Už pėdkelnes dėkingos vyrams

Už pėdkelnes dėkingos vyrams

Jei šiuolaikinio vyro šiandien paklaustume, kodėl jis nenešioja pėdkelnių, tikriausiai jį labai prajuokintume arba netgi įžeistume. Tačiau jeigu papasakotume jam pėdkelnių istoriją, galbūt įtikintume, jog toks klausimas nėra visiškai be pagrindo. Juk viskas prasidėjo kaip tik nuo vyrų...

Iš kojinių istorijos

Priešistorinis kojinių pirmtakas buvo kailio ar odos skiautė, gaubianti pėdą, suraukta ir surišta per kulkšnis.

8 mūsų eros amžiuje romėnai kojas apvyniodavo oda arba audiniu, o graikai dėvėjo vyturus iš suveltų gyvūnų plaukų.

Kojinių mezgimo meną, manoma, iš arabų nusižiūrėjo 13-14 a. su jais kariavę ispanai.

14 amžiuje ispanų vyrai megzdavo kojines ir jas siuvinėdavo.

Legenda byloja, kad Europoje kojines išpopuliarino karalienė Elžbieta I, valdžiusi Angliją nuo 1558 m. lapkričio 17 d. iki mirties 1603 m. Šią naujovę ji neva dovanų gavusi iš Ispanijos karaliaus.

Nors 16 amžiuje kojinės labai išpopuliarėjo, mūvėti jas galėjo tik vyrai.

Baroko ir rokoko epochose vyrai puošdavosi baltomis šilkinėmis kojinėmis iki kelių ir dėvėdavo jas kaip priedą prie pantalonų.

Karaliaus Liudviko XIV (1638-1715) epochoje vyrai mūvėjo raudonas arba melsvas kojines iš aksomo ir šilko. Jos buvo papuoštos kaspinais ir raišteliais. Tokias dėvėti galėjo tik įtakingos ir turtingos personos.

Kojinių mezgimo mašiną 1589 m. sukūrė irgi vyras: tai buvo anglų aristokratas, Kembridžo auklėtinis, filosofijos magistras Williamas Lee. Savo išradimą, per minutę galintį padaryti 1200 kilpų (mezgant rankomis buvo padaroma 100), jis pristatė karalienei Elžbietai I. Šiai, deja,neįtiko tai, kad mašina mezga šiurkščias kojines iš vilnos, o ne iš šilko. Išradėjas buvo priverstas priimti prancūzų karaliaus Henriko IV kvietimą ir su darbininkais bei aštuoniomis mašinomis įsikurti Ruanoje. Deja, dėl netikėto karaliaus nužudymo Williamas Lee neteko protekcijos ir mirė skurde.

Iš vyrų garderobo į moterų komodas kojinės perėjo tik 19 amžiuje, kai kelnės tapo ilgesnės, o sijonai - trumpesni.


Kai tik kojines perėmė moterys, jos tapo kur kas spalvingesnės. Atsirado įvairiausi raštai: gėlės, linijos, blizgučiai, perlai...

Dirbtinis šilkas kojinių gamybai buvo pradėtas naudoti 1910 m. ir konkuravo su fildekosu ir medvilne.

1920 metais į madą atėjo kūno spalvos kojinės. Tai susiję su paplitusia saulės vonių mada, kurią išpopuliarino amerikiečiai Sarah ir Gerardas Murphy.

Nailonas buvo pirmąkart pristatytas visuomenei 1939 m. Niujorke vykusioje pasaulinėje parodoje, o nailoninėmis pėdkelnėmis pradėta prekiauti 1940 m. Per pirmuosius metus firma "Du Pont" pardavė 64 mln. pėdkelnių.

Per II pasaulinį karą kojinės nebuvo gaminamos. Gamyba atnaujinta 1945 m. rugpjūtį.

Šeštajame dešimtmetyje pradėtos gaminti besiūlės kojinės.

Siūlai iš laikros pradėti gaminti 1958 m. JAV, o praėjus dar 5 metams - ir Europoje.

Patobulinus gamybą (o tai irgi padarė vyrai), dailiosios lyties vartotojoms buvo pasiūlytos ir kur kas patogesnės kojinės - tai yra pėdkelnės... Jas labai išpopuliarino amerikiečių šokėja, dainininkė ir aktorė Anna Miller.

20 a. pabaigoje - 21 a. pradžioje technologijos ypač sparčiai tobulėjo, ir kojinės bei pėdkelnės greta drabužio, šilumos bei grožio paskirties įgijo ir naujų funkcijų. Padidinto suspaudimo, kompresinės kojinės padeda spręsti ir daugumai moterų bei nemažai daliai vyrų aktualias sveikatos problemas - užkerta kelią venų plėtimuisi, kojų tinimui ir nuovargiui.

Šiandien parduotuvėse galima rasti ir figūrą formuojančių, mikromasažuojančių (anticeliulitinių) ar termopėdkelnių.

Ar žinote, kad...
19 amžiuje grožėtis moters kūnu vyrai galėjo tik operoje arba cirke.
Moteris, mūvinti kojines, pirmąkart istorijoje buvo pavaizduota prancūzų dailininko Eugene'o Delacroix'o 1832 metais. Jis nutapė paveikslą "Moteris su baltomis kojinėmis".
Pusnuogių moterų su kojinėmis tema laikraščiuose, atvirukuose, fotografijose ir piešiniuose išpopuliarėjo tik atsiradus kankanui. Pirmą kartą šis šokis buvo sušoktas Prancūzijoje 1822 m. Tiesa, kelis dešimtmečius jis buvo uždraustas būtent dėl kojų apnuoginimo ir apatinio trikotažo rodymo.
1897 m. pirmąkart parodžius striptizą filme "Ivetos naktys" ("Les Couchers d'Yvette"), dailininkai drąsiai ėmė piešti apsirengiančias ir nusirengiančias moteris, o ypač - kojinių movimosi akimirką.

Etiketas
Vyrai kojines renkasi pagal kelnių, batų ir kaklaraiščio spalvą. Kojinės turi būti bent vienu tonu tamsesnės. Kojinių ilgis turi būti pakankamas, kad užsikėlus koją ant kojos nebūtų matyti nuogų kojos vietų. Kai vyras stovi arba eina, kojinių išvis neturi matytis.

Verta žinoti
Optimali vyriškų kojinių sudėtis: 75 proc. - medvilnė, 20 proc. - poliamidas, 5 proc. - elastanas. Tačiau, esant šiuolaikinėms technologijoms, ir kojinės vien iš poliamido ir elastano "kvėpuoja" ir nedrėksta, todėl nepritrina, ypač ilgiau vaikštant ar sportuojant.
Moteriškos pėdkelnės gaminamos iš poliamido ir elastano (iki 25 proc.), kartais pridedama natūralių pluoštų - vilnos, pusvilnės, medvilnės.
Elastanas dar vadinamas pagal firmos prekinį ženką (lycra, spandex ir t. t.).
Pėdkelnių storis žymimas denjė (den). Ploniausios - 6, storiausios - 400 denjė.
Pėdkelnės gali būti koreguojamosios, masažuojamosios, gydomosios kompresinės.
Termopėdkelnės gaminamos į siūlus įmaišant specialių verpalų iš sintetinių ir natūralių pluoštų, pavyzdžiui, Kašmyro ar merino vilnos, medvilnės, laikros, 3 dimensijų audinio...
Mautis pėdkelnes reikia drėgnomis rankomis, skalbti - drungname vandenyje. Nedžiovinti ant radiatorių, saugoti nuo saulės spindulių.

 


Drąsa Sidabrienė UAB "Tylaris" verslo plėtros ir pardavimų vadovė

Šiandien kojinių ir pėdkelnių gamybos technologijos ypač ištobulėjusios, žymiausi pasaulio gamintojai gali pasiūlyti ne tik puikios kokybės bei išvaizdos, bet ir įvairių papildomų savybių turinčių kojinių bei pėdkelnių.

Pavyzdžiui, italų gamintoja "Solidea", daugeliui žinoma kaip išskirtinio dizaino profilaktinių ir gydomųjų kompresinių kojinių bei pėdkelnių gamintoja, savo klientams siūlo ir įvairius papildomus sprendimus:

"Silver wave" linija - tai mikromasažuojančios kojinės ar timpos, pagamintos iš specialios faktūros audinio su trimatėmis bangelėmis, kurios nuolat masažuoja problemines kūno vietas taip mažindamos celiulitą, skatindamos kraujotaką ir neleisdamos kojoms tinti. Į audinį įaustos antibakterinių savybių turinčios sidabro jonų gijos stabdo bakterijų dauginimąsi ir užkerta kelią blogam kvapui.

"Red wellnes" linija - pėdkelnės su specialiu mikropluoštu, kuriame esantys mineralai kūno išskiriamą šilumą paverčia infraraudonaisiais spinduliais, skatinančiais poodinio sluoksnio kraujotaką, užkertančiais kelią celiulito atsiradimui. Dėl papildomo šiluminio poveikio pėdkelnės itin tinkamos dėvėti šaltuoju metų laiku.

"Wonder model" linija - figūrą formuojančios pėdkelnės. Dėl specialios viršutinės pėdkelnių dalies struktūros pilvukas tampa plokštesnis, suformuojama gražesnė klubų ir užpakaliuko forma.

CACHAREL, 2012-2013 m. ruduo/žiema

"Active" linijos kojinės ir kojinaitės specialiai pritaikytos aktyviai sportuojantiems ir keliaujantiems vyrams ir moterims. Specialios masažuojančios bangelės užkerta kelią pieno rūgščių susidarymui, todėl dėvint šias kojines kojų neskauda net ir po neįprastai didelio fizinio krūvio.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder