Ligos išmoką dėl COVID-19 galėtų gauti daugiau nei 9 tūkst. asmenų – ar visiems užteks „Sodros“ pinigų?

Ligos išmoką dėl COVID-19 galėtų gauti daugiau nei 9 tūkst. asmenų – ar visiems užteks „Sodros“ pinigų?

Koronavirusui ėmus plisti Europoje, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paskelbė, kad bet kuris asmuo, sugrįžęs iš COVID-19 paveiktų valstybių, nuo vasario 21 d. gali kreiptis į sveikatos specialistus ir gauti dviejų savaičių nedarbingumą. 

Tokia tvarka galiojo iki kovo 10 d., kai sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paskelbė, kad ji stabdoma. 

Tačiau ketvirtadienį, Vyriausybei paskelbus apie karantino priemones Lietuvoje, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad jog nedarbingumo pažymėjimai izoliavimuisi namuose (saviizoliacijai) 14 dienų laikotarpiui ir toliau bus išduodami žmonėms, grįžusiems iš paveiktų teritorijų ar turėjusiems sąlytį su patvirtintu naujojo koronaviruso (COVID-19) atveju.

Naujausiais duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 9100 asmenų, grįžusių iš paveiktų teritorijų, ir teoriškai visi jie gali kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų klausėme, kiek tokie sprendimai gali kainuoti valstybei ir ar užteks „Sodros“ pinigų visiems, norintiems saviizoliuotis.

„Negalime atsakyti, kiek išmokų išmokėta asmenims, kurie izoliavosi grįžę iš koronaviruso paveiktų šalių, nes visos ligos išmokos matomos bendrai. Bet kuriuo atveju tai socialinio draudimo paslauga: darbuotojai moka įmokas tam, kad galėtų pasinaudoti išmokomis nutikus draudiminiam įvykiui – netekus pajamų dėl ligos ar kitų priežasčių“, – kalbėjo ministro patarėja Eglė Samoškaitė.

Šiuo metu dėl nedarbingumo kreipėsi jau apie 900 asmenų.

Ligos išmoka priklauso nuo asmens turėtų pajamų. „Sodra“ ligos išmoką moka nuo trečios nedarbingumo dienos ir jos dydis siekia 62,06 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Už pirmąsias dvi dienas ligos išmoką moka darbdavys, ji siekia 62,06–100 proc. nuo vidutinio darbuotojo atlyginimo.

Minimali ligos išmoka – 152,05 euro per mėnesį, maksimali – 1621,38 euro. Už dvi savaites atitinkamai išmoka yra mažesnė.

Apytiksliais skaičiavimais (jei vidutinė išmoka už dvi nedarbingumo savaites siekia maždaug 500 eurų), apsisaugojimas nuo koronaviruso jau galėjo kainuoti apie 0,5 mln. eurų. Jei dėl nedarbingumo pažymėjimo kreiptųsi visi, turintys tam teisę, ši suma šoktelėtų 10 kartų.

Ministro patarėja E. Samoškaitė teigė, kad nedarbingumo pažymėjimai yra toliau išduodami ir ligos išmoka mokama, jei asmuo grįžo iš koronaviruso paveiktų teritorijų. Tiesa, lėšas galima gauti tik tuomet, jei nėra galimybių dirbti nuotoliniu būdu.

„Nedarbingumo pažymėjimai taip pat gali būti išduodami ir ligos išmoka mokama darželinukų, priešmokyklinukų ir pradinukų tėvams ar globėjams, kai švietimo įstaigose paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas ir dėl to atsiranda būtinybė prižiūrėti mažą vaiką“, – komentavo ministro patarėja.

Šiuo metu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras turi duomenis apie 9176 žmones, keliavusius į teritorijas, kuriose vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje. 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder