Išpopuliarėjus realybės šou, atrodo, išnyko ribos tarp "privatu" ir "vieša". Realiame gyvenime viskas vyksta ne taip atvirai - juk ne kiekvienam iš mūsų norėtųsi viešai demonstruoti savas paslaptis. Būtent todėl neretai atsisakoma stiklinių pertvarų, skaidrią medžiagą keičiant masyviomis nepermatomomis plytų, medžio ar betono plokščių sienomis.
Kita vertus, nebūkime konservatyvūs. Kodėl gi negalime pabandyti įsileisti daugiau šviesos ir sieną padaryti iš stiklo, pvz., iš stiklo blokelių?
Sakyti, kad stiklo blokeliai yra seni kaip pasaulis, negalima. Ši medžiaga ypač išpopuliarėjo XX amžiaus pabaigoje visuomeninių pastatų statyboje. Ir iš tikrųjų, ar buvo tuo metu kita tinkama alternatyva butelio spalvos stiklo blokų sienoms, pavyzdžiui, fabriko cechuose arba laiptinės aikštelėse?
Aišku, niekam toks "žalias grožis" neatimdavo amo iš susižavėjimo, tačiau stiklo blokai buvo vertinami dėl savo patvarumo, patikimumo ir funkcionalumo.
Stiklo blokeliai taip natūraliai įsiliejo į mūsų jaunystę, kad šiandien išgirdus žodį "stiklo blokelis" daugelį apima nostalgiški jausmai. Bėgant laikui, žodžių junginys "stiklo blokelis" netapo archajiškas - priešingai, jis įgavo naują prasmę, nes nauja stiklo blokelių karta užtikrina ne tik funkcionalumą, bet ir dekoratyvumą.
Tvirti ir šilti
Pradėkime nuo techninių charakteristikų, nuo tikslių šios medžiagos "skaičių". Stiklo blokeliai - tai gaminiai su hermetiškai uždara ertme, susidariusia sujungus dvi supresuoto stiklo plokštes. Kiekviena pusė yra pagaminta iš 5 - 8 mm storio stiklo. Savo forma jie primena paprastas plytas, tačiau jų vidus yra tuščias, o forma gali būti pati įvairiausia.
Labiausiai paplitusi neįmantri kvadrato arba stačiakampio forma, šiek tiek mažiau populiari - kampinė. O štai trikampių arba apvalių blokelių pasitaiko ypač retai, todėl jie yra priskiriami elito klasei.
Šiuolaikiniai stiklo blokeliai gali būti įvairiausių spalvų, reljefų, ir netgi primena paveikslus |
Pagal paviršiaus faktūrą stiklo blokeliai būna lygūs (permatomo stiklo) ir reljefiniai (išskaidantys ir nukreipiantys šviesą). O jų spalva gali būti pati įvairiausia: linksmi žali, mėlyni, geltoni, raudoni; saikingai santūrūs: smėlio spalvos, pilki, švelniai žydri, permatomi, matiniai...
Sienoms iš stiklo blokelių daugelis teikia pirmenybę vien todėl, kad jie nereikalauja specialios priežiūros. Jų nereikia baltinti, dažyti, tinkuoti, nereikia apklijuoti tapetais. Iš tikrųjų, kodėl turėtume sunkinti sau gyvenimą, jei plytos gali būti gėlėtos, dekoruotos žirneliais, juostelėmis, kvadratėliais? Dar įspūdingesni deriniai su marmuru, granitu ar medžiu.
Be to, kad stiklo blokeliai gaminami įvairiausių spalvų, jie turi daug kitų naudingų savybių: pirmiausia, jie labai puikiai izoliuoja garsą ir sulaiko šilumą, antra, jie atsparūs ugniai. Gaisro atveju stiklo blokelių siena visą valandą gali išlikti nepažeista ir tapti vienintele apsauga iki tol, kol atvyks ugniagesiai.
Trečia, tokios sienos yra labai tvirtos. Keliais smūgiais jos nenugriausite - prireiks įdėti nemažai jėgų, jau nekalbant apie tai, kad plaktukas čia irgi gali nepadėti, reikės nemažo kūjo. Gaminami ir smūgiams atsparūs stiklo blokeliai, tačiau jie nėra plačiai paplitę.
Stiklo blokelių tvirtumą įvertino tie, kurie iš jų statė fasadus, darė pertvaras, stogus, stogines. Šios medžiagos pranašumams galima priskirti ir jos savybę praleisti šviesą, todėl į tokią sieną neprireiks dėti lango.
Ten, kur reikia privatumo ir šviesos, stiklo blokeliai gali atstoti įprastą lango stiklą |
Primena paveikslus
Čekų, vokiečių, italų, prancūzų gamintojai siūlo labai platų stiklo blokelių ornamentų ir atspalvių pasirinkimą - kai kurie jų atrodo lyg tikri meno kūriniai, net ne visada galima suprasti, iš ko pagamintas šis blokelis - iš stiklo ar krištolo.
Stiklo blokeliai, pagaminti pagal specialias technologijas, primena paveikslus, kuriuose pavaizduoti natiurmortai, peizažai, abstrakcijos. Tokius kūrinius vadinti stiklo blokeliais net nesiverčia liežuvis - tai stikliniai paveikslai. Savaime suprantama, jų ir kaina atitinkama - ją galima prilyginti meno kūrinio įsigijimo kainai.
Stiklo blokeliai naudojami vidinių ir išorinių sienų statybai. Išorinės sienos dažniausiai labai funkcionalios - jos statomos ten, kur labai reikalinga šviesa, o stiklinių langų įprastuose rėmuose dėti negalima, nes joks lango rėmas ilgai neatlaikys pavojingų medžiagų gamybos aplinkoje. Stiklo blokeliai dėl atsparumo drėgmei yra nepakeičiama išorinių gamyklų (ypač chemijos pramonėje), tekstilės cechų, fabrikų, padidintos drėgmės sąlygomis dirbančių įstaigų (baseinų, sporto salių, ypač persirengimo kambarių ir dušinių, viešųjų pirčių) sienų statybinė medžiaga. Pastaruoju metu stiklo blokeliai buvo pradėti naudoti ir namų, butų, sodybų vidinių sienų statybai.
Graži, neįprasta apdailos medžiaga, kuri anksčiau buvo naudojama tik vonių ir sanitarinių mazgų pertvarų statybai, šiandien bet kokiam butui suteiks erdvės pojūtį. Ši medžiaga gali būti pritaikyta bet kokio stiliaus interjere: tai gali būti ir postmodernizmas, gotika ar egiptietiškas stilius.
Prie vitražų grožybės mes jau daugmaž pripratome, o stiklo blokeliai mus kiekvieną kartą gali labai maloniai nustebinti. Galima sakyti, kad šiuo metu jie tarsi atgimsta iš naujo, tik šiek tiek kitokios kokybės - dekoratyvesni. Vasarą stiklo blokeliai tarsi išskaido saulės spindulius, tokiose patalpose vėsiau. Žiemą stiklas tarsi paslepia savyje tą menką saulės šilumą, kad galėtų paskui ją atiduoti.
Vasarą stiklo blokeliai išskaido saulės spindulius, tokiose patalpose vėsiau, o žiemą stiklas tarsi paslepia savyje tą menką saulės šilumą, kad galėtų paskui ją atiduoti |
Cemento kaimynystės nemėgsta
Prieš montuodami stiklo blokelius, nenuimkite jų apsauginės plėvelės. Ją galima nuimti tik po to, kai visa siena jau yra baigta statyti. Dėl papildomo tikslumo ir erdvinio sienos tvirtumo ją armuokite: į cementines siūles įdėkite metalinius 4-6 mm skersmens strypelius.
Tam, kad siena būtų lygi kaip styga, dedant stiklo blokelius, naudokite intarpus - plastmasinius kryželius. Atstumai tarp gretimų blokelių turi būti griežtai fiksuoti - vienodi.
Ir dar, per 16-18 valandų nerekomenduojama dėti daugiau nei trijų stiklo blokelių eilių. Stiklas nemėgsta cemento kaimynystės, todėl praeina labai daug laiko, kol prie jo prisitaiko. Siena, kurios plotas daugiau nei 15 kvadratinių metrų, gali tiesiog neatlaikyti savo svorio, apatiniai sluoksniai gali sutrūkinėti.
Siūles tarp stiklo blokelių galima nudažyti specialiais mišiniais, skirtais akmens ar keraminėms plytelėms, arba tiesiog galima naudoti spalvotą cementą.
Estetinio pasitenkinimo nesulauksite, jei įmantrus stiklas, primenantis čekišką krištolą, bus įrėmintas pigiuose rėmuose, padarytuose iš paprasto pilkojo cemento mišinio. Cementą galima pakeisti mediniais moduliais. Tokie moduliai atrodo tarsi koriai, į kuriuos yra įstatomi stiklo blokeliai, o po to jie tvirtinami guminiais intarpais. Šiuo atveju svarbiausia yra nepamiršti gerai prie grindų pritvirtinti modulinį tinklą, kad jis nenuvirstų. Modulio viduje esančius blokus galima keisti.
Jei iš tiesų namus laikote savo tvirtove, tai mūrijant sienas stiklo blokeliai tik sutvirtins jas. Tegu į jūsų būstą šviesa patenka vasarą ir žiemą, neerzina pašaliniai garsai, o viduje karaliauja šiluma ir būna jauku.
Šaltinis: www.asa.lt
Rašyti komentarą