo JAV perdavimo ir slapto kalinimo programose.

Pranešimas "Atrakinkite tiesą Lietuvoje: slaptų kalėjimų tyrimas turi būti atliktas nedelsiant" supažindina su įvykiais, sekusiais po to, kai valdžios institucijos pripažino, kad 2002 – 2006 metais Lietuvoje veikė du slapti CŽV sulaikymo centrai. Jame yra taip pat pateikiama informacija apie Lietuvos dalyvavimą perdavimo operacijose ir siūlomi nauji kritiškai svarbūs tyrimo aspektai, kurių negalima palikti neištirtų. Vienas jų – kaltinimas, kad šiuo metu Guantanamo Bay kalinamas Abu Zubaydah buvo anksčiau laikomas CŽV slaptame kalėjime Lietuvoje.

Organizacija taip pat ragina Lietuvą ištirti sąsajas su Lenkija ir Rumunija, kur, kaip yra tvirtinama, taip pat veikė slapti CŽV kalėjimai.

Savo sprendimą motyvuodamas būtinybe apsaugoti valstybines paslaptis, 2011 m. sausio mėn. Lietuvos Respublikos Generalinis prokuroras nutraukė nusikalstamų veikų tyrimą dėl slaptų CŽV sulaikymo kalėjimų Lietuvos teritorijoje, taip ir nepaviešinęs jokios tyrimo informacijos.

“Lietuvos valdžios institucijos neturėtų slėptis po “valstybės paslapčių” skraiste ir šitaip trukdyti tinkamai ištirti kaltinimus dėl dingimų be žinios ir kankinimų. Niekas nebuvo patrauktas atsakomybėn už tai, kad suteikė pagalbą JAV, šiai ruošiant slaptus centrus, nei už pažeidimus, kurie galėjo būti juose vykdomi,” sakė “Amnesty International” kovos su terorizmu ir žmogaus teisių Europoje ekspertė Julia Hall.

“Lietuvos valdžios institucijos privalo atnaujinti savo tyrimą dėl šių veiksmų, o taip pat ir dėl JAV pareigūnų veiksmų, ir patraukti atsakomybėn tuos, kurie bendrininkavo vykdant bet kokius pažeidimus.”

Po 2009 m. gruodžio mėn. atlikto parlamentinio tyrimo, Lietuva tapo pirmąja Europos valstybe, pripažinusia, kad jos teritorijoje veikė du slapti kalėjimai ir kad jos atstovai bendradarbiavo su JAV saugumo tarnybomis.


Yra tvirtinama, kad JAV vykdytų programų metu, nuo 2001 m. pabaigos iki 2006 metų, visa eilė asmenų buvo neteisėtai kalinami ir pervežami į slaptus centrus trečiosiose šalyse, kur daugelis jų patyrė mušimus, miego ir maisto trūkumą bei kitokį netinkamą elgesį su jais. Kai kuriems “aukšto rango” kaliniams buvo taikomi “waterboarding” metodai (kai sukeliamas skendimo pojūtis).

“Vyriausybės ignoravo savo tarptautinius įsipareigojimus, valstybių pareigūnai pažeidė įstatymus. Dėl to kentėjo žmonės – įtariamieji būdavo paimami tiesiog iš miestų ir kaimų gatvių ir kankinami už tai neužsitraukiant jokios bausmės, kol jų šeimos neturėjo jokio supratimo apie jų likimą,” sakė Julia Hall.

“Nors Lietuvos Respublikos Vyriausybė išsiskiria tuo, kad viešai pripažino, jog leido CŽV savo teritorijoje įkurti slaptus kalėjimus, ji vis tiek išlaiko savo stiprias pozicijas tarp kitų Europos valstybių, kurios liūdnai pagarsėjo tuo, kad nesugebėjo ištirti ir patraukti atsakomybėn jokio valstybės atstovo dėl žmogaus teisių pažeidimų, kurie, kaip yra žinoma, buvo vykdomi tokiuose centruose,” sakė Julia Hall.

Kadangi Generalinis prokuroras iki šiol nesutinka atnaujinti tyrimą, nevyriausybinės organizacijos ieško būdų, kaip gauti daugiau informacijos apie valstybės atstovų ir agentūrų bendradarbiavimą su CŽV 2002 – 2006 metais, ir dėl to kreipiasi į visą eilę Lietuvos vyriausybės agentūrų bei kitų šaltinių.

Tokios nevyriausybinės organizacijos kaip “Amnesty International”, Vilniuje veikiantis Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir Londone veikiančios “Reprieve” ir “Interights” organizacijos atskleidė naują informaciją apie perdavimo skrydžius ir jų sąsajas su nusileidimais Lietuvoje ir kitose Europos valstybėse.

“Amnesty International” ragina Lietuvos valdžios institucijas atlikti tyrimą, ypatingai atkreipiant dėmesį į:

Tvirtinimus, kad Lietuvoje buvo kalinamas Abu Zubaydah, įskaitant informaciją apie 2005 m. vasario mėn. skrydį iš Maroko į Vilnių, kurią atskleidė Londone veikianti nevyriausybinė organizacija “Reprieve”.

Orlaivių nusileidimus Lietuvoje 2004 m. rugsėjo mėn. ir 2005 m. liepos mėn., kurie galėjo dalyvauti JAV perdavimo ir slapto kalinimo programose.

Sąsajas tarp orlaivių nusileidimų Lietuvoje ir visoje eilėje kitų Europos valstybių, įskaitant Lenkiją.

“Egzistuoja pakankamai viešai paskelbtos informacijos, kuri leistų teigti, jog nusikalstamų veikų tyrimas privalo būti atnaujintas. Lietuvos valdžios institucijos turi raktą, kuriuo gali būti atrakinta visa tiesa apie jų valstybės vaidmenį perdavimo ir slapto kalinimo programose,” sakė Julia Hall.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder