Širdis plaka tankiau, delnai prakaituoja... Jaučiame, kad kitas žmogus mus seksualiai traukia ir kūnas apie tai signalizuoja. Fiziologinės aistros apraiškos – tai mūsų smegenų neuronų lygmeniu priimtų sprendimų pasekmė, - teigia biologijos mokslų daktaras Sergej Saveljev. – Smegenys apskritai seksualiausias mūsų organas. Būtent jos valdo seksualinę trauką, jose gimsta ir domėjimasis partneriu.“
Seksualinės traukos priežastys
„Seksualinė trauka visuomet susijusi su mūsų pasąmoningu poreikiu pratęsti giminę ir stiprius išoriniu stimulu, - teigia antropologė Marina Butovskaja. – Kažkas priverčia mus žavėtis kitu žmogumi ir jo geisti. Tai gali būti kūnas, charakterio savybės, elgsena arba kažkas visiškai paprasto – gestas, įprotis. Žodžiu, tai, kas susiję su mūsų asmenine patirtimi arba iš dalies nulemta genų.“
Savaime suprantama, viskas prasideda vaikystėje, nuo santykių su artimaisiais. Smegenys prisimena išvaizdos ypatumus, elgesį tų, kurie rūpinasi vaiku, ir tie bruožai visam laikui susiejami su tuo, kas kelia malonius išgyvenimus. Vėliau mes sutinkame tuos, kurie subtiliai primena mums praeities personažus (akių spalva, veido forma, gestais ar manieromis), net trumpai susitikę su tokiu žmogumi jaučiame džiaugsmą.
„Tam tikra prasme mes įsimylime tik dėl to, kad tai yra malonu, - sako psichologas Artur Aron. – Maža to, kai užvaldo aistra, smegenys nebeleidžia mums įsimylėti dar kartą: tokiais momentais smegenų dalies, atsakingos už bendravimą, aktyvumas ryškiai mažėja.
Paauglystėje, prasidėjus seksualiniam brendimui, itin svarbūs tampa lytiniai hormonai. Estrogenai mergaitėms ir testosteronas berniukams apsprendžia seksualinės traukos jėgą ir stiprina smegenų gebėjimą kreipti dėmesį į aplinkinių išvaizdą, jų seksualumą.
Vyrams gamtos užprogramuota pratęsti giminę, todėl jie nesąmoningai ieško tos, kuri pagimdys jiems sveiką vaiką. Ir moteryse juos žavi tie bruožai, kuriuos smegenys priima kaip kokybės ženklą: klubų ir talijos apimčių santykis, žvilgantys plaukai, putlios lūpos, didelė krūtinė ir malonus kvapas, susijęs su feromonais.
Moterims šiandien, beje, kaip ir visais laikais pirmiausia rūpi vaikų išgyvenimas ir jų saugumas. Todėl heteroseksualias moteris traukia šios vyrų savybės: žemas balsas, ryškus smakras, „vyriškas“ kvapas.
Evoliucijos biologas Rendy Tornhill tyrimais įrodė, kad vyro, kurio veidas simetriškas (sveikatos ir gerų genų požymis), kūno kvapas daugumą moterų jaudina seksualiai.
Tiesa, ekspertai pastebi, kad „svajonių vyro“ įvaizdį pakeitė praėjusiame amžiuje išrastos kontraceptinės priemonės. Nuo tada seksualinė elgsena nustojo būti reprodukcinės sinonimu.
„Tai pakeitė mus visus, o ypač moteris, - teigia seksologas Igor Kon. – Šiandien jos laisvai gali rinktis, turėti vaikų ar ne. Įvaldo naujas veiklos sferas. Tai, žinoma, keičia jų kolektyvinę savimonę, įskaitant ir santykius su vyrais, o svarbiausia – su kokiais vyrais.“
Kaip gimsta įsimylėjimas
Viliojimo procesą galima palyginti su stalo tenisu, kur kamuoliukas atlieka nesąmoningų signalų vaidmenį. „Per setą atliekame tūkstantį padavimų, - teigia S.Saveljev. – Mūsų smegenys nuskaito informaciją, kuria apsikeičiame, patys to nežinodami – pavyzdžiui, užfiksuoja potencialaus partnerio figūros kontūrus. Jeigu pagal šiuos duomenis smegenims žmogus pasirodys tinkamas, prašau jums – meilė iš pirmo žvilgsnio.“
Į balsą ir žvilgsnį reaguojame itin stipriai. Psichoanalitikai kalba apie tai, kad seksualinė trauka glaudžiai susijusi su noru išlaikyti, tai kas lengvai prarandama.
„Tariant žodžius, balsas traukia mus į įsivaizduojamą pasaulį, kuris dingsta frazei pasibaigus, - sako psichoanalitikė Mari Žab Sore. – Žvilgsnis taip pat mus žavi, nes yra efemeriškas.“
Ne visada jausmai gimsta sinchroniškai. Galima pajusti traukos magiją jau po trijų sekundžių pažinties, o galima ir po trijų mėnesių. „Mums neduota valdyti seksualinių troškimų, - aiškina M.Butovskaja. – Tačiau jausdami trauką, gebame nuspręsti, ką daryti toliau – išgerti aistros taurę iki dugno ar sustoti.“
Moterys turi mažiau vidinių saugiklių vyro traukai priimti. Jos dažniausiai iš karto pajunta, kad patraukė priešingos lyties dėmesį. Vyrai, priešingai, jausdami, kad jais seksualiai domisi, dažniau atsitraukia, nerodo dėmesio, slopina reakciją, juk jie nuo mažumės mokyti save kontroliuoti. Bent jau priversti penį klausyti. Šis gi - vyrų siaubui ir gėdai - kartais ima gyventi tarsi atskirą gyvenimą.
Kodėl miršta aistra
Aistra užgęsta per pusantrų trejus metus. Mūsų organizmas tiesiog negali taip aktyviai eikvoti energijos. Gyventi aistringai – neekonomiška. Smegenys pamažu nustoja veikti „įsimylėjimo“ režimu, hormonai nustoja stimuliuoti trauką. Smegenų sritys, atsakingos už seksualinę trauką, išvydus partnerį ir kontaktuojant su juo stimuliuojamos nebe taip aktyviai: viskas atrodo nuspėjama ir pažįstama.
„Seksualinė trauka gali sumažėti, kai pamatome, kad partneris nėra idealus, - tikina M.Butovskaja. – Staiga mes suvokiame, kad susidomėjome juo, nes priminė tėvą, motiną ar brolį, kuriuos taip mylėjome, tai yra tuos žmones, su kuriais seksualinis pasitenkinimas neleistinas.“
Rašyti komentarą